İspanyol Megacolor’ı alan Gizem Frit, seramikte ilk üçe girmeyi hedefliyor

Özel Ekler - - ANASAYFA - ZERRİN LEVENT / SAKARYA

Akkök Şirketler Grubu bünyesinde yer alan ve global pazarda ikinci büyük emaye kaplama üreticisi olan Gizem Frit, İspanya’da seramik sektörü için inkjet mürekkebi üretimi gerçekleştiren Megacolor şirketini bünyesine kattı. Gizem Frit, Megacolor’ın yaratacağı ivme ile orta vadede cirosunu yüzde 100 artırarak, 170 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Megacolor ile birlikte küresel ölçekte seramik frit ve mürekkep üreticilerine rakip olacaklarını belirten Gizem Frit Emaye ve Fonksiyonel Kaplamalar Satış Direktörü Ahmet Madenli, bu satın alma ile global seramik sektöründeki üç büyük oyuncu arasına girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Gizem Frit olarak hedeflerinin, emaye frit alanında yurtiçinde yaklaşık yüzde 80 olan pazar paylarını korurken, yüzde 15 olan global pazardaki paylarını yüzde 20’ye çıkarmak olduğunu belirten Madenli, Megacolor ile inkjet (seramik mürekkep) satışlarının global pazarda artmasını sağlayacaklarını ifade etti. Bu artışla birlikte emaye ve seramikte olduğu gibi fonksiyonel kaplamalarda da global pazarda tanınan bir firma haline gelmeyi hedeflediklerine vurgu yapan Madenli, “Şu an küresel emaye sektöründe ikinci sırada yer alırken, orta vadede pazar lideri olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seramik alanında ise iç piyasadaki başarımızı yurtdışında yineleyerek, civar ülkelerindeki ihracatımızı artırmak hedeflerimiz arasında” diye konuştu.

Emaye ve seramik üretiminde kullanılan lityum, kobalt, çinko gibi kritik hammaddelerin fiyat artışlarına rağmen, tonaj ve ciro bazında 2017 yılını büyüyerek tamamladıklarının altını çizen Madenli, bu yıl özellikle ihracatta büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Kısa ve uzun vadeli plan-

ları arasında, yatırımın öncelikli olarak yer aldığını anlatan Madenli, “Bu yıl içerisinde bazı coğrafyalarda yeni yatırımlar yapmak üzere fizibilite çalışmalarını başlatacağız. Kısa vadede ticari ofis ve temsilciliklerin sayısını değişik ülkelerde artırmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise Asya Pasifik ve Kuzey Amerika bölgelerinde değirmen veya üretim tesisi kurma yolunda çalışmalara başladık” dedi. Madenli, global bir marka olma yolunda hedeflerine ulaşmak için bu yılı agresif bir büyüme ile tamamlamayı hedeflediklerine vurgu yaptı.

Üretimin yüzde 40’ı, 60 ülkeye ihraç ediliyor

Bir aile şirketi olarak 1979 yılında kurulan ve 2015 yılında Akkök Holding bünyesine katılan Gizem Frit’in, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki 2’nci OSB’de ürettiği kaplama malzemeleri ve renklendirici pigmentleri 60 ülkeye ihraç ettiğini belirten Madenli, “350 çalışanımızla, 30 bini kapalı olmak üzere 60 bin metrekarelik bir alanda üretim yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Sakarya’daki üretim tesi-

simizde emaye frit, seramik frit, cam frit ve alüminyum frit üretimi ve satışını gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz ürünler; sac, paslanmaz çelik, alüminyum, döküm, seramik karo, vitrifiye, porselen, medikal porselen ve cam gibi malzemelerin dekoratif ve koruma amaçlı olarak kaplanmasında kullanılıyor. Yurtdışında sekiz bölgede satış temsilciliğimiz var” ifadelerini kaydetti.

“Sektörde Ar-Ge merkezi belgesi alan ilk kurumuz”

Gizem Frit’in; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge merkezi belgesini sektörde ilk alan firma olduğunu dile getiren Madenli, “Yeni ArGe merkezi statümüzle birlikte Ar-Ge laboratuvarında pazarı domine edecek inovatif ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Özellikle son iki yıldaki hammadde baskısını ortadan kaldırmak üzere, lityum free ürün geliştirme konusunda adımlar attık” şeklinde konuştu. Ar-Ge merkezinin 2.5 milyon liralık yatırım ile kurulduğunu ifade eden Madenli, “Günümüz itibarıyla 28 arkadaşımız yeni ürün, tasarım ve teknolojiler üzerinde çalışıyor. Gerek maliyet konusunda gerekse yenilikçi ürün konusunda kendimize önemli bir rekabet avantajı sağlayacağız” ifadesinde bulundu. Sektörün iki önemli sorununa dikkat çeken Madenli, kritik hammaddelerdeki olağanüstü fiyat artışları ve teknolojiyi bilen nitelikli personel bulma zorluğunun üstesinden, güçlü bir Ar-Ge çalışması, devlet desteği ve üniversitelerle iş birliği yapılarak gelinebileceğini öngördüğünü söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.