Kaleseramik, stratejik ülkelere yoğunlaşarak ihracatını yüzde 55 artırmayı hedefliyor

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Avrupa’nın üçüncü, global pazarın ise 12’nci büyük seramik karo üreticisi konumunda bulunan Kaleseramik, yeni dönemde stratejik ülkelerde etkinliğini artıracak. Bünyelerinde Çanakkale Seramik, Kalebodur ve Kale Banyo’nun yanı sıra İtalyan Edilcuoghi ve Edilgres markalarının bulunduğunu kaydeden Kaleseramik Genel Müdürü Okan Gedik, hem teknolojik hem de inovatif ürünler üretebilme kabiliyetine sahip olduklarını söyledi. İhracatlarının yüzde 50’sini AB ülkelerine, yüzde 20’sini Ortadoğu’ya yaptıklarını aktaran Gedik, “100 ülkede 400’ü aşkın ihracat noktasında Kale markalı ürünlerimizi sunuyoruz. Kaleseramik olarak 100 milyon doların üzerindeki ihracatımızı, stratejik öneme sahip ülkelere yoğunlaşarak bu yıl yüzde 55 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İlk seramik ihracatını 1962 yılında gerçekleştirdiklerini ve günümüz itibarıyla 100’ü aşkın ülkede Kale markalı ürünleri satışa sunduklarını bildiren Okan Gedik, sektördeki konumlarını; 60 yıllık endüstriyel birikimleri, teknolojide sürekli ilkleri hedeflemeleri, insan kaliteleri, Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerindeki çalışmalarıyla kazandıklarını ifade etti. Kaleseramik’in aynı zamanda 2011 yılında Avrupa’nın seramik üssü İtalya’ya yatırım yapan ilk yabancı şirket olduğu bilgisini veren Gedik, İtalya’da bir seramik tesisinin yüzde 100 Türkiye sermayeli yabancı bir şirket tarafından satın alınmasının o yıllarda zor olduğunu söyledi. İtalya Bologna’da kurulu Fincuoghi tesislerinde üretilen Edilcuoghi ve Edilgres markalarını 2012 yılı itibarıyla Türkiye’de de tanıttıklarına dikkat çeken Gedik, “Bugün Türkiye çapında birçok Kale mağazasının yanı sıra uluslararası pazarda, İtalyan markalarımıza ait ürünlerimizi tüketiciyle buluşturmaya devam ediyoruz. Uzun yıllardır geliştirdiğimiz üretim tecrübesi, kaliteli iş ve mühendislik gücünün yanında tasarım, üretkenlik ve girişimcilik gibi özelliklerimizle küresel pazarda büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“Gelişmekte olan ülkelerde hızlı büyümeyi planlıyoruz”

Ayrıca 2017 yılında, pazarın önemli markalarından Gorbon ile bir iş birliğine imza attıklarını duyuran Okan Gedik, Kaleseramik’in markalarının yeni mağazacılık konseptiyle sunulduğu Kale mağazalarında, artık Gorbon’un ürünlerini de tüketiciyle buluşturduklarını aktar-

dı. Hedefledikleri ülkelerde, seramik kaplama malzemeleri ve vitrifiye ürünlerine yönelik tercih ve beklentileri analiz ederek kalıcı bir pazar payına ulaşmayı amaçladıklarını anlatan Gedik, “Bu yaklaşımla, gelişmekte olan ülkelerde hızlı büyümeyi planlıyoruz. ‘Batı Yarım Küre’ olarak tanımladığımız Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ile ‘Doğu Yarım Küre’ olarak tanımladığımız Asya, Orta Doğu ve Afrika’da (AMEA Bölgesi), stratejik hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atıyoruz” ifadelerini kaydetti. Fas Kazablanka’da 2017’de açılışını yaptıkları showroom yatırımlarıyla da bölgede ve Faysalabad’da büyük projelerin çözüm ortağı olmayı hedeflediklerini bildiren Gedik, ayrıca Pakistan Lahor’da 2017 yılında ikinci mağazayla birlikte diğer şehirler Islamabad ve Multan’da yeni mağaza açtıklarını kaydetti.

Tek alanda, yılda 66 milyon metrekare seramik üretiyor

Yıllık 66 milyon metrekare seramik kaplama malzemeleri üretim kapasitesi ile tek alanda üretim yapan globalin sayılı büyük seramik tesislerinden birine sahip olduklarına değinen Okan Gedik, Kaleseramik çatısı altında, 2016 yılında yeni bir fabrikayı daha faaliyete geçirdiklerini söyledi. 60 yıl önce kurulu olan ilk seramik fabrikalarının yerine modern bir granit fabrikası inşa ettiklerini dile getiren Gedik, “Yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan granit fabrikamız 2016 yılı başında üretime başladı. Yeni teknolojilerle yüzde 20 enerji tasarrufu sağlayan ve yıllık 7 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip fabrikamız ile ürün gamımız genişledi. Ayrıca 2016 yılının Temmuz ayında temeli atılan ve 30 milyon liralık yatırımla hayata geçen ikinci Kalesinterflex hattımızı da 2017 yılında açtık” ifadelerini kaydetti.

Ar-Ge ve inovasyonun önem verdikleri konuların başında geldiğini vurgulayan Okan Gedik, bünyelerinde 1973 yılında başlattıkları ilk sistematik araştır- ma ve geliştirme çalışmalarıyla bugünkü Ar-Ge’nin temellerini attıklarını iletti. Yaklaşık 30 milyon liralık yatırımla Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurdukları Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nde Türkiye’ye çok sayıda inovatif ürün kazandırdıklarının altını çizen Gedik, yıllık cirolarının yüzde 2.2’sini Ar-Ge çalışmalarına ayırdıklarını aktardı. ArGe ile çok sayıda inovatif ürünü Türkiye’ye kazandırdıklarını ifa- de eden Gedik, Ar-Ge ile Kalesinterflex ve Kale Smart inovatif ürün gruplarını da hayata geçirdiklerini açıkladı.

SmartHijyen, yeni bakterilerin oluşmasını engelliyor

Ayrıca uzun araştırmalar sonucunda en önemli yeniliklerinden birinin Kale SmartHijyen olduğuna dikkat çeken Gedik, “Ortak yaşam alanında kullanılan klozet, lavabo, pisuvar, klozet ka- pakları gibi tüm vitrifiye ürünlerini artık Kale SmartHijyen özelliğiyle sunuyoruz. SmartHijyen yeni bakterilerin oluşumunu engelliyor ve var olan bakterilerin hücre yapısını bozarak yok ediyor. SmartHijyen, Kale Banyo’nun hayata geçirdiği tüm vitrifiye ürünlerinin kullanım ömrü süresince antibakteriyel özelliğini ilk günkü gibi koruyor” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.