“Bu yıl, ziyaretçileri daha geniş bir alanda ağırlayacağız”

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Metalurji sektörünün küresel ölçekte üretim ve tedarik gerçekleştiren firmalarının bir araya geldiği Ankiros/ Annofer/Turkcast 2016 Fuarları, 29 Eylül 2016 tarihinde TüyapFuarveKongreMerkezi’ndekapılarını açıyor. Bu yılki fuarda, 2014’e göre birtakım yeniliklerin yaşanacağını bildiren Hannover Messe Ankiros Fuarcılık Genel Müdürü İbrahim Anıl, daha geniş bir alanda daha fazla ziyaretçi ve katılımcıyı ağırlayacaklarını söyledi. Anıl, “390'ı yerel, 595’i ise uluslararası olmak üzere 985 firmanın katılım sağladığı fuarda, demir-çelik, döküm ve demirdışı metaller sektörlerine makine, ekipman, proses, malzeme, mühendislik ve hizmet sağlayan firmalar bir araya gelecek. Globalde alanında üçüncü büyük fuar sayılan Ankiros, bu yıl 22 bin 345 metrekare net stand alanında gerçekleştirilecek” dedi. Ankiros/ Annofer/Turkcast fuarlarının iki yılda bir düzenlendiğine dikkat çeken İbrahim Anıl, bu yılki fuarlarda bir yenilik yapılacağının altını çizdi. Bu kapsamda, açılış törenini, fuarın ilk gününden bir gün önceye saat 18.30’a aldıklarını aktaran Anıl, “29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek fuarlarda, bu uygulamayla fuar süresinin katılımcı firmalar açısından daha verimli kullanılmasına olanak sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Ankiros/Annofer/Turkcast 2014 Fuarları’na yönelik de değerlendirme yapan İbrahim Anıl, 2014’te 41 ülkeden 369 yerli, 606’sı yabancı olmak üzere 975 katılımcı firmanın fuarlara katıldığı bilgisini verdi. Öte yandan, 13 bin 956’sı yerli 2 bin 59’u yabancı olmak üzere 16 bin 15 ziyaretçinin katıldığını anlatan Anıl, “77 ülkeden ziya-

Türkiye döküm sanayiinde küresel ölçekte 10’uncu, Avrupa’da da ikinci sıraya yükseldi. Artan talep ve yatırımlar, sektörün gelişmesini sağlayacak. Sektörün yakaladığı ivme devam ettiği sürece fuarlarımız da büyümesini sürdürecek.

retçilerin geldiği fuarlar, 21 bin 399 metrekare net stand alanında gerçekleştirildi. Olumlu bir şekilde geride bırakılan etkinlikleri takiben, katılımcıların büyük bir çoğunluğu 2016 ön kayıtlarını yaptırarak, stantlarını garanti altına aldı” açıklamasını yaptı.

Diğer yandan, Ankiros / Annofer / Turkcast 2016 Fuarları’nda katılımcı ve ziyaretçilerinin kullanımına yönelik mobil uygulamalarının da olacağını belirten İbrahim Anıl, ziyaretçilerin App Store ve Google Play Store’dan indirebilecekleri ‘Ankiros2016’ mobil uygulaması ile güncel katılımcı listesi, yerleşim planı gibi fuara ilişkin bilgilere ulaşabileceklerini iletti. Böylece, alan içinde ziyaretlerin de daha kolay organize edilebileceğini ifade eden Anıl, “Ayrıca katılımcılar, QR kodlu ile yaka kartlarına basılan ziyaretçi bilgilerine yine mobil cihazlara indirecekleri ‘Ankiros 2016 Badge Reader’ ile, bu QR kodlarını taratarak, ulaşabilecekler ve fuar sonunda bu listeyi kullanabilecekler. Bu uygulamanın, ileri aşamalarda ise kartvizit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin uluslararası pazarda rekabet gücünü artırdığına dikkat çeken İbrahim Anıl, metalurji sektöründeki katma değeri yüksek ürünlere yönelik yatırım eğiliminin, sektörü küresel ölçekte geliştirdiğine işaret etti. İhracat rakamlarının her yıl artmasıyla metalurji sektörünün Türkiye’deki ihracatçı sektörler arasında öne çıktığını söyleyen Anıl, çelik sektörünün bugün itibarıyla içinde bulunduğu sıkıntılı durumun ise özellikle Çin’deki arz fazlalığından kaynaklandığını aktardı. Bunlara rağmen 2015 yılı verilerine göre Türkiye’nin ham çelik üretiminde küresel ölçekte dokuzuncu sırada yer aldığını kaydeden Anıl, “Türkiye döküm sanayiinde ise küresel ölçekte 10’uncu, Avrupa’da da ikinci sıraya yükseldi. Her yıl daha da artan talep ve yatırımlar, sektörün gelişmesini sağlayacak. Sektörün yakaladığı ivme devam ettiği sürece fuarlarımız da büyümesini sürdürecek” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.