Zvezda dobila meč za infarkt u Bambergu

24 Sata (Serbia) - - SPORT - M.Pavlović/ N.Todorović

Košarkaši Crvene zvezde izborili su se za podvig u Nemačkoj, pošto su odbranili poslednji napad i pobedili Bamberg sa 79:78 (11:14, 27:15, 20:32, 21:17) posle velike drame u 7. kolu Evrolige.

NERVI - Kazanj - Zagreb - Bamberg... Tri vezana gostovanja, i to ne bilo kakva, već izuzetno iscrpljujuća, prebrodio je srpski i regionalni prvak! U Bambergu - finiš za infarkt, koš Dženkinsa za pobedu i odbranjen poslednji napad za podvig u Nemačkoj!

Kratko je trajala početna uspavanost gostiju, jer je od sredine prve četvrtine i 8:1 odbrana počela da funkcioniše na evroligaškom nivou. Baš onako kako insistira i voli trener Zvezde Dejan Radonjić.

Uz vetar u leđa sa tribina, na kojima je bilo čak oko 2.000 "delija", najpre je Milko Bjelica povukao i počeo da materijalizuje neprobojnost odbrane. Iskusni krilni centar je bio enigma za čuvare i nije mnogo trebalo njegovim saigračima da počnu da ga prate.

Zvezda je svela rivala na samo 15 poena u drugoj deonici i postigla čak 27. Kada je tako, onda ni prednost ne može da izostane. Bjelica je nastavio da teroriše nemački tim, crveno-beli su na isteku 12. minuta prvi put poveli (16:17) i ljubomorno čuvali vođstvo.

Ređale su se izgubljene lopte Bamberga, čak devet do sredine druge četvrtine, razigrali su se Simonović (trojke i zakucavanja) i Gudurić, koji je delio asistencije u stilu Miloša Teodosića. Pored atraktivnosti, uz prepoznatljivu borbenost Lazića, Zvezda je otišla i na plus 11 (27:38).

U nastavku su se pojavile rupe u gostujućoj odbrani, koje su domaći košarkaši i te kako koristili. Najpre trojkama, a onda i lakim polaganjima u režiji Nikosa Zizisa, koji je prednjačio u seriji 9-2 za preokret Bamberga.

Čak 32 poena ubacio je nemački tim u trećoj četvrtini, pa i pored toga je Zvezda mogla do prednosti pred odlučujući period da Nejt Volters nije prokockao dva vezana napada.

To je bio uvod u veliku dramu u poslednjoj četvrtini. Triler u Nemačkoj dostigao je vrhunac u poslednjem minutu. Vratila je Zvezda prednost preko neverovatnog Bjelice i Simonovića, Zizis je lako položio, a nakon odlične odbrane Dženkins je poentirao za pobedu! Radonjić je 24 sekunde pre kraja odlučio da njegovi puleni brane poslednji napad i - uspeli su u tome.