ERP ve CRM büyümesini sürdürüyor

Özel Ekler - - ANASAYFA - SEVGİ DEMİRKALE

CRM ve ERP Komitesi’nin verdiği bilgilere Türkiye’de şimdiye kadar yaklaşık 7 bin orta ve büyük ölçekli şirket ERP projesi gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2012 yılı için paylaştığı verilere göreyse Türkiye’de bu büyüklükteki işletme sayısı 39 bin 711. Bu da Türkiye’de büyük ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 17’sinin ERP sistemlerinden yararlandığı anlamına geliyor. Dünyada ise her iki segmentte de hızlı bir büyüme söz konusu. Zira, en çok kullanılan iş uygulamaları içinde ERP'i CRM takip ediyor. Tüm şirketler için başarılı olmanın formülü aynı: Doğru yönetilen bir üretim veya hizmet sunma süreci, sonrasında da hedeflenen müşteriyi bulma ve bu müşteriye doğru kanallardan ulaşma. Bu formülü yazmak kolay olsa da, uygulamak birçok şirket için o kadar kolay değil. Özellikle belli bir büyüklüğe ulaşmış ya da büyük hedeflerle yola çıkan şirketler için ciddi bir yönetim becerileri gerektiren bir formül bu. Neyse ki, gelişen yazılım teknolojileri bu konuda da şirketlerin en önemli yardımcısı. Şirketler üretim ve hizmet planlarını ideal şekilde yürütmek için Kurumsal Kaynak Planlama olarak Türkçeleştirilen ERP (Enterprise Resources Planning) yazılımlarından, mevcut müşterileriyle ilişkiyi sağlam tutmak ve yeni müşteriler bulmak için de Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak Türkçeleştirilen CRM (Customer Relationship Management) yazılımlarından faydalanıyorlar. İş uygulamaları alanında önemli yere sahip bu iki yazılım da dünyada şirketlerin sistemlerinde 90’lı yıllardan itibaren yerini almaya başladı. Türkiye’de ise bu sistemlerin 2000’li yıllarda kendini kabul ettirmeye başladığını söylemek mümkün.

İlk sırada ERP geliyor

CRM ve ERP Komitesi’nin verdiği bilgilere Türkiye’de şimdiye kadar yaklaşık 7 bin orta ve büyük ölçekli şirket ERP projesi gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2012 için paylaştığı verilere göreyse Türkiye’de bu büyüklükte bulunan işletme sayısı 39 bin 711. Bu da Türkiye’de büyük ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 17’sinin ERP sistemlerinden yararlandığı anlamına geliyor. Yine CRM ve ERP Komitesi’nin verilerine göre şu anda Türkiye’de kullanılan kurumsal yazılımlar içinde ERP yazılımlarının oranı yüzde 50 düzeyinde. En çok kullanılan iş uygulamaları içinde ERP’i, CRM yazılımları takip ediyor. Bu konuda IDC tarafından sunulan araştırma, en çok tercih edilen kurumsal uygulamalar açısından bir referans niteliğinde. IDC’nin verilerine göre şirketlerin bulut bilişim çözümlerine yönelmesinde ERP ve CRM yazılımlarının önemli bir payı var. IDC’nin 2013 yılı için açıklamış olduğu rakamlara göre genel bulut hizmetlerine yapılan harcamalar dünya genelinde 45.7 milyar dolara ulaştı. Yapılan bu harcamalarda ERP ve CRM yazılımlarının Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) çerçevesinde alınmasının önemli bir payı var. IDC, geçtiğimiz yıl genel bulut gelirleri içinde kurumsal kaynak yönetimi yazılımlarına yapılan harcamalarının toplam tutarının 10.8 milyar dolar, CRM yazılımlarına yapılan harcamaların toplam tutarının ise 8.1 milyar dolar olduğunu açıkladı.

2017’ye kadar büyüme sürecek

Gartner’ın verilerine göre hem ERP hem de CRM yazılımları pazarı 2017'e kadar büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürecek. Gartner, dünyada ERP pazarının 2012-2017 arası dönemde yıllık bazda yüzde 7, CRM pazarının ise aynı dönemde yıllık bazda yüzde 15 düzeyinde büyüyeceği tahmininde bulunuyor. Türkiye’de de ERP pazarının bu yıl yüzde 10 düzeyinde büyüyeceği tahmin ediliyor.

Şirketler ERP uygulamaları sayesinde farklı departmanları arasındaki önemli iş süreçlerini daha somut bir şekilde yönetebiliyorlar. ERP uygulamalarının sunduğu raporlama sistemleri sayesinde yönetim kadrosunda yer alan kişiler, var olan durumu daha iyi değerlendirebiliyor, ileriye dönük kararları daha somut veriler üzerinden alabiliyorlar. Şirketler, ayrıca ERP sistemleri üzerinden iş ortaklarıyla ya da tedarikçi şirketler olan iletişimlerini ve iş süreçlerini yönetebiliyorlar. Tüm bunlar şirketlere genel anlamda verimlilik, çeviklik ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Parlayan yıldız: CRM

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.