Akon Hidrolik, tam oransal hidrolik valfte yerli üretime başladı

Özel Ekler - - ANASAYFA - AHMET USMAN / İZMİR

Mobil araçlar için hidrolik kumanda kolu ürettiklerini söyleyen Çağlar Çelikbilek, “Bu ekipmanların traktörlerden tarım makinelerine, itfaiye aracından çöp kamyonlarına kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor. Daha gelişmiş tipleri ise ekskavatör, beko loader gibi iş makinelerinde kullanılıyor.Kendibünyemizdekidökümhanemizle tamamen entegre bir üretim tesisine sahibiz” diye konuştu.

"Ar-Ge yatırım teşvik belgesi aldık"

2007’de TÜBİTAK destekli Ar-Ge projeleriyle yeni ürünlere yöneldiklerini ve söz konusu yıldan itibaren yatırım sürecine girdiklerini belirten Çelikbilek, “İlk TÜBİTAK projemizle beraber ürünlerimiz yeni ve daha nitelikli alanlarda uygulanmaya başladı. Bunu 2012 yılında tamamladığımız ikinci TÜBİTAK projemiz takip etti. Bu, traktör ön yükleyicileri için yüke du- yarlı bir valf projesiydi. Böylece Türkiye’de bu ürünün imalatına başlamamızın yanı sıra gloabal pazarda da az sayıdaki üreticiler arasında yer aldık” dedi. Çelikbilek, proje sonunda Ar-Ge yatırım teşvik belgesi aldıklarını da sözlerine ekledi.

Tasarımdan kalıp imalatına kadar üre- timde tüm işlemleri kendi tesislerinde yaptıklarını ifade eden Çelikbilek, “2015 yılında da bize yeni pazarların kapısını açmasını beklediğimiz bir başka TÜBİTAK projesini tamamladık ve tam oransal bir hidrolik kumanda valfi geliştirdik. Yaklaşık üç yıllık Ar-Ge süreci sonunda ortaya çıkan ürün, Türkiye’de bugüne kadar üretilmeyen ve tamamen ithalata bağımlı olduğumuz bir ürün” dedi. Tam oransal hidrolik valflerin daha çok itfaiye araçları, delme makineleri, sepetli platformlar ve mobil vinçlerin ana kumandaları gibi hassas ve oransal kontrol ihtiyacı duyulan makinelerde kullanıldığını anlatan Çelikbilek, “Dolayısıyla ürün, daha ileri teknoloji ve hassas üretim aşamaları gerektiriyor” şeklinde konuştu. Katma değeri daha yüksek işlere yönelmelerini sağlayan proje ile ürünlerinin daha da sofistike makine ve uygulamalarda kullanılır hale geldiğini söyleyen Çelikbilek, “Öncelikli hedefimiz bu ürünlerdeki dışa bağımlılığı azaltmak ve ürünü hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlara tercih edilebilir fiyatlarla sunmak. Çünkü ürünün hem yurtiçinde hem de yurt dışında büyüyen bir pazarı var” diye konuştu.

Son dönemde üç etapta yaklaşık 3.5 milyon euro’luk yatırım yaptıklarını vurgulayan Çelikbilek, “Yaptığımız çalışmalar sayesinde yurtdışında da tanınan ve tercih edilen bir marka haline geldik. Üretimin yaklaşık yüzde 60’ını yurtdışına satıyoruz. Çin, Tayland, Vietnam, Güney Kore, İran, İngiltere, Norveç, Fransa, Portekiz, Kolombiya ve Arjantin başta olmak üzere 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Orta vadede özellikle bugüne kadar çok aktif faaliyet göstermediğimiz Kuzey Amerika pazarında varlığımızı artırmayı hedefliyoruz ve bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bir başka hedefimiz de özellikle yurtdışında daha fazla OEM müşteri kazanmak” dedi.

"İhracatta yerlilik oranının yüksekliği önemli"

Öte yandan iç pazarda yaşadıkları temel sıkıntının bazı kullanıcılardaki yabancı ürün tercihi olduğunu dile getiren Çelikbilek, şöyle devam etti: “Ürettiğimiz hidrolik malzeme ve ekipmanlar, hidrolik makineler üzerinde kullanılıyor. Türkiye’deki kullanıcılar ürünlerini geliştirirken, onlara uluslararası standartlarda mal ve hizmet sunabilen yerli üreticilerle daha fazla işbirliği yapmalı. Bundan Türkiye sanayiinin de faydalanacağını düşünüyoruz. Söz gelimi ihraç edilecek bir makinenin üretiminde kullanılan malzeme ve ekipmanın da yerlilik oranının yüksekliği, makine sektörünün Türkiye’nin ihracat hedeflerindeki yeri de göz önünde bulundurulduğunda önem taşıyor.”

Bu yıl Türkiye’nin yaşadığı zorluklara ve bölgedeki istikrarsızlıklara rağmen üretim ve satış hedeflerini yakalayacaklarını anlatan Çelikbilek, “2017 yılı için beklentimiz daha olumlu . Hem yeni ürünümüzün etkisi ile hem de Kuzey Amerika pazarı ve yanı sıra önceden birçok çalışma yaptığımız ancak yaşanan politik kriz nedeniyle kesintiye uğrayan Rusya pazarının da tekrar devreye girmesiyle daha olumlu bir yıl yaşanabileceğini umuyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.