SAM, borla enerji tasarrufu sağlayacak proje geliştirdi

Özel Ekler - - ANASAYFA - DİLEK TOPRAK BUZ / ESKİŞEHİR

Seramik Araştırma Merkezi’nin (SAM) yürütücülüğünü yaptığı projeyle bor türevlerinin kullanıldığı yeni seramik karo kompozisyonların geliştirilmesi hedefleniyor. Bor türevlerinin kullanımı ile düşük sıcaklıkta sinterlenen karo bünyelerin geliştirilmesi ve kuru öğütme/granülasyon sisteminde üretilmesi projesinin; SAM, Eti Maden İşletmeleri, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ve Kale Seramik iş birliği ile hayata geçeceğini belirten SAM Ar-Ge Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alpagut Kara, 2017 Nisan ayında başlayan projenin 17 ay sürmesinin planlandığını ifade etti. Kara, bu proje ile sektörün üretim hacmi en yüksek olan yer karosu, porselen karo ve sırlı porselen karo malzemeleri grubundaki ürünlerin pişirim sıcaklıklarının ve sürelerinin önemli ölçüde düşürülmesini sağlayacak bor türevlerinin kullanıldığı yeni kompozisyonların geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Projenin temel amacı, enerjinin sürdürülebilirliğini artırmak

Seramik kaplama malzemeleri sektörünün yaklaşık 2 milyar dolarlık ticaret hacmi ile ülkeye istihdam ve döviz girdisi sağlayan sektörlerden biri olduğunun altını çizen Kara, “Türkiye seramik kaplama malzemeleri sektörü; ülkemizdeki ekonomik büyüme, kentsel dönüşüm ve gayrimenkul gelişimine paralel olarak stratejik bir güce sahip olmuştur. Enerji ve doğalgaz fiyatlarındaki artış, çevre direktifleri, ihracat pazarlarındaki zorlu tüketim miktarını mümkün olan en düşük seviyelere çekme ve ucuz maliyetli üretim tehdidi ise sektörün zayıf kaldığı ve zorlandığı yönlerdir. Bu noktadan hareketle, özellikle enerji ve doğalgaz sürdürülebilirliğini artırmak, bu projedeki temel amaçtır” diye konuştu.

Bor türevlerinin kullanıldığı yeni kompozisyonların geliştirilmesiyle, enerji maliyetlerinin ve karbon emisyonlarının azaltılmasının hedeflendiğini dile getiren Kara, ayrıca kuru öğütme/granülasyon teknolojisinin devreye alınmasıyla, verimlilik açısından stratejik öneme sahip olan ve çamur sistemlerinde akışkanlık problemleri yaratan bor türevlerinin alternatif hammadde olarak kullanımına da ola-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.