Rekor için talepler sunuldu

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM, ihracatçının 30 yıldır bekleyen sorunlarına hızla çözüm getiren Hükümetten 2018 yılında “tüm zamanların rekorunu” kırmak için dört talepte bulundu. TİM, bu kapsamda 60 İhracatçı Birliği ve Sektör Konseyi Başkanlarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Ankara'da buluşturdu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye genelindeki 60 İhracatçı Birliği Başkanı ve Sektör Konseyi başkanlarıyla birlikte ihracatın sorunlarını ve hedeflerini konuşmak üzere altı bakan ile bir araya geldi. Ekonomi Bakanlığı himayesinde Ankara'da gerçekleştirilen ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Mehmet Büyükekşi'nin açılış konuşması ile başlayan toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı.

Milli ve sürdürülebilir büyümeye ulaşmanın yöntemi ihracat

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisinin, Bakanlığın koordinasyonunda düzenlediği İhracatçılarla İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası felaket tellallığı yapanların ortaya çıktığını, bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uyarılarda bulunduğunu hatırlattı.

Bakan Zeybekci, 2016 yılının son 3 ayından itibaren ihracat, yatırım ve üretimle ilgili bütün hedeflerine ulaştıklarını söyledi. Bugüne kadar ihracatçı birlikleri başkanlarıyla birçok kez bir araya geldiklerini anlatan Zeybekci, söz konusu görüşmelerde ihracatçıların sorunlarını değerlendirdiklerini ifade etti. İhracatçılara sağladıkları desteklerden örnekler veren Zeybekci, navlun, ihracat destekleri, yurt dışındaki Türk Ticaret Merkezleri, Türk Eximbank'ın kapasitesinin dolar bazında artırılmasının destekler arasında yer aldığını aktardı.

Türk Eximbank'ın nakit net sermayesi konusunda bu yıl için belirlenen 45 milyar dolar hedefini 50 milyar dolara yükselttiklerini bildiren Zeybekci, şöyle sürdürdü: "Bütün amacımız sizlerle beraber bu yolculuğa devam etmek. Türkiye'nin büyümeyle ilgili hedeflerine ulaşabilmesi için değerlendiremediği alın teri, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile insan kaynaklarını değerlendireceğiz. Milli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmanın en önemli yöntemi ihracat. Bunu biliyoruz. İhracatta gelmiş olduğumuz nokta bir Türk mucizesidir."

İhracat konusunda bundan sonra yapılması gerekenleri çok iyi bildiklerini dile getiren Zeybekci, hükümet olarak adım adım her şeyi takip ettiklerini belirtti. Türkiye'nin kendi teknoloji devlerini yaratma noktasına gittiğini belirten Zeybekci, Ocak ve Şubat aylarında ihracattaki çift haneli büyümenin devam edeceğini ve bunun 2018 büyümesine katkı sağlayacağını ifade etti.

e-ticarette 100 bin ihracatçı hedefi

Elektronik ticaret konusuna da değinen Zeybekci, " İhracatla ilgili adım adım yapılması gerekenleri biliyoruz. Kendi teknoloji devlerimizi yaratmalıyız. Türkiye, 2017 büyüme oranında dünyada birinci olacak. Bu büyümenin yarısı da ihracattan ve yatırımlardan gelecek. TİM, TOBB gibi kuruluşların şemsiyesi altında e-ticaret sitelerine üye olan ihracatçılara da yüzde 80 destek veriyoruz. Bugüne kadar 11 bin 600 ihracatçı e-ticaret sitelerine üye oldu. Bunu bir-iki yılda 100 bine çıkarmalıyız" ifadelerini kullandı.

İhracatçının iki sorunundan biri çözüme kavuştu

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında 20-30 yıldır çözüm bekleyen, ihracatın önünde engel teşkil eden ve çözülemez denilen birçok maddede Hükümetin desteğiyle hızla sonuca ulaşıldığına dikkat çekti. Büyükekşi, “Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017'yi, hedefleri aşarak 157,1 milyar dolar ihracatla tamamladık. Bu başarıda sorunlarımızı süratle çözen Hükümetimizin katkısı oldukça büyük. İki yıl önce Başbakanlık başta olmak üzere tüm Bakanlıklara ilettiğimiz 210 sorundan oluşan talep listesinin 101 tanesi kısmen ve tamamen çözüldü. İhracat desteklerinin üç katına çıkarılması, Eximbank'ın sermayesinin 3 kat artırılması, ihracatçı KOBİ'lerin KGF teminatı kapsamına alınması gibi adımlarla iki yıl içinde ihracatçıların her iki sorunundan biri çözüme kavuştu. Siz değerli Bakanlarımıza canı gönülden şükranlarımızı sunuyoruz. Bu oran, ihracata verilen önem açısından son derece sevindirici” dedi.

Çalışmalar meyvelerini veriyor

Hükümetin ihracatçılara desteğinin devam edeceğini belirten Büyükekşi, “Bizler de var gücümüzle çalışarak, 'İhracatta Rekorlar Yılı' ilan ettiğimiz 2018'de tüm zamanların ihracat rekorunu kırmakta kararlıyız. Hükümetimizce yapılan düzenlemeler, verilen yeni teşvikler, ilave destekler ve TİM'in yürüttüğü çalışmalar meyvelerini veriyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.