Bien, yeni yatırımlarla üretim kapasitesini yüzde 20 artıracak

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Ercan Şirketler Topluluğu çatısı altında Bien Seramik ve Bien Banyo markaları ile faaliyet gösteren Bien, yılın ilk yarısında yeni tesisinde de üretime başlayacak. 2017 yılındaki yatırımlarıyla tesis inşaatı ve makine siparişlerinin tamamlandığını belirten Bien Seramik Satış Grup Başkanı Metin Savcı, “Bu yatırımla mevcut üretim kapasitemizi yüzde 20 artıracağız. Ayrıca yeni yatırımla beraber Türkiye’de ilk defa 10 bin 500 tonluk presler kullanacağız. Daha çok, teknik porselen ve parlatılmış porselen dediğimiz hem normal hem büyük ebatlı, daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz” dedi.

Ürünlerinin yurtiçindeki satışını 130’u aşkın yetkili satıcı aracılığıyla ve 3 bin 500 satış noktası üzerinden yaptıklarını kaydeden Metin Savcı, yurtdışında ise ödüllü tasarımları ve 100’ü aşkın koleksiyonla altı kıtada 70 ülkeye ürün ihraç ettiklerini söyledi. Üretimlerinin yüzde 35’ini ihraç ettiklerini belirten Savcı, yeni yatırımlarla bu yıl yurtdışı satış hacimlerinin büyüyeceğini öngördüklerini vurguladı. Savcı, üretecekleri daha büyük ebatlı ürünleri yurtdışında pazarlamayı hedeflediklerini aktardı. Son üç yılda, her yıl ortalama yüzde 26’ya yakın büyüme gösterdiklerinin altını çizen Savcı, “Üretim hacmimiz seramik karoda yıllık 25 milyon metrekareyi aşıyor. Bu miktar Türkiye’de üretilen toplam seramiğin yüzde 10’una denk geliyor” diye konuştu.

Öte yandan, 2017 yılında yaklaşık 130 kişiye yeni istihdam olanağı yarattıkları bilgisini ve-

ren Metin Savcı, “İstihdamda yüzde 9 civarında bir artış gerçekleştirdik. Bu yıl yeni yatırımlarımızla beraber yurtiçinde 60 kişilik, yurtdışındaki faaliyetlerimiz için de 30 kişilik bir istihdam artışı öngörüyoruz” ifadelerini kaydetti.

"Trende göre ürün tasarlıyoruz"

Ar-Ge çalışmalarının kendi sektörleri için ‘olmazsa olmaz’ olduğuna dikkat çeken Metin Savcı, tasarımın kendileri için öncelikli olduğunu ve Ar-Ge ekiplerinin ürün geliştirmede önemli rol aldığını vurguladı. 10 kişilik tasarım ve üretim geliştirme ekiplerin bulunduğunu bildiren Savcı, “Bu ekip ile global ve Türkiye trendlerini, ayrıca nihai tüketici trendlerini takip ediyoruz. Bu trendlere göre de ürün tasarlamaya çalışıyoruz. Tasarım ve trendleri takip için her sene İtalya’ya birkaç defa gidiyoruz. Bu ziyaretlerimizde oradaki tasarım firma- larıyla görüşerek, kendimizi güncel tutmaya çalışıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımız geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edecek” şeklinde konuştu.

Seramik sektörüne yönelik genel değerlendirmelerde de bulunan Metin Savcı, Türkiye’nin seramik üretim kapasitesinin 400 milyon metrekarenin üzerinde olduğunu, fakat 300 milyon metrekare civarında üretim yapıldığını aktardı. Kullanılmayan boş kapasitenin ihracatın artırıla- rak doldurulabileceğine değinen Savcı, şunları kaydetti: “İhracat uzun soluklu bir iş. Hem düzgün hizmet vermelisiniz hem de verdiğiniz sözü tutmak zorundasınız. Sözler tutulmadığı takdirde sorunlar yaşanıyor. İhracatta da fiyat seviyemizin yükselmesi ve Türkiye seramiğinin marka değerinin artırılmasına yönelik ilgili dernekler ve birlikler tarafından çalışmalar yapılmalı. Türkiye seramiğinin yurtdışında tanıtımı için de daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.