OKT Trailer, Aydın ASTİM OSB’de dördüncü fabrika için arazi yatırımını yaptı

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Petrol ve kimya ürünleri, beton, agrega, tarım, gıda ve canlı hayvan taşımalarına yönelik ekipman üreten OKT Trailer, 2015 yılında üretim kapasitesini yüzde 70 artırdı. Ürettikleri segmentlerdeki ekipmanlara yönelik talebin arttığını söyleyen OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, “Türk treyler sektöründe konumumuzu her yıl güçlendiriyoruz. Yeni dönemde sistemli büyüme stratejisiyle Aydın ASTİM OSB’de kurmayı planladığımız dördüncü fabrika için 100 dönümlük arazi yatırımı yaptık. Bugün itibarıyla bölgedeki üç tesisle 26 bin metrekarelik alanda üretim yapıyoruz” diye konuştu. İhracat pazarlarına altı ülke daha eklediklerini kaydeden Maraş, bugün itibarıyla 42 ülkeye ürün gönderdiklerini belirtti. Son dönemde kayda atılım yaptıkları Ortadoğu ve Afrika ülkelerindeki iş hacimlerini yüzde 100 artırdıklarını açıklayan Hakan Maraş, “İhracat pazarlarındaki konumumuzu güçlendirmenin yanı sıra yurtiçi müşterilerinin de beklenti ve isteklerine çözüm üretiyoruz” dedi. Maraş, basınçlı kap imalatına uygun altyapı ile kurulan üçüncü fabrikalarında üretim miktarını artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Öte yandan 2015’te yeni ürünler de geliştirdiklerini aktaran Maraş, “Ürün gamımıza yeni nesil süt tankerini ekledik. Ürünü şasi üzerinde eski tip birbirinden bağımsız gövdeler yerine yekpare gövdeli tasarladık ve üretime başladık. Yeni tanker, 5 bin litre daha fazla hacme sahip ve kullanıcı ergonomisi öne çıkıyor” diye konuştu.

OKT Trailer’in, ADR Tip onayını ilk olarak 2004 yılında, alüminyum silindirik tanker semi treyler ile aldığını belirten Hakan Maraş, bugün karayolunda tehlikeli madde taşımacılığı mevzuatına göre gerek araç üstü gerekse semi treylerde ihtiyaçları karşılayan yeni tasarımlarının bulunduğunu kaydetti. ADR tasarım onaylarını aldıkları yıldan itibaren, gerek üretim gerek nihai ürün gerekse teslimat sonrasını da içeren bir takip sistemi ile müşterilerine hizmet sunduklarını aktaran Maraş, “ADR’ li tanker üretimini sürdürüyoruz. 2016 yılında da lojistik ve bireysel müşterilerin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarına ADR’ li tanker teslimatları yaptık. Yurtdışı satışlarında da artış kaydettik” dedi.

Maraş, tehlikeli yük taşıyan ADR’ li araçların ve üst yapılarının teknik muayenelerinin yapılmasını sağlamak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilen, Ege Bölgesi’ndeki tek muayene merkezine sahip olduklarını sözlerine ekledi. ADR’li araçların ilk muayene tarihinden üç yıl sonra ara muayenesini yaptıklarını kaydeden Maraş, “Ayrıca altı yıl sonra gerçekleştirilen periyodik muayenenin yanı sıra olası hasar, kaza, ekipman değişimi gibi benzer durumlar halinde de istisnai muayenelerini yapıyoruz. Aydın ASTİM OSB’deki tesislerinde, TSE uzmanı eşliğinde kontrol edilen araçlara muayene sertifikaları veriliyor” açıklamasını yaptı.

“İnovatif tasarımlarla ürün gamını yeniliyoruz”

Tüm süreçleri müşteri ekseninde tasarladıklarını ve satış sonrası hizmetlerini OKT servis bünyesinde sürdürdüklerini belirten Maraş, “2010 yılından bu yana 7/24 çağrı merkezi ile müşteri iletişimini sağlıyoruz. Aydın’da bulunan merkezin yanı sıra 2014 yılında faaliyete geçen Kocaeli şubesi ve yurt genelindeki çözüm ortaklarımızla hizmet sunuyoruz. Servis ve yedek parça desteğiyle birlikte periyodik kontroller, araçların çalıştıkları sektörlere özel ve proje esaslı servis hizmetleri de veriyoruz” açıklamasını yaptı.

Pazarlarını geliştirmek amacıyla fuarlara katılmaya özen gösterdiklerini vurgulayan Hakan Maraş, 22 ila 29 Eylül tarihleri arasında global ticari araç sektörünü bir araya getiren 66’ncı IAA Ticari Araçlar Fuarı’na iki araçla katılacaklarını belirtti. Maraş, akaryakıt ve kimya lojistiğinde kullanılan ADR sertifikalı, beş bölmeli, 38 bin litre kapasiteli alüminyum konik tanker semi treylerlerini yurtdışındaki kullanıcıların beğenisine sunacaklarını söyledi. Şirketlerinin, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm üretmek için çalışmalarını sürdürdüğünü ileten Maraş, “İnovatif tasarımlar ile ürün gamını sürekli yeniliyoruz. OKT teknolojilerinin tanıtılacağı fuar standında, ziyaretçiler farklı ürün modellerini inceleyebilecek. Özellikle yurtdışındaki fuarlara sürekli katılarak, sektörün gelişen teknolojisini hitap ettiği kitleye yakından sunmak için fuarlarda yerimizi alıyoruz” diye konuştu.

"Sadece kâra değil, sosyal kalkınmaya da önem veriyoruz"

Firmalarının araç üstü ekipmanları sektöründe 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğini belirten Hakan Maraş, yurt içi ve dışında müşterilerine hizmet verdiklerini ifade etti. Faaliyetlerinde sosyal sorumluluk projelerine de ağırlık verdiklerini dile getiren Hakan Maraş, “Ekonomik ve sosyal kalkınmayı; teknolojik gelişmeyle, eğitimle, üretim yöntemlerinin kalitesiyle, sosyal yatırımla ve çevreyle bir bütün görüyoruz. Sadece kâra değil, sosyal kalkınmaya ve çevresel sürdürülebilirliğe de önem veriyoruz” ifadelerini kullandı. 2015 yılında imzaladıkları protokol ile Aydın Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlattıkları ‘Geleceğim Benimdir’ sosyal sorumluluk projesi ile sanayi için mesleki bilgiye sahip personellerin yetiştirilmesini hedeflediklerini aktaran Maraş, şunları söyledi: “Öncelikle okulun daha modern standartlarda eğitim verebilmesi için fiziki düzenleme ve yenileme çalışmalarını yaptık. Proje süresince eğitim, staj ve mentörlük faaliyetleri ile kalite yönetim sistemi odaklı, mesleki bilgi, beceri ve deneyime sahip personeller yetiştirmek istiyoruz. Bölümlerimizden mezun olan öğrencileri istihdam edeceğiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.