Porseleni çini sırı ve ebru sanatıyla buluşturan İnci Mozaik, ‘Porçini’ markasını yarattı

Özel Ekler - - ANASAYFA - DİLEK TOPRAK BUZ / ESKİŞEHİR

Geliştirdiği porselen mozaik çeşitleriyle piyasa ihtiyaçlarına butik çözümler sunan İnci Mozaik, üç yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda, porseleni çini sırı ve ebru sanatıyla buluşturarak ‘Porçini’ markasını yarattı. Porselenin kullanım alanlarının gelişen teknoloji ile genişleyeceğine dikkat çeken İnci Mozaik Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Özkaranfil, ebru sanatı ve çini sırı sayesinde artık porselende renk, desen zenginliği ve üç boyutluluğun mümkün olduğunu söyledi.

Önce porselene ebru sanatını aktardıklarını anlatan Özkaranfil, “20 yıldan beri mozaikle ilgileniyorum. Bu alanda hep geleneksel taş, cam, ahşap gibi ürünler kullanıyor. ‘Neden piyasada porselen yoktur?’ sorusundan yola çıktık ve daha ucuz tasarım ve kullanım alanın çeşitlendirmesi konusunda eksiklere odaklandık. Üç yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda porseleni şekillendirmeyi ve porselenle ebru sanatını birleştirmeyi başardık” dedi. Bunun yanında çini sırını da porselene taşıyarak bir ilke imza attıklarını vurgulayan Özkaranfil, yaklaşık 900 yıllık çini sanatının, ağır şartlara dayanıklılığının yetersizliği sebebiyle bir yerlere sıkıştığını fark ederek, tekrar ön plana çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Özkaranfil, “Pigment renkleri herkes işleyebilir, ama çini sırındaki derinliği vermek söz konusu değildir. Yüksek sıcaklıklarda bu renkler kayboluyor. Violet, kobalt gibi bazı renkleri çinicilikte elde etmek zordur. Biz çini sırını porselene taşıdık, ayrıca renk skalasını genişlettik, bu skalaya da ‘Porçini’ markası adını verdik. Bütün bunlar bizim ufkumuzu, pazarımızı ve hitap ettiğimiz alanları genişletiyor” şeklinde konuştu.

Ürünün teknik özellikleri konusunda bilgi veren Şevket Özkaranfil, porselenin B1A sınıfın- da yüksek vasıflı ürün olduğunu belirterek; “Bu da ona dona ve termal şoklara, aşınmaya, lekelere karşı dayanıklılık vererek, uzun ömürlü bir ürün olmasını sağlar. Mermer ve taşın renkleri güneşten etkilenir, ama porselende asla renk kalıcılığı değişmez ve bu dış cephe kaplamaları için önemli bir özelliktir. Porselen antibakteriyeldir, bu anlamda havuzlarda ve banyolarda da tercih ediliyor. Havuz içi ve kenarları için özellikle kaydırmaz bir kaplama uyguluyoruz” ifadelerini kaydetti.

Rixos Oteller zincirinin Dubai’deki yeni otel projesinde yer aldıklarını, bunun yanında Fransa ve Maldivler’de bazı otellerle görüşme halinde olduklarını aktaran Özkaranfil, “İstanbul’da ise Hazine adında bir restoran yaptık, şu an bir müzenin dış cephe çalışmaları var” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.