15 İhracat Mart’ta rekor kırdı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM Mart ayı hracat rakamlarını K l s’tek Öncüpınar Sınır Kapısı’nda açıkladı. Mart ayı hracatı TİM ver ler ne göre yüzde 11,5 artarak 15 m lyar

106 m lyon dolar olarak gerçekleşt . İhracat lk defa 15 m lyar doları aşarak rekor kırmış oldu. K l s'te sınırdak Mehmetç k' z yaret eden TİM heyet tarafından hazırlanan,

27 b n ç çamaşırı, 12 b n çorap ve 5 taşınab l r jeneratörden oluşan yardım malzemes K l s İl Jandarma Komutanlığı’na tesl m ed ld .

TİM tarafından rekorlar yılı ilan edilen 2018’in ihracat verileri yüzleri güldürüyor. İlk iki ayın ardından Mart ayı ihracatı da çift haneli geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara yükseldi. 2018 Mart ayı, ihracat tarihindeki en yüksek ihracat gerçekleştirilen ay oldu. Ayrıca tarihte ilk defa aylık ihracat 15 milyar dolar barajını aşmış oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mart ayı ihracat rakamlarını Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ile birlikte Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda açıkladı. TİM Başkanı Büyükekşi, “Ocak-Mart döneminde ihracatımız yüzde 10,4 artışla 40,7 milyar dolara ulaşırken 12 aylık ihracatımız yüzde 10,5 artışla 160 milyar dolara yaklaştı. Yıl sonunda ise hedefimiz, 170 milyar doların üzerine çıkmak” dedi.

B r m f yatı yüksek hracat

Mart ayı verilerine göre miktar bazında ihracat yüzde 7,6 azalma ile 10,5 milyon ton olarak gerçekleşti. TİM Başkanı Büyükekşi, “İhracatımız çift haneli artarken, ihracat miktarımızın azalması, aynı malı çok daha yüksek fiyata sattığımızı gösteriyor. Ar-Ge ve inovasyona dayalı, markalı, tasarım eli değmiş ürünlerle ihracat birim fiyatımızı çok daha ileri seviyelere taşıyacağız” diye belirtti.

Parite değişimlerinin ihracata etkisine de değinen Büyükekşi, “Mart ayında parite etkisi pozitif yönlü olarak 1,1 milyar dolar oldu. Bunda özellikle euro-dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili. Yıl genelinde paritenin 1,22 seviyelerinde olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Otomot v 3 m lyar doları aştı

Sektörel bazda ise; Mart ayında en fazla ihracatı, 3,1 milyar dolarla yine otomotiv sektörü yaptı. Bu sektörün ihracatı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,1 arttı. Otomotiv sektörünü, 1,7 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ve 1,6 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Mart ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise yüzde 53,7 ile mücevher, yüzde 48,9 ile zeytin ve zeytinyağı, yüzde 34,7 ile yaş meyve ve sebze oldu. Genele bakıldığında ise tarım ihracatı yüzde 7,1 ve sanayi ürünleri ihracatı yüzde 12,6 artarken, madencilik ürünleri ihracatı yüzde 1,4 azaldı.

Mart ayında 154 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden; Almanya'ya ihracat yüzde 13,6; İngiltere'ye yüzde 19,1; İtalya'ya yüzde 18,1; İspanya'ya yüzde 23,8 artarken, ABD'ye ihracatımız yüzde 1,5 azaldı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında ise en yüksek artışı ise yüzde 58,2 ile Rusya'da yakalandı. Ülke grubu bazında ihracat ise şöyle şekillendi: Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; AB'ye ihracat yüzde 17,7 artış gösterdi. Afrika'ya ihracat yüzde 22,7; Bağımsız Devletler Topluluğu'na yüzde 10,7; Kuzey Amerika'ya ise yüzde 4,8 arttı. Orta Doğu'ya ihracatımız ise yüzde 10,5 azaldı. Mart ayında AB'nin ihracattaki payı 52,1 oldu. İllerin ihracat performansına bakıldığında; Mart ayında 55 ilimiz ihracatını artırırken, 26 ilimizin ihracatı geriledi. En fazla ihracat yapan ilk 5 ilin sıralaması ise şöyle: İstanbul 6,7 milyar dolar, Bursa 1,4 milyar dolar, Kocaeli 1,3 milyar dolar, İzmir 884 milyon dolar ve Ankara 654 milyon dolar. İlk 10'da en yüksek ihracat artışını ise yüzde 20,6 ile Manisa gerçekleştirmiş oldu.

Ekonom n n temel güvenl k ve pol t k st krardan geçer

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ekonominin temelinin sağlam bir güvenlik anlayışı ve politik istikrardan oluştuğunu söyledi. Bu iki unsuru koordine ederek, kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalıştıklarını dile getiren Büyükekşi, “Bugün ülkemizin geleceğini inşa ederken, yakaladığımız sivil-asker iş birliği, ekonomimiz ve üretimimiz açısından son derece önemli. Bu ülkenin ihracatçıları olarak yakaladığımız başarılar, sınırlarımızın ve iç güvenliğimizin sağlamlığıyla paralel. Üretimimiz, yatırımlarımız, ihracatımız ve istihdamımız, tamamen güvene ve güvenliğe bağımlı. Yurt içi ve yurt dışında bu ülkeye güvenen binlerce yatırımcı, kararlarında iktisadi prensipler yanında güvenlik parametrelerini de değerlendiriyor” dedi.

Türk ye'n n bekası hracattan önce gel r

Artık Türkiye'nin milli kaynaklar ile yerli hava araçları, askeri ekipmanlar, silah ve mühimmat geliştirip ürettiğine ifade eden Büyükekşi, bu sayede hem teröristlerin bu topraklardan uzaklaştırıldığını hem de savunma sanayisinin ileriye taşındığını dile getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, tarihi bir başarıya daha imza atarak Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında Afrin'i terörist unsurlardan arındırdığını vurgulayan Büyükekşi, “Terör koridoruna geçit vermeyen ülkemiz, bölgenin en önemli oyuncusu olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Artık tüm dünya şunu çok net öğrendi: Bu coğrafyanın güç dengesinin merkezi ülkemiz sınırları içerisine isabet ediyor. Siyasi, kültürel ve ticari alanlarda dünyada söz sahibi olan ülkemiz, bölgesinin geleceğine karar verilen masada en baş koltukta oturuyor. Bizler için güvenlik, gelecek, ülkemizin bekası, ihracattan da önce gelir. Bu sebeple, bugün burada 71 bin ihracatçı adına Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz” açıklaması yaptı.

2023 hedeflerine giden yolda artık bir dünya markası haline gelen Türkiye'nin birçok alanda küresel ligde yer aldığını belirten Büyükekşi, tüm gücünü sadece tek bir alana yönlendiren bir ülke olmaktan çıkıp, her alanda ilerleyen bir konuma ulaşıldığını kaydetti. Büyükekşi şöyle devam etti:

“Bir yandan Afrin'de terörle mücadele ederken, diğer taraftan ekonomide rekorlar kırıyoruz. Türkiye 2017'de yüzde 7,4 büyüme yakaladı. Böylelikle, ABD, Almanya, Çin, Hindistan gibi devleri geride bırakarak, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduk."

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mart ayı ihracat rakamlarını Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda açıkladı.

Mehmet Büyükekş TİM Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.