Bulut Seramik, ürün gamını genişletmeye odaklandı

Özel Ekler - - ANASAYFA - ÖMER FARUK MAVİ / KÜTAHYA EMEL ÜNAL BULUT / İSTANBUL

İstanbul’da yapımı devam eden yeni havalimanının tamamında, NG Kütahya Seramik tarafından üretilen 120x120 santimetre ebadındaki ‘Full Body’ ve ‘DoubleCharge’ granit seramikler kullanıldığını belirten Üstündağ, bu projeye yönelik 330 bin metrekarelik seramik üretimi gerçekleştirdiklerini vurguladı. ‘Bookmatch’ adını verdikleri, bir kitabın ortasını andıran efekte sahip ürünlerin ve sektörle ilk kez buluşturdukları 60x160 santimetre ebadının da ilgi gören ürünler arasında yer aldığını kaydeden Üstündağ, “Ürünlerimizi yurtdışında bulunan 63 mağazamızla çok sayıda ülkeye ulaştırıyor, yurtdışında açtığımız showroomlarımız ile markamızın etki alanını genişletme yolunda hızla ilerliyoruz. 2017 yılında, 2 milyon liralık yatırımla Almanya’nın Bavyera bölgesinde bin metrekare alana sahip, 500’e yakın ürün seçeneği bulunan bir mağaza açtık” ifadelerini kaydetti.

Yurtiçinde 220 mağazaları bulunduğunu dile getiren Üstündağ, “Türkiye’de bu yıl içerisinde 19 tane daha mağaza açma hedefimiz bulunuyor. Seramiğin merkezi sayılan İspanya’da toplam bin 200 metrekarelik bir alanda showroom açma hazırlığındayız” diye konuştu.

NG Kütahya Seramik olarak TECNO+ (Tecnoplus) tekniği ile küresel ölçekte bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Üstündağ, “Tamamen pres öncesi kuru aplikasyon teknolojisi ile üretilen TECNO+ ürünler, sahip oldukları üstün teknik özellikleri ile fark yaratarak, trafiği yoğun olan mekanlarda kullanılabiliyor. Ayrıca Türkiye’de yine ilk kez bizim ürettiğimiz, mat üzeri parlak efektler sunan yeni koleksiyonlarımız yer alıyor” dedi.

Türkiye’den Çin’e seramik ihraç ediyor

Celal Üstündağ, 2017 yılında 70 ülkeye, 32 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini aktararak, güçlü oldukları pazarlar arasında İsrail, Almanya, ABD, Kıbrıs ve Arnavutluk’un yer aldığını vurguladı. Bu yıl ana he- def pazarları arasında Çin, Rusya, İspanya ve İtalya’nın bulunduğunun altını çizen Üstündağ, Türkiye’den Çin’e seramik ihraç eden ilk firma olduklarını ifade etti. Üstündağ, “120x240 santimetre ebadındaki seramiklerimiz Çin pazarında büyük ilgi görüyor. Seramiğin doğduğu topraklar olan Çin’de bile henüz üretimi olmayan 120x240 santimetre gibi inovatif ebatlı ürünlerimizi; Çin, İtalya ve İspanya’ya ihraç ediyoruz” şeklinde konuştu. Ortadoğu’da ise İran’ın kendileri için kayda değer bir pazar ol-

duğunu belirten Üstündağ, “Katma değeri yüksek, büyük ebatlı seramiklerimiz İran’da yoğun ilgi görüyor, şu anda İran’da 50’den fazla showroomda NG Kütahya Seramik ürünleri yer alıyor. Rusya da bizim için çok önemli bir pazar. Nisan ayında Moskova’da fuara katılacağız ve yine o aylarda Rusya’da 200 tane tali bayi açacağız” dedi.

RedDot Design Award ‘Best of the Best’ ödülüne layık görüldü

NG Kütahya Seramik’in Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Celal Üstündağ, “Firmamızın Ar-Ge bölümünde; masse reçete çalışmaları, sır ve frit reçete geliştirme süreçleri, hammadde kontrol, alternatif hammaddelerin değerlendirilmesi, laboratuvar çalışmaları, dijital mürekkep üretimi gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor. Ar-Ge merkezimize yapılan yatırımlar her geçen gün artıyor” ifadesinde bulundu. Üstündağ, RedDot Design Award ‘Best of the Best’ ödülüne layık görülen tek Türkiye markası olduklarını hatırlatarak, “Nexus koleksiyonumuz ile tasarım ödülleri programı Good Design’da, ‘Yapı Ürünleri/ Malzemeleri’ ve ‘Zemin ve Duvar Kaplamaları’ kategorilerinde ödül aldık. Aynı zamanda, yüksek teknolojimizle Türkiye seramik sektöründe LB teknolojisini ilk kez biz kullandık” diye konuştu. NG Kütahya Seramik’in bin 636 çalışanı olduğunu aktaran Üstündağ, “Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış 220 mağazamız ve 70 ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracat faaliyetlerimiz ile seramik sektörünün başrol oyuncuları arasındayız” dedi. Seramik sektöründe üretim ve toptan satış alanında faaliyet gösteren Bulut Seramik, yıllık yaklaşık 450 bin adet üretim yapıyor. Çalışma sahasına ve makine parkına yaptığı yatırımlarla üretim kapasitesini artıran firma, bu yıl ürün gamını çeşitlendirmeye odaklandı.

Züccaciye pazarında hizmet veren Bulut Seramik’in toplamda 750 metrekarelik alanda üretim yaptığı bilgisini veren Bulut Seramik Genel Müdürü Fikret Bulut, “Mutfak eşyaları ile üretime başlayan firmamız, kalite ve müşteri memnuniyeti anlayışı ile çalışıyor. Modern teknoloji ve ekipmanlar kullanarak, deneyimli ve uzman kadrosu ile üretim yapan firmamızın ürün gamında 20 çeşit ürün yer alıyor” dedi. İnsana ve çevreye saygılı ürünler üretmek, ulusal ve uluslararası alanda tanınan kârlı ve verimli bir şirket yaratmak istediklerini belirten Bulut, “Ürünlerimizin tamamı kendi imalatımızdır. Toptan satış seçeneğimiz ile her ölçekteki firmanın hizmetindeyiz. Tasarımlarımızın yanı sıra firmanın talebi doğrultusunda özel tasarımlar da yapıyoruz” diye konuştu.

Üretim kapasitesini yüzde 100 artırdı

Ürün portföylerinde fırın kapları, ikram setleri, telli baharat ve kahvaltı takımları gibi züccaciye ürünlerinin yer aldığını kaydeden Bulut, iç pazardaki büyüme faaliyetleri kapsamında, fuar organizasyonları aracılığıyla yeni temaslar kurmaya odaklandıklarına işaret etti. Çalışma sahasına ve makine parkına yaptıkları yatırımlarla üretim kapasitesini yüzde 100 artırdıklarını hatırlatan Bulut, bu yıl ürün gamını artırmaya yönelik adımlar atacaklarını kaydetti.

Bunun yanında, kaliteli ve yenilikçi üretim için Ar-Ge çalışmalarına odaklandıklarını ifade eden Fikret Bulut, sektörü yakından takip ederek yeni model ve tasarımları ortaya çıkarmak istediklerini dile getirdi. Sektörün sorunlarına da değinen Bulut, ka- lifiye eleman bulmakta güçlük çektiklerini vurgulayarak, “İşçi problemi bizim için büyük sorun. Enerji giderleri ise maliyetimizin neredeyse yüzde 40’ı civarında. Devletin sektörümüze istihdam ve enerji konusunda destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz” görüşlerini ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.