Bartın Seramik, ihracat hacmini artırmayı planlıyor

Özel Ekler - - ANASAYFA - EMEL ÜNAL BULUT / BARTIN

Yıllık 1.2 milyon adet üretim kapasitesi ile iç pazar payını büyüten Bartın Seramik, bu yıl itibarıyla ihracat hacmini de artırmayı amaçlıyor. Firma, başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine yeni ürün ve renk seçenekleri sunmayı hedefliyor. Lavabo, klozet, banyo ve mutfak mobilyaları başta olmak üzere geniş bir ürün grubunda üretim yapan Bartın Seramik, ürün gamına seramik banyo aksesuarlarını ve bu ürünlerin tamamlayıcı parçalarını da ekledi. Bartın Seramik Pazarlama Müdürü Hüseyin Sönmez, marka yönetimine yeni bir vizyon getirerek, bütün ürünlerini ‘Alvit’ markası adı altında bir araya topladıklarını kaydetti.

Alvit markası ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında sektörün önde gelen firmalarından biri olarak, müşterilerinin daima yüzünü güldürmeyi politika haline getirdiklerini anlatan Sönmez, “1.2 milyon adet üretim kapasitesi ile Türkiye’de pazar payını büyüten Alvit, bugüne kadar gerek Kalkınma Bakanlığı gerekse de KOSGEB ile iş birliğine giderek, bölgesindeki güvenilir firmalardan biri haline geldi. Bu yıl itibarıyla özellikle ihracat hacmimizi artırmayı amaçlıyoruz” dedi. Global bir marka olmak istediklerini anlatan Sönmez, doğa dostu üretim altyapısıyla modern ürün standartlarında üretimlerini sürdürdüklerini söyledi. Alvit’in 450 personeliyle istihdama katkıda bulunduğunu kaydeden Sönmez, seramik sektörünün, diğer üretim sektörlerinden farklı olarak daha dikkatli ve titiz çalışmayı gerektirdiğini vurguladı.

“Seramik sektöründe yerli oranı düşüyor”

Enerji sektöründe yapılan zamların girdi maliyetlerini önemli oranda artırdığını, buna ek olarak, yeni çıkan maden yasalarıyla birlikte maliyetleri artan çok sayıda yerli hammadde tedarikçisi firmanın üretimini kısmak zorunda kaldığını dile getiren Hüseyin Sönmez, “Dolayısıyla sektörümüzdeki yerlilik oranı aşağıya düşüyor. Seramik sektörü yavaş yavaş yurtdışına mahkum olmaya başladı. Giderek daha çok ithal mala ihtiyaç duyan vitrifiye seramik sektörü, bu durumu ürün fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacak. Ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektörünün bundan olumsuz etkilenmemesi imkansızdır” görüşlerini kaydetti. Sönmez, bu duruma çözüm olarak; ihracat yapan firmaların daha çok desteklenmesi, sektörün ihtiyacı olan hammadde tedarikçilerinin yerli üretime teşvik edilmesi ve bu amaçla yasalarda değişiklik yapılması önerisinde bulundu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.