DEİK'in İş Konseylerinde seçim sandığı açıldı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

32 yıldır Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerinde 6 bölgede faaliyetlerini yürüten, 136’sı ülke bazlı, 7’si sektörel ve özel amaçlı olmak üzere toplam 143 İş Konseyi ile bir platform rolü üstlenen DEİK’in İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımları ile 11 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Her iki yılda bir gerçekleştirilen DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu kapsamında, 142 İş Konseyinin yeni Başkan ve Yürütme Kurulu üyeleri seçilirken, iki yıllık süre ile Yürütme Kurullarında yeni listeler oluşturuldu.

İş Konseyleri Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen seçimlerde Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Bahadır Balkır, Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı, Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuncay Özilhan, Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Rona Yırcalı oldu.

142 Sandıkta seçim 1 günde gerçekleştirildi

DEİK Başkanı Nail Olpak, ilk defa,hemtümİşKonseylerininGenel Kurullarının aynı günde tamamlandığını, hem de bölgesel yapılanmadan ülke bazlı yapılanmaya geçerek, 142 İş Konseyinin Başkan ve Yürütme Kurulu Üyelerini ayrı ayrı seçerek belirlediklerini söyledi. Yeni sistemle her üyenin istediği kadar İş Konseyine üye olabileceğini dile getiren Olpak, birden fazla temsilci atanabileceğini, bunun önemli olduğunu söyledi. Başkan Olpak, "Bugünkü seçimlerle 142 İş Konseyimizin seçimlerini gerçekleştirdik. 142 İş Konseyi’nin 66 tanesinin Başkanları değişti. 76 İş Konseyi Başkanımızın mevcut başkanlıkları devam ediyor." diye konuştu. DEİK'in gruplaşmaların yaşanacağı ve bu tür mücadelelerin yapılacağı bir alan olmadığını dile getiren Başkan Olpak, "İş Konseylerinden beklentimiz aslında çok basit; bu ülkeyi kendisine dert edinen ki onun için buradasınız ve görev aldığınız İş Konseyleriyle ülke- mizin ilişkilerini ve elbette kendi firmamızın ilişkilerini geliştirici faaliyetler içinde olacak." ifadelerini kullandı. Şirketlerin bu sayede hedef ülkelerde daha etkin olacağını ve bağlantılarını daha da geliştireceklerini anla- tan Olpak, odaklanmanın artacağını vurguladı. Olpak, 142 ülke iş konseyinin üye sayılarını artırmanın çok önemli olduğunu kaydederek, ihtiyaç olması halinde İş Konseyi sayısını artırabileceklerini söyledi.

Başkanların 14’ünün kadın olması dikkat çekiyor

142 İş Konseyinden 14'ü kadın İş Konseyi başkanlarından oluştu. Türkiye-Avustralya İş Konseyi Başkanı Ferda Yıldız, Türkiye-Avusturya İş Konseyi Başkanı Gülsüm Azeri, Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı Laura Gök, Türkiye- Belçika İş Konseyi Başkanı Aysu Özlem Gökçe, Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Elif Neşe Çelik, Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye-Kamerun İş Konseyi Başkanı Aygen Yenigün, Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı Ebru Özdemir, Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi Başkanı S. Pınar Eczacıbaşı, Türkiye-Malavi İş Konseyi Başkanı Müjde Ferahlı Aktaş, Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı Süheyla Çebi Karahan, Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı Günnur Diker, Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı Berna Gözbaşı İlter, Türkiye-Zambiya İş Konseyi Başkanı Esra Cevahir oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.