“Limanda ayırdığımız kabotaj sahası ile iç hat yükleri için de hazırız”

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Konteyner terminalinde yıllık 855 bin TEU elleçleme kapasitesi bulunan Evyapport, ithalat ve ihracatçıların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Firmalarının 2016 yılında 688 bin 500 TEU’luk yük elleçleyerek, Türkiye limanları arasında 4’üncü sırada yer aldıklarını belirten Evyapport Satış Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Barış Yerge, yüzde 14’lük bir büyüme kaydettiklerini ifade etti. Mevcut durumda bölgelerinde kabotaj yük hareketlerinin oldukça sınırlı olduğunu söyleyen Yerge, limanları bünyesinde iç hatlarda taşınacak yükler için ayırdıkları kabotaj sahası ile bu konuda da hizmet vermeye her zaman hazır olduklarını dile getirdi.

Global konteyner hatlarına verimli ve güvenilir liman hizmetleri sunduklarını dile getiren Barış Yerge, aynı zamanda bölge liman sınırları içinde yer alan CFS alanında çeşitli türde yük cinsinin elleçlenebildiğini söyledi. Yerge, “Evyapport kapasiteleri 4 bin 300 metreküpten 910 metreküpe kadar değişen toplamda 36 adet tank ile bitkisel ve hayvansal yağlar alanında yıllık 1 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip terminal ile sıvı yükler için de hizmet veriyor” diye konuştu. Bu yıl bölgedeki yeni liman yatırımları ve artan rekabetin, konteyner elleçleme miktarını bir miktar düşürdüğünü ifade eden Yerge, “Bununla birllikte genel yük operasyonları ile kaybı telafi etmeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Kabotaj taşımalarının artması karayolu trafiğini rahatlatır”

Mevcut demiryolu bağlantıları ile yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalarının devam ettiğini bildiren Barış Yerge, müşterilerine hem düşük maliyetli hem de intermodal taşıma alternatifi sunduklarını vurguladı. Diğer yandan bölgedeki parsiyel yüklere hizmet verebilmek adına limanları bünyesinde kapalı antrepo oluşturmak için fizibilite çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Yerge, “Ayrıca, RoRo ve genel kargo operasyonlarına da ağırlık verip, multimodal bir liman olarak faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz” dedi. Yerge, Evyapport’ta transit yük elleçlemelerinin, iş hacimlerinin çoğunluğunu oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Evyapport’un 2003 yılında liman işletmeciliği sektöründe faaliyete başladığı bilgisini veren Barış Yerge, Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan konumları ile 26.5 hektar alanda konteyner ve tank terminali hizmetleri sunduklarının altını çizdi. Türkiye’nin denizyolu taşımacılığı alanında elverişli bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Yerge, bu bağlamda kabotaj taşımalarına hız kazandırmak ve bu yöndeki yatırım gereksinimlerini hızla tamamlayarak, hem karayolu trafiğini rahatlatmak hem de daha çevreci ve ekonomik bir taşıma sistemine ulaşılması gerektiğine işaret etti.

Söz konusu sürecin en önemli paydaşlarından olan limanların kabotaj taşımalarında öneminin büyük önem arz ettiğini anlatan Barış Yerge, şunları kaydetti: “Liman sayısı ve kapasitelerinin, ekipman ve işleyiş anlamında kabotaj yük operasyonlarına uygun şekilde hazırlanması ve güçlü hinterland bağlantısının oluşturulması gerekiyor. Bunun yanı sıra kabotaj taşımaların etkinliğinin, tercih edilebilirliğinin ve gelişimin sağlanması önemli.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.