F nTech: F nansın teknoloj

Özel Ekler - - ANASAYFA - MURAT YILDIZ

Fnansal Teknoloj esasında f nansal h zmetler endüstr s n n kend s kadar esk d r. Fakat 2008’dek küresel ekonom k er meden bu yana daha ver ml h zmetlerle b rl kte yen nes l yıkıcı teknoloj ler geleneksel f nans enstrümanlarının yer n almaya başladı. F nans Teknoloj ler kel me grubunun kısaltması olan F nTech se, ş md lerde bu dönüşümü daha da hızlandırıyor. Z ra F nTech' n sandığımızdan daha büyük b r değ ş m tet klemes beklen yor.

Ticarette emtia değişiminde en büyük devrim muhtemelen Lidyalılar’ın parayı bulması ile başladı. Artık yalnızca değiş tokuş yapılacak ürünlerin bir değeri olmakla kalmadı, paranın el değişimi için yeni fikirler, araçlar ve paraya değer katacak yeni iş modelleri üretilmeye başlandı. Finans Teknolojileri kelime grubunun kısaltması olan FinTech, şimdilerde bu değişimi daha da hızlandırıyor.

Online bir satın alma için PayPal, Apple Pay, Google Wallet ya da sadece kredi kartınızı kullandığınızda tüketici olarak siz, e-ticaret perakendecisi ve para alışverişinin arkasındaki bankalar FinTech kullanıyor. Ya da şu anda telekom operatörünüzün sunduğu hizmetleri kullanarak mobil cihazlarınızdan ödeme yaparak bir ürün satın aldığınızda, ön ödemeli kartınızla alışveriş yaptığınızda da FinTech ürünlerini kullanmış oluyorsunuz. Ancak FinTech genel olarak tüm bu ödeme altyapılarından çok daha fazlasını vaat ediyor. Artık finansal teknolojiler sayesinde bir havale işlemini, uygun kredi bulmayı ya da yeni yatırımlar yapmayı dijital enstrümanlar sayesinde çok daha kolay ve verimli bir şekilde yapabileceksiniz.

F nTech ned r?

Genel olarak FinTech (Finansal teknoloji) finansal hizmetlerde teknolojinin uygulandığı herhangi bir yerdir. FinTech yeni değil. Finansal hizmetlerle birlikte şu veya bu şekilde her zaman vardı. Diğer yandan 2008’deki global finans krizinin ardından FinTech ticaret, ödemeler, yatırımlar, varlık yönetimi, sigorta, menkul kıymetlerin tanzim edilmesi ve Bitcoin gibi kripto para birimleriyle paranın kendisini dahi yeniden şekillendirmek üzere evrim geçirdi. Deloitte Consulting’e göre sadece birkaç kısa yıl içinde FinTech sağlayan firmalar, hemen tüm finansal hizmetler alt sektörü çapında değişimin yönünü, şeklini ve hızını tanımladı. “Müşteriler artık kusursuz dijital katılım, hızlı kredi onayları ve ücretsiz kişiden kişiye ödemeler bekliyor; yani FinTech’lerin popüler yaptığı tüm inovasyonları. Her ne kadar bugün endüstride baskın olmasalar da, FinTech’ler bağımsız işletmeler ve mali hizmetler tedarik zincirindeki hayati bağlantılar olarak başarılı oldu,” diyor yeni yayınlanan bir raporda Deloitte ve World Economic Forum (WEB).

F nTech nasıl yıkıcı olab l r?

Deloitte ve WEB’e göre FinTech endüstrisini yeniden şekillendiren yıkıcı güçler şunları içeriyor, ama bunlarla kısıtlı değil:

* Online alışverişin büyümesi, ki o hızla kişisel alışverişler pahasına genişliyor, işlemler için online, nakitsiz çözümlerin baskınlığına yöneltiyor.

* Bankalar ve diğer finansal hizmetlerden müşteri deneyimine sahip olanlar tarafına yön değiştiren güç dengesi. Bankalar kişisel hizmetleri devren çıkartıyor ve müşterilerle bir araya gelmenin diğer yolları için FinTech ve büyük teknoloji firmalarına bakıyor.

* Kümelenmiş bir pazar görünümü oluşturmak için veri toplayan yeni ticaret platformları ve trendleri ortaya çıkartmak için analitiklerin kullanılması.

* Belirli konum, kullanım ve zaman dilimlerini kapsamasını talep eden müşteriler için özelleştirilir hale gelen sigorta ürünleri. Bu sigorta yapanların müşterileri hakkında daha fazla veri toplayıp analiz etmeye teşvik ediyor.

* Yapay zeka, kompleks insan aktivitelerinin yerin aldığından finansal hizmetler ürünlerini farklılaştırmada artık bir rol oynuyor.

* Ticari işlem süreci iyileştirme ve middleware, her ikisi de halen pahalı. Bu, geleneksel finansal hizmet firmalarını eksiksiz bir altyapı revizyonunu gerektirmeyen FinTech çözümleri için pazar kiralayıcılarıyla ortaklığı düşünmeye zorluyor.

FinTech yalnızca kendi teknoloji şirketlerini yaratmakla kalmadı aynı zamanda mevcut oyunculara da yeni fırsatlar doğurdu. Bunlardan en fazla yarar gören de elbette bu piyasanın en büyük oyuncuları olan bankalar. Bankalar FinTech sayesinde bu ekosistemin en güçlü teknoloji sağlayıcıları oldu. Burada rekabetin de önemi büyük. Örneğin birçok küresel banka PayPal veya Square gibileriyle rekabet ederek ve bazen hizmetleri devreye sokmak için paylaşılan platformları çıkarmada iş birliği yaparak FinTech ekosistemine hızlı bir giriş yaptı. Mesela bu yılın başlarında Early Warning Services LLC. (Bank of America, BB&T, Capital One, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun sahibi olduğu bir teknoloji sağlayıcısı) “Zelle”, kişiden kişiye ödeme hizmetini çıkardı. Servis platformunun bu yıl 30 banka tarafından desteklenmesi bekleniyor ve 86 milyon Amerikan bankacılık müşterisinin nakit ve çeklere alternatif olarak ödeme gönderip almasına izin verecek.

FinTech kavramının ülkemiz açısından değerlendirildiğini yetkinliğin ve olgunluğun nispeten çok daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. Ernst&Young’ın Küresel Bankacılık Görünümü 2018 Raporu’na göre Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar gelecek 12 aylık dönemde teknoloji yatırım bütçelerini yüzde 27,8 oranında artıracak. Bu yatırımlarda Blockchain, Yapay Zeka, Bulut, Robotik ve IoT gibi kavramlar öne çıkıyor. Bu yatırımları yapan bankalar aynı zamanda bağımsız Fintech şirketleri ile işbirliğine de sıcak bakıyor. Türkiye’de yapılan aynı araştırmada görülüyor ki bankaların yüzde 57’si FinTech şirketleri ile iş birlikleri geliştirilmesinin öneminin farkındalar ve bu konuda istekliler. Türkiye’deki FintTech ekosisteminin en büyük sorunu ise yerel coğrafyada sıkışıp kalmış olmaları. Güçlü bankacılık teknolojilerine sahip olan Türkiye’deki birçok FinTech girişimi halen rekabetçi yerel pazarda yolunu bulmaya çalışıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.