TİM Heyeti Latin Amerika’da

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM organizasyonunda Latin Amerika ülkeleri Brezilya ve Şili'de Ticaret Heyeti düzenlendi. TİM Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen'in başkanlık ettiği heyet, Brezilya ve Şili'de iş forumu ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Resmi ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla, potansiyel pazar niteliğindeki ülkelere yönelik ihracatımızda artış sağlanması, ihraç ürünlerimizin tanıtılması, yurt dışında distribütörlük ve acentelik verilmesi, ticari bağlantılar kurulması amaçlarıyla Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ile ticaret heyetlerinin bir yenisi daha gerçekleştirildi. 11-16 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen Brezilya-Şili Ticaret Heyeti’nin Brezilya ayağı, ülkenin ticari başkenti San Paulo’da yapıldı. Heyet kapsamında düzenlenen TürkiyeBrezilya İş Forumu ve ikili iş görüşmelerine Brezilyalı iş insanları yoğun ilgi gösterdi.

Brezilya Ticaret Heyeti’ne, demir-çelik, hazır giyim ve tekstil, makine ve aksamları, elektrik-elektronik, otomotiv, kozmetik, kimyevi ürünler, çimento, madencilik, medikal, petrokimya, alüminyum, küçük ev aletleri, yaş meyve-sebze ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde faaliyet gösteren 21 firmadan 27 Türk iş insanı katıldı. Heyete, TİM Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Bülent Aymen başkanlık etti. Türkiye-Brezilya İş Forumu, heyet kapsamındaki muadil kuru- luş olan Sao Paulo Ticaret Odası binasının konferans salonunda, Oda Başkan Vekili Roberto Ticoulat’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Türkiye önemli bir oyuncu

Ticoulat, TİM’e ve Sao Paulo Başkonsolosluğu'na teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Türkiye ile Brezilya’nın uzun yıllardır iyi ilişkiler içerisinde bulunan iki bölgesel güç olduğunu belirtti. Ülkemizin son yıllarda yaptığı ekonomik atılım ile birlikte tüm dünyada saygı gören büyük bir ülke olduğunun altını çizen Ticoulat, Türkiye’nin uluslararası pazarın oldukça önemli bir oyuncusu olduğunu ifade etti. Sao Paulo Başkonsolosumuz Serkan Gedik, Brezilya iş dünyasının büyük bir potansiyel barındırdığını belirterek, Türkiye ile Brezilya arasındaki dış ticaret hacmi yüksek olsa da Türk firmalarının Brezilya pazarında yeterince tanınmadığını, dolayısıyla bu tür ticaret heyetlerinin ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesinde oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Gümrük vergileri makul seviyeye çekilmeli

Brezilya Ticaret Heyeti Başkanı Bülent Aymen ise yaptığı konuşmada, katılımcılara TİM’i tanıtarak, iki ülke arasındaki dış ticaret verileri ve potansiyel ürünler hakkında önemli bilgiler verdi.

Firmaların Brezilya’ya yaptığı ihracatı artırmak istediklerini belirterek, bu şekilde dış ticaretin de daha dengeli bir yapıya sahip olacağını ifade eden Aymen, iki ülke arasında ticarette yaşanan güçlüklere de değindiği konuşmasında, yüksek gümrük vergilerinin daha makul seviyelere çekilmesini ve tarife dışı engellerin kaldırılmasını arzuladığını belirtti. Sao Paolo Ticaret Odası Ekonomisti Ulisess Gamboa ise Brezilya’nın makroekonomik göstergeleri, ekonomik ve ticari reformları ve yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum yaptı.

Forumun sonunda, TİM adına HeyetBaşkanıBülentAymenve Sao Paulo Ticaret Odası Başkan VekiliRobertoTicoulattarafından iş birliği zaptı (MOU) imzalandı.

Şili’de ihracat elçilerine yoğun ilgi

Brezilya-Şili Ticaret Heyeti, Brezilya’nın ardından Şili’de de gerçekleştirilen üst düzey temaslar ve başarılı iş görüşmeleri ile birlikte sona erdi. Ülkenin başkenti Santiago’da düzenlenen Türkiye-Şili İş Forumu ve ikili iş görüşmelerine iş insanları yoğun ilgi gösterdi.

TİM Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen heyete başkanlık etti.Santiago Ticaret Müşavirimiz Elçin Edis’in destekleriyle düzenlenen Türkiye-Şili İş Forumu, Şili Sanayiciler Federasyonu (SOFOFA) Uluslararası Direktörü Pedro Reus’un açılış konuşmasıyla başladı.

Reus, iki ülke arasındaki ilişkilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 Şubat ayında gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından daha da ivme kazandığını vurgulayan Reus, Türkiye ve Şili arasında, ticaret başta olmak üzere çok fazla alanda iş birliği anlaşması bulunduğunu belirtti.

İkili iş görüşmelerinde ise, 21 firmadan 27 iş insanımız ile 80 Şilili firma temsilcisi arasında yaklaşık 250 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Sayfa içerikleri Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanmıştır

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.