Czas na start!

Zagle - - Reklama - Paweł Paterek

Ostatnie tygodnie przed startem były niezwykle intensywne. Po rozgrzewkowych regatach Leg Zero wszystkie zespoły odbyły ostre treningi w myśl zasady „trenuj ciężej, niż przyjdzie ci żeglować”.

Ostatnie testy przed startem dotyczyły także doboru właściwych żagli. Cały zestaw trzeba bowiem umiejętnie i szybko zgrać. Jest w czym wybierać, bo „oferta” prezentuje się następująco: grot ma powierzchnię 161,8 m2, A3 – 375 m2 to żagiel większy od powierzchni dwóch boisk do siatkówki, używany na kursach z wiatrem, gdy wieje do 25 węzłów, MHO (Mast Head Zero) – 305 m2, wielki i płaski, dobry w żegludze półwiatrem przy słabych wiatrach, zwłaszcza w doldrumach, FRO (Fractional Zero) – 235 m2, jeśli trzeba posurfować z wiatrem przy średnich prędkościach, kiedy można go postawić żeglarze mają najwięcej frajdy, J0 – 171 m2, genaker stawiany od topu masztu do topu bukszprytu, skrojony na miarę Volvo Ocean 65, J1 – 132 m2, dobry w żegludze na wiatr, gdy wieje mniej niż 15 węzłów, J2 – 86,6 m2, uniwersalny żagiel przy wietrze do 25 węzłów, może być używany zaróno w żegludze na wiatr, jak i na kursach pełnych, J3 – 44,5 m2, mały żagiel stawiany, gdy już zaczyna się ostra jazda w okolicach 35 węzłów wiatru, Storm Jib – mały, pomarańczowy, kiedy go widać – na morzu wieje wiatr w sile 40 węzłów.

Z ciężką pracą na morzu muszą oswoić się także gwiazdy. Peter Burling i Blair Tuke pilnie przygotowywali się do wyścigu, uczestnicząc w każdych zajęciach, m.in. z zakresu bezpieczeństwa na oceanie. Wszystkie załogi w Newcastle przeszły bowiem obowiązkowe szkolenie w tej dziedzinie. Ćwiczono na wypadek pożaru na jachcie, opuszczenia łodzi, trenowano wejścia i zachowania na tratwie ratunkowej czy udzielania pierwszej pomocy. Niestety, wydarzenia w historii regat Whitbread/ Volvo uzmysławiają, że takie treningi przydają się w praktyce.

Dla tych, którzy nie potrzebują tylu emocji w realnym świecie, przygotowano nową wersję gry Volvo Ocean Race Virtual Skipper 2017. Tutaj atrakcji także nie brakuje.

Miejscem startu regat Volvo Ocean Race 2017 – 18 jest Alicante. Załogi odwiedzą jedenaście kolejnych portów etapowych; Lizbonę, Kapsztad, Melbourne, Hongkong, Guangzhou, Auckland, Itajaí, Newport, Cardiff, Göteborg i Hagę. Wyścig odbędzie się na dystansie 45 tys. mil morskich.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.