TİM Heyet H nd stan’da

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve TİM organizasyonunda düzenlenen Hindistan Ticaret Heyeti, ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Bombay'da gerçekleştirildi. Heyet kapsamında düzenlenen Türkiye-Hindistan İş Forumu ve ikili iş görüşmelerine Hindistanlı iş insanları yoğun ilgi gösterdi.

TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert'in başkanlığında gerçekleşen Hindistan Ticaret Heyeti'ne hazır giyim ve tekstil, makine ve aksamları, halı, hububat bakliyat ve yağlı tohumlar, kimyevi ürünler ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren 7 firma temsilcisi katıldı. Hindistan Büyükelçiliğimizin büyük destekleriyle düzenlenen Türkiye-Hindistan İş Forumu, Hindistan Ticaret Odası Federasyonu (FICCI) Onursal Başkanı Sushil Jiwarajka'nın açılış konuşmasıyla başladı.

J warajka: İş b rl ğ m z artacak

Jiwarajka, Hindistan Büyükelçiliğimize ve TİM’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, bu tür organizasyon ve ticaret heyetlerinin Türkiye ile Hindistan'ın ikili ticaretinin gelişmesine önemli katkısı olduğunu belirterek, Hindistan özel sektörü ve FICCI hakkında bilgi verdi.

Hindistan'ın bağımsızlığı ile birlikte daha fazla gelişen iki ülke arasındaki ilişkilerin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 Mayıs ayında gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından çok daha büyük ivme kazandığını vurgulayan Jiwarajka, Türkiye ve Hindistan arasında, mal ticareti başta olmak üzere hizmet alanında da iş birliğinin artması gerektiğini belirtti. Heyet Başkanı Süleyman Kocasert ise TİM'i tanıttığı ve iki ülke arasındaki ticaret hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştığı konuşmasında, Türkiye ve Hindistan arasındaki güçlü bağlara da ayrıca vurgu yaptı.

Kocasert: Dış t caret potans yel m z artırmalıyız

Kocasert, geçen yıl düzenlenen Yeni Delhi, Türkiye-Hindistan İş Forumu ziyaretleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla iki ülke olarak öncelikle ticaret hacmimizin 10 milyar doları yakalamak olduğunu belirterek, bu hedefi daha da aşacak potansiyelimizin bulunduğuna dikkat çekti. Karşılıklı ticaretin sürdürülebilir olması ve dengeli şekilde artırılması için sektörel çeşitliliğin önemine de özellikle değinen Kocasert, mobilya, otomotiv, demir-çelik ve diğer sektör gruplarında Hindistan'a ihracatımızı daha çok artırmamız gerektiğini vurguladı. Hindistan'a ihracatımızın çoğunlukla makine, demir-çelik, kimyevi ürünler sektöründen gerçekleştirildiğini belirten Kocasert, “Türkiye ve Hindistan, kültürel ve bölgesel ilişkiler bağlamında diğer ülkelere açılma nezdinde önemli bir potansiyeli barındırıyor. Bu potansiyel, Avrupa ve Asya pazarlarına açılma adına büyük fırsata dönüştürülebilir” şeklinde konuştu.

Heyet Başkanı Kocasert’in ardından Yeni Delhi Büyükelçimiz Şakir Özkan Torunlar, ülke ekonomimize ve dış ticaretimize ilişkin önemli bilgiler verdi. İki ülkenin de G20 üyesi olduğuna değinen Torunlar, Türkiye-Hindistan ikili ticaretinin gerçek potansiyeline ulaşması gerektiğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.