İhracat hacmi ve birim fiyat arasındaki denge üst segment ürün gruplarıyla sağlanacak

Özel Ekler - - ANASAYFA - MEHMET HANİFİ GÜLEL

Küresel pazarda her geçen yıl etkinliğini artıran Türkiye seramik sektörü, yurtiçinde ise inşaat sektörü odaklı gelişimini sürdürüyor. 2017 yılında 342 milyon metrekare seramik kaplama malzemesi ve 352 bin ton seramik sağlık gereçleri üretimi yapan sektör, yine aynı dönemde 90 milyon metrekare kaplama malzemesi ve 141 bin ton sağlık gereçleri ihracatı yaptı. Hacim olarak ihracatı yüksek olan Türkiye seramik sektörünün, ihracat gelirinde ise istenen düzeyde olmadığına dikkat çeken uzmanlar, bu dengenin sağlanabilmesi için sektörün üst segment ve katma değeri yüksek ürün imalatına yöneldiğini belirtiyor. Bu bağlamda, tasarım ve marka gücünün artırılması yönünde daha fazla yatırım yapılması gerektiği de vurgulanıyor.

Seramik kaplama malzemeleri üretiminde globalde yedinci, Avrupa’da ise üçüncü büyük üretici konumunda bulunan Türkiye seramik sektörü, ayrıca seramik sağlık gereçlerinde ise Avrupa’nın en büyük üreticisi ve ihracatçısı. Yine vitrifiye üretiminde, Türkiye’nin Avrupa’da lider olduğunu belirten uzmanlar, seramik sektörünün yerli kaynak kullanan ve ithalata bağımlılığı en az olan sektörlerden biri olmasının büyük avantaj sağladığını belirtiyor. Bu avantajı iyi değerlendiren sektör, her geçen yıl artan ivmeyle büyümesini sürdürüyor. Büyümenin sürmesi halinde, uzun vadede sektörün küresel pazarda her kategoride ilk üçte yer alacağı öngörülüyor. Uzmanlar, Avrupa’dan devralınan üretim liderliğini uzun yıllar boyunca korumak için markalaşma, tasarım, Ar-Ge, teknoloji geliştirme ve inovasyona yatırım yapılması gerektiğini vurguluyor.

2017’de %9 olan büyümede bu yılki hedef %10

İhracatını ağırlıklı olarak Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarına yapan Türkiye, ayrıca yeni dönemde Uzakdoğu, Asya ve Sahra Altı Afrika ülkelerini

yeni hedef pazarları olarak görüyor. Bunun yanı sıra stratejik öneme sahip olan Amerika’ya ihracatın artması yönünde çalışmaların yapıldığını belirten uzmanlar, Rusya ile ilişkilerin yeniden normale dönmesiyle bu ülkeye olan ihracatın da yeni dönemde artacağını kaydediyor. Yurtiçinde ise başta kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere yeni gayrimenkul projelerinin sektörün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamasını bekleyen uzmanlar, sektörün bu yıl yüzde 10 büyüme hedeflediğine dikkat çekiyor.

İhracat artışında Belçika, ABD ve Fransa başı çekti

Sektörde; doğrudan 26 bin, dolaylı olarak yaklaşık 220 bin kişi istihdam ediliyor. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nden alınan verilere göre; 2017 yılında seramik kaplama malzemeleri ihracatı bir önceki yıla göre miktarda yüzde 12.2, değerde ise yüzde 7.8 arttı. Farklı bir ifadeyle, sektör söz konusu dönemde 1.6 milyon tonluk seramik kaplama malzemeleri ihracatı karşılığında 551.5 milyon dolar gelir elde etti. Seramik sağlık gereçleri ihracatında

ise miktarda yüzde 22.6, değerde ise yüzde 9.2’lik artış oranıyla 231.2 milyon dolar rakamına ulaşıldı. Sektör 2017 yılını, ihracatın desteğiyle yüzde 9 büyüme ile kapattı.

Bugün itibarıyla küresel pazarda hemen her ülkeye ihracat yapabilir durumda olan sektörün, 2017 yılında seramik kaplama malzemeleri ihracatında ilk 10 ülke sıralaması önceki yıllara göre değişim göstermedi. Fakat ilk 10 ülke içinde yer alan Almanya, İngiltere ve Romanya’ya yapılan ihracatta gerileme yaşandı. Diğer ülkelerden ABD, İsrail, Kanada, Fransa, Belçika, Hollanda ve Finlandiya’ya yapılan ihracatta artış yaşanırken, artışın en çok yaşandığı üç ülke Belçika, ABD ve Fransa oldu. Öte yandan seramik sağlık gereçlerinde 144 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektör, 44 ülkeye ise 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptı. Sağlık gereçlerinde Almanya ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, İsrail, İsveç, Hollanda ve Ürdün takip etti.

Ar-Ge ve markalaşma ihracata ivme kazandıracak

Türkiye seramik sektöründe marka bilinirliğinin artması, ih- racattaki ivmelenmeyi devam ettirecek gelişmeler arasında görülüyor. Tasarımın ve marka olmanın gücünü gösteren İtalya, üretim hacminde daralma yaşamış olmasına rağmen, ortalama satış fiyatlarını artırdı ve değer olarak ihracat hacmini yükseltmeyi başardı. Türkiye’de son yıllarda gerek Ar-Ge, gerekse Turquality kapsamında yapılan desteklerin seramik sektörüne olumlu katkı sağladığını belirten uzmanlar, bu tür teşvik ve yardımların artarak devam etmesi, uzun vadede ise inovasyon ve tasarım kültürünün oluşturulmasını sağlayacak adımların atılması gerektiğini ifade ediyor. Son yıllarda firmaların yeni yatırımlara ve kapasite artışına gittiğinin altını çizen uzmanlar, bununla birlikte teknolojiye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini dile getiriyor. Yeniliğe ve uluslararası standartlar kalitesinde üretime yoğunlaşan Türkiye seramik sektörünün, üst segmente yönelik katma değeri yüksek ve teknolojik farklılığı olan ürünlerle küresel pazarlarda fark yaratabileceği vurgulanıyor.

Enerji maliyetleri rekabet edebilirliği zorlaştırıyor

İhracat artış ivmesini korumak isteyen sektörün en büyük handikapının enerji maliyetleri olduğunu kaydeden uzmanlar, bu konuda devletin adımlar atması gerektiği görüşünü vurguluyor. Türkiye’nin küresel pazarda rekabet gücünü artırabilmesi için üretimde ve iç pazarda da güçlü olmasının şart olduğuna vurgu yapan uzmanlar; enerji, hammaddeye erişim ve Avrupalı rakiplerin hükümetleri tarafından desteklenmesi nedeniyle rekabet edebilirliğin zorlaştığını aktarıyor. Enerjide arz güvenliğinin sağlanması ve verimliliğin teşvik edilmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizen uzmanlar, rekabet dezavantajının ortadan kaldırılması için Avrupa’daki avantajlara yakın bir uygulamanın devlet tarafından hayata geçirilmesini talep ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.