İhracatçının rotası Arjant n

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM' n hracatçı f rmalara hedef pazarı yakından tanıtma amacıyla düzenled ğ “İhracat Pusulası” toplantılarının sonuncusunda Arjant n pazarı ele alındı.

TİM'in ihracatçı firmalara hedef pazarları daha yakından tanıtmak amacıyla, Coface’ın destekleriyle düzenlemeye başladığı “İhracat Pusulası” etkinlik zinciri 2018 yılında da devam ediyor. Fildişi Sahili, Brezilya ve Malezya’nın ardından yılın dördüncü toplantısında tüm yönleri ile Arjantin pazarı ele alındı. Arjantin’in iş yapma kültürünün ve ülke hakkında dikkat edilmesi gereken konuların konuşulduğu panelin açılış konuşmasında TİM Genel Sekreteri Dr. Halil Bader Arslan, TİM’in ihracatçılara yönelik verdiği hizmetler arısında yer alan İnovaLİG, İnosuit ve İhracat Bilgi Platformu konusunda ihracatçıları bilgilendirdi.

Firmalara rehberlik gücü olan İnovaLİG’e katılımın geçen sene 971 olduğunu söyleyen Arslan, bu sene başvuru sayısının dört haneli sayılarda olmasını hedeflediklerini belirtti. İnosuit projesinin bir danışmanlık hizmeti olduğunu ve başvuran firmalardan aldıkları geri dönüşün çok iyi olduğunu anlatan Bader Arslan, kısa süre sonra açılacak İhracat Bilgi Platformu sitesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Dış t caret denges Arjant n leh ne

Etkinlikte konuşan Arjantin Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Diego Alvarez Rivera, Arjantin ekonomisi hakkında genel bir bilgilendirme yaptı. Arjantin’in yılda 58 milyar dolar ihracat yaptığını ve 64 milyar dolarlık ithalat yaptığını söyleyen Rivera, Türkiye’den 112 milyon dolarlık ithalat yaptıklarını ve Türkiye’ye 342 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkonsolos konuşmasında “Arjantin, Latin Amerika içerisinde çalışanlarının eğitim seviyesi en yüksek olan ülke. Özellikle İngilizce konuşulma oranı bakımından Latin Amerika’da birinci sırada. Dünya’daki en büyük gıda ihracatçılarından biriyiz. Arjantin’de iş yapmak isteyen yabancı yatırımcılar Arjantin Yatırım Ajansı’mızın internet sitesinden detaylı bilgi alabilirler” dedi.

Türk hracatçıları ç n Arjant n’de d kkat ed lmes gerekenler

TİM Ar-Ge Direktörü Nevsal Zülküf Alhas’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, T.C. Ekonomi Bakanlığı Buenos Aires Önceki Ticaret Müşaviri Müge Helvacıoğlu, Arjantin’e yönelik dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetti. Coface Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Gençtürk, Arjantin ile ticarette Coface’ın hizmetlerine değinirken, başarı hikâyeleri bölümünde ise Yüksel Seramikten Kubilay Gedikli, Arjantin’de yaşadıkları deneyimler, fırsatlar ve karşılaştıkları sorunları aktardı.

Dr. Hal l Bader Arslan TİM Genel Sekreter

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.