Decovita, Ar-Ge ve kapasite artırma yatırımlarıyla 2 bin 500 desene ulaştı

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Mermer, doğal taş, ahşap, beton ve tekstilin yanı sıra porselen seramik üretimi yapan Decovita, 2017 yılında bin 861 desenle giriş yaptığı sektöre bu yıl 2 bin 500 desen ve yüzlerce ürün serisi sunuyor. Mermer ve doğal taş ürün gruplarını bu yıl daha da geliştirdiklerini kaydeden Decovita Seramik Kurucu Ortağı Selman Öztürk, “Ahşap serimizde de gerçek ahşaptan ayırt edilemeyecek kadar doğal olan yüzey ve dokulara ulaştık. Üretim tesisimizi 2016 yılında son teknolojiyle kurduğumuzdan dolayı, 2017 yılında Ar-Ge yatırımına ağırlık verdik. Bu yıl yine Ar-Ge yatırımlarımızla birlikte fabrikada kapasite artırma yatırımımıza odaklanacağız” dedi.

Firmalarının kurulduğu ilk yıllarda globalde önde gelen seramik şirketlerinin temsilciliğini ve Decovita markasıyla OEM (Orjinal Ürün Üreticisi) üretimi yaptıklarını aktaran Selman Öztürk, 2016 yılında fabrika yatırı- mı gerçekleştirerek üretime başladıklarını iletti. Bilecik Bozüyük OSB’de yer alan 45 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikalarını, 40 milyon euro’luk yatırımla 162 bin metrekare arsa üzerinde kurduklarını açıklayan Öztürk, “Son teknoloji ve tam otomasyonlu sistemle 24 saat üretim yapıyoruz” diye konuştu.

“İhracatta gelen talepleri karşılamakta zorlanıyoruz”

2017 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ekonomik anlamda sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayan Selman Öztürk, hem yurt içinde hem de dışında başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Öztürk, henüz ikinci yıllarında olmalarına rağmen ürünlerini Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da 30 ülkeye ihraç ettiklerini ifade etti. Satış stratejilerini yüzde 50 iç pazar, yüzde 50 ihracat olarak şekillendirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Öztürk, “Yurtdışı pazarında kay- da değer anlamda kalite kriterleri var. Örneğin Almanya’ya ürün satabilmek için onların belirledikleri kalite kriterlerini belgelemek zorundasınız. Bugüne kadar ihracat yaptığımız tüm ülkelerin kriterlerini sorunsuzca yerine getirdik. Açıkçası ihracatta yaşadığımız tek sıkıntı, gelen talepleri karşılamakta zorlanıyor oluşumuz” ifadelerini kaydetti.

Kimyasallara dayanıklı ürünler geliştiriyor

Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarında, globalde önde gelen seramik üreticileri olan Çin, Hindistan, İtalya gibi ülkelerden ve Türkiye’den 35 kişinin çalıştığı bilgisini veren Selman Öztürk, söz konusu birimlere gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde binlerce ürünle piyasaya giriş yaptıklarını ve bu sayıyı her geçen gün artırdıklarını vurguladı. Öte yandan ürettikleri seramiklerde doğadan esinlendiklerine dikkat çeken Öztürk, “Kullandı- ğımız özel sır tekniği ve üretimdeki üstün teknolojimiz sayesinde baskı, renk kalitesi, sabit ölçü güvencesi ve çizilmelere, kimyasallara dayanıklı ürünler geliştiriyoruz. Üstelik tüm seramiklerimiz hem yer hem de duvar karosu olarak kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra global ölçekte en beyaz ve en siyah seramiği üretmeyi başardık. Pazarda yaygın olarak kullanılan sugar effect yüzeyli seramik karoları da Türkiye’de ilk ve tek biz üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.