“Tek seferde 10 aracın taşıyabileceği çöpü kaldıran araç geliştirdik”

Özel Ekler - - ANASAYFA - ADANA

Çöplerin geri dönüşüm merkezlerine veya enerji tesislerine taşınmasını sağlayan araçların ekipman üretimini yapan Yeşilyol Trailer, 13 metre uzunluğunda çöp aracı geliştirdi. Evsel atıkların ekonomiye kazandırılması noktasında nakliye kısmında faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Yeşilyol Trailer firma sahibi Duran Bülbül, atıkları taşıyan çöp kamyonlarının döküm yerlerine ayrı ayrı gittiğini belirtti. Bundan dolayı merkezi yerlere istasyonlar kurduklarını belirten Bülbül, “Çöp transfer etmek için aktarma araçları dediğimiz ekipmanları geliştirerek, üretimine başladık. 13 metre uzunluğunda, 10 aracın taşıyabileceği yükü kaldırabilecek araçlar tasarladık. Bu araçlar zaman tasarrufu da sağlıyor” diye konuştu. Şehirlerdeki atıkların toplandıktan sonra doğrudan, işleme merkezi olan Evsel Atık Yönetimi’ne (ITC) gittiğini belirten Duran Bülbül, “Çöp taşıma aracının içinde geliştirdiğimiz ekipmanlarla birlikte sıkıştırma yaptık. Araca taktığımız sıkıştırma ekipmanı çöpün bütün suyunu alıyor ve ardın ITC’ye gönderiliyor. Çöp kamyonları boşaltıldıktan sonra içindeki plastikler ayrıştırılıyor ve enerji elde ediliyor. Böylece çöpler geri dönüşüme kazandırılıyor” açıklamasında bulundu.

Kamu hizmet sektörüne yönelik araç üstü ekipman ürettiklerini belirten Bülbül, çöplerin toplanmasında kullanılan bütün ekipmanları ürettiklerini söyledi. Belediyelere temizlik araçlarına yönelik ekipman da verdiklerini kaydeden Bülbül, “Bu alanda da gürültü kirliliğini azaltacak yol süpürme makinesi geliştirdik. Yol süpürme makinesinin çıkardığı gürültüyü engellemeyi amaçladık. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz ürünün patentini bekliyoruz” diye konuştu. Yeni ürünleriyle birlikte gürültüyü kayda değer oranda azalttıklarını belirten Bülbül, 2017 yılında yol süpürge makinesini piyasaya süreceklerini ifade etti.

Ürünün çevresel ve ekonomik anlamda fayda getireceğini düşündüklerini dile getiren Bülbül, “Araçlarımızda çift motor ye- rine tek motor kullanıyoruz. Ürettiğimiz araçların daha az yakıt tüketerek, daha fazla iş yapabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Kaliteli üretim kaliteli çalışandan geçiyor

“Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz”

Duran Bülbül, sertifikalı çalışan istihdam ettiklerini ve her altı ayda bir çalışanlarına iş güvenliği konusunda eğitim verdiklerini belirtti. İş konusunda yetersizlik görüldüğü takdirde eğitimden geçirildikten sonra işbaşı yaptırdıklarını vurgulayan Bülbül, “Çalışanların eğitimine önem veriyoruz. Yeni model teknoloji ile alakalı üretim araçları çıktığında toplantı yapıyoruz. Yeni araçları çalışanlarımıza anlatıyoruz. Çünkü kaliteli üretim yapmak için çalışanların ne yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bülbül; bununla birlikte, sektördeki temel sorunun kalifiye eleman eksikliği olduğunu dile getirdi. Pazardaki konumlarını güçlendirmek ve sektörün daha iyi yerlere gelmesi için Avrupa’daki fuarları gezerek, oradaki yenilikleri Türkiye’de uyguladıklarını belirten Bülbül, ayrıca Avrupa ülkelerine de ihracat yaptıklarını sözlerine ekledi.

Çöp kovasındaki çöpü geri dönüşüm merkezine götürürken son teknolojiyi kullandıklarını ifade eden Duran Bülbül, “Bu araçların içinde press sistemleri ve kendi kendine yürüyen otomasyon sistemleri var. Biz bunu hidrolik otomasyon haline getiriyoruz. Kapak kendiliğinden açılıyor ve içinde yükleme yapan hidrolik sistemimiz var” dedi. Nüfus artışı, hızlı üretim ve tüketimin, geri dönüşüm ihtiyacını getirdiğini söyleyen Bülbül, “Artık günümüzde doğal olan her şey geri dönüştürülebiliyor. Biz de bu doğrultuda ekonomiye katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.