Teknoloji fikri olan girişimcilere TİM-TEB Girişim Evleri’nden 150 bin TL hibe

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM ve TEB işbirliğiyle katma değerli ürün ihracı sağlamak amaçlı hayata geçirilen TİM-TEB Girişim Evleri ülkemizin her köşesinden teknoloji fikri olan girişimcileri 1512 programı ile 150 bin TL hibe başvurusuna davet ediyor.

TİM ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğiyle ihracatta katma değerli ürün ihracı sağlamak amaçlıhayatageçirilenTİM-TEB Girişim Evleri iş modeli, ülkemizin ihtiyaçlarına en uygun danışmanlık ve eğitim uygulamaları ile sürekli geliştiriliyor. Bugün yeni kurulan startuplar yanında teknoloji şirketlerine ve hatta teknolojik ürünler ihraç eden büyük işletmelere kadar geniş bir hedef kitle için 11 tür uygulama programına ulaşıldı. TİM-TEB Girişim Evleriülkemizinnitelikligirişimcilik kapasitesine katkı sağlamak amacıyla başlattığı birbiri ile bütünleşik programların tüm ekosistem oyuncularına örnek olması için çaba gösteriyor.

TİM-TEB Girişim Evleri’nin kurulduğu dönemde ülkemizdeki ekosistemin iki özelliği öne çıkmaktaydı: Bunlardan ilki, teknoloji desteklerinin hem kamu hem de özel sektör tarafında giderek artması, diğeri ise yeni teknoloji girişimlerinin kuruluş sayılarının az ya da yeterince nitelikli olmaması idi. Bu gelişmeler nedeniyle TİM-TEB Girişim Evleri, artan finansal kaynaklardan yararlanmaya uygun ve hızlı büyüme potansiyeline sahip teknoloji girişimcilerinin sayısını ve niteliğini artırmayı bir stratejik hedef haline getirdi.

Bu strateji kapsamında TİMTEB Girişim Evleri, üniversitelerde yaygın ve kapsamlı Girişimci Yetiştirme Programları (WakeUP ve LetsUP) düzenlemekte. Yetkililer, bu programlardan yararlanmak ve üniversite yıllarında girişimci niteliklerini geliştirmek isteyen tüm üniversitelileri TİM-TEB Girişim Evlerine baş- vuru yapmaya davet ediyor. Ayrıca 1512 TÜBİTAK BİGG programı uygulayıcı kuruluşu olarak teknoloji girişimcilerinin hibelerden daha fazla sayıda yararlanmasını sağlamak hedefleniyor. Geçen iki yıl sonucunda 12 farklı ilden 55 teknoloji girişimcisinin hibe desteklerini kazanmasını sağlayan TİM

TEB Girişim Evleri, etkili eğitim programı ve güçlü danışman kadroları ile bu konuda en yüksek başarı gösteren kurumlar arasında. Bugün başvuruları devam eden 1512 sürecinde, ülkemizin her köşesinde teknoloji fikri olan girişimciler, TİM-TEB

Girişim Evlerine başvurarak 150 bin TL hibe fırsatı ile tanışabilirler. Kalite, tasarım ve hızlı moda avantajı ile rakiplerinden ayrışan Türk hazır giyim sektörü, spor giyimde de küresel pazarlarda konumunu giderek güçlendiriyor. Münih’te düzenlenen dünyanın en büyük spor giyim fuarı ISPO Munich’e İHKİB’in öncülüğünde milli katılım gösteren 33 Türk firmasının stantları 4 gün boyunca ziyaretçi akınına uğradı. dolarlık hazır giyim ihracatında spor giyimin katkısının çok daha yukarılara çıkacağına inanıyorum.” Mustafa Gültepe, spor giyimin en önemli ara girdilerini oluşturan teknik iplik ve kumaş ithalatındaki mevcut koruma duvarının kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve AB,

ABD ve Uzakdoğu Fuarlar Komitesi Başkanı Özkan Karaca da ISPO Munich’te organizatörlerin ve katılımcıların gösterdikleri yoğun ilginin Türkiye’nin üretim gücünün kanıtı olduğunu söyledi. Türkiye’de teknik çorap üretimi yapan firmaların da fuara katılımı için girişimlerde bulunacaklarını bildiren Özkan Karaca, “Küresel pazarlarda iddiamızı artırabilmek için fonksiyonel ipliklerden yapılan her türlü spor giyime ağırlık vermeliyiz. Gelecek yıl en az 50 firma ile ISPO Munich’e katılım göstermeyi planlıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.