İDO, bu yıl yeni yatırımlara ve dijital dönüşüme ağırlık verecek

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Marmara Denizi’nde ve İstanbul Boğazı’nda toplam 16 hatta faaliyetlerini sürdüren İDO, Eskihisar-Topçular ve Sirkeci-Harem araba vapuru hatlarının yanı sıra Yenikapı, Beşiktaş, Pendik gibi iskelelerinden de Bandırma, Bursa, Yalova, Adalar, Avşa ve Marmara Adası’na seferler düzenliyor. İDO’nun bu yıl yeni yatırımlara ve dijital dönüşüme ağırlık vereceğini belirten İDO Genel Müdürü Ufuk Tuğcu, “2016’da devreye alınan e-bilet uygulamasıyla başlayan teknoloji dönüşümü, önümüzdeki aylarda müşteri sadakat programımın yenilenip genişletilmesi ve web sitesinin buna entegre edilmesiyle sürecek” dedi. Dijital dönüşüm ile yolculara birçok yenilik sunmaya hazırlandıklarını ileten Ufuk Tuğcu, sadece denizde değil, birçok marka ile karada da her zaman mişteriye hizmet veremeye yönelik bir süreci başlatacaklarını dile getirdi. Biletleme ve rezervasyon sisteminin yenilenmesi ile birlikte dijital görünümlerinin de değişeceğini anlatan Tuğcu, İDO’nun internet sitesi ve mobil uygulamalarına, yolculardan aldıkları geri bildirimler ve sektörel gelişmeleri de takip ederek, yeni içerikler ekleyeceklerinin altını çizdi.

Firmalarının bugün itibarıyla 53 gemi 16 hat ve 35 iskeleyle denizyolunda yolcu taşımacılığı yaptıklarını kaydeden Ufuk Tuğcu, Türkiye’deki yatırım ortamına paralel Marmara Denizi ile sınırlı kalmayıp, Ege Denizi’ne açılma planları yaptıklarını vurguladı. Ancak, bu planların yatırıma dönüşmesi için uygun yatırım koşullarının oluşmasını beklediklerini ileten Tuğcu, belirsizliklerle dolu küresel konjonktür ile Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve siyasi çalkantılarla geçen 2016 yılında şirketlerinin mevcut durumunu korumaya odaklandıklarını bildirdi.

Öte yandan, döviz kurundaki dalgalanmalar, dolardaki yükseliş ve küresel ölçekte artan petrol fiyatlarına bağlı olarak yükselen yakıt giderlerinin, firmalarının da maliyetlerini artırdığını anlatan Ufuk Tuğcu, İDO’nun 2016 yılında zor bir süreç yaşadığını vurguladı. Bunun yanı sıra Avrasya Tüneli, İstanbul Boğazı’nı köprü ile 3’üncü kez bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstnabul-İzmir otobanı ve Osmangazi Köprüsü’nün Türkiye açısından önemli projeler olduğunu ifade eden Tuğcu, “Fakat, karayoluna söz konusu projeler, İDO’yu ve denizyolu taşımacılığını daha rekabetçi koşullara itti. Tüm bu zorluklar göz önünde bulundurulduğunda İDO’nun özelleştirilmesinden itibaren yakaladığı büyüme ve kârlılık, 2016 yılında olumsuz etkilendi” ifadesini kullandı.

Firmalarının kuruluşu hakkında bilgi veren Ufuk Tuğcu, İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkı vermek amacıyla İDO’nun 1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulduğunu hatırlattı. Firmanın, 2011 yılı Haziran ayında, Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu tarafından satın alındığını bildiren Tuğcu, “1987 yılında 449 yolcu kapasiteli iki deniz otobüsü ile hizmet vermeye başlayan İDO, 2016 yılında gerçekleştirdiği 200 bin sefer ile yaklaşık 44 milyon yolcu ve 10 milyon araç taşıdı” açıklamasını yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.