G r ş mc l k dünyası İstanbul’da buluştu

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM, Endeavor, Hab tat ve TOBB ş b rl ğ nde düzenlenen Global G r ş mc l k Kongres (GEC18IST), 16-19 N san tar hler nde İstanbul'da gerçekleşt r ld . 170' aşkın ülkeden 7 b n katılımcının yer aldığı kongrede, 300'den fazla uluslararası uzman konuşmacı, 150'den fazla oturumda zley c lerle buluştu.

Dünyanın en kapsamlı girişimcilik ekosistem liderleri paydaş toplantısı olarak kabul edilen; Endeavor, Habitat, TİM ve TOBB iş birliğinde düzenlenen Global Girişimcilik Kongresi (Global Entrepreneurship Congress – GEC), Hilton Bomonti İstanbul'da gerçekleşti. Kongre’nin resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımı ile 16 Nisan 2018 Pazartesi günü yapıldı. Tüm dünyada girişimcilik gündemini belirleyen Kongrenin İstanbul’da düzenlenmesi ile Türkiye’den ‘global doğan’ (born global) şirketler çıkmasına katkıda bulunulması ve İstanbul’un bölgesel bir girişimcilik merkezi olarak dünyadaki yerini güçlendirerek, ülkemizin bir yatırım merkezi olarak konumlandırılması amaçlanıyor. Kongre'nin stratejik partnerliğini Koç Holding ve Sabancı Holding üstlenirken, resmi Havayolu Sponsoru da Pegasus Hava Yolları oldu. Toplam 65 kurum destekçiler arasında yer aldı.

G r ş mc ler m z vasıtasıyla büyümem z sürdüreceğ z

‘Dünyanın en kapsamlı girişimcilik ekosistem paydaş toplantısı’ olarak kabul edilen kongreye katkı verenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin dünyada girişimcilik ruhu en güçlü toplumlardan biri olduğunu ve bu girişimcilik mayasının doğru yöntemler ve yönlendirmelerle çok daha büyük başarılara dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin, sadece 2006-2017 yılları arasında yaklaşık 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekmiş bir ülke olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu başarının 2008 küresel finans krizine, Irak ve Suriye’de yaşanan hadiselere, 2013’ten bu yana maruz kalınan saldırılara ve 15 Temmuz darbe girişimine rağmen elde edildiğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı. Son yıllardaki yatırımlardan biri olan ve hâlen inşası süren İstanbul 3. Havalimanının devletin parasıyla değil, teşvik edilen beş girişimcinin bir araya gelmesiyle yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz zaten göreve geldiğimizde 15 yıl önce, dedik ki, ‘biz devlet olarak tüccarlık yapmayacağız, biz devlet olarak artık ticaretin içerisinde olmayacağız, biz bu alandan çekiliyoruz, bu alanı tamamıyla girişimcilerimize bırakacağız, onlar vasıtasıyla büyümeyi sürdüreceğiz.’ Bunu başardık ve bu oldu. İnanmayan- lar vardı, ama başarıldı” şeklinde konuştu.

Genç, d nam k b r nüfusa ht yacımız var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılında Türkiye’nin yüzde 7,4 büyüme oranıyla G-20’de birinci, OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldığını, kamu ve özel sektör yatırımlarının tutarının ilk defa 1 trilyon lirayı aşarak 2002’ye göre yaklaşık 4 kat arttığını millî gelirin 236 milyar dolardan 860 milyar dolara çıktığını hatırlattı. “Burada güven var, burada istikrar var, eğer bu istikrar, bu güven olmamış olsa küresel sermayenin Türkiye'ye girmesi veya kendi girişimcilerimizin bu alanlarda adım atması mümkün değildi.” İhracatın 36 milyar dolardan 160 milyar dolara, istihdamın 19,6 milyon kişiden 28,3 milyon kişiye, yıllık turist sayısının 13 milyondan 32 milyona, turizm gelirlerinin 12,4 milyar dolardan 26,3 milyar dolara, döviz rezervinin 17,5 milyar dolardan 110 milyar dolar seviyesine çıktığını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide insan faktörüne değinerek “Genç, dinamik bir nüfusa ihtiyacımız var. Eğer genç, dinamik bir nüfusa sahip olmazsak, bak dünya yaşlanıyor, yarın biz de yaşlanacağız, yaşlı bir nüfusla da bir yere varmak mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

Türk ye gen ş coğrafyaya h tap eden stratej k b r bölgesel merkez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye sadece Asya’yla Avrupa’nın geçiş noktası değildir, aynı zamanda Türkiye ticaretten sanayiye, eğitimden sağlığa, turizmden tarıma kadar çok geniş bir alanda milyarlarca nüfusa ve çok geniş bir coğrafyaya hitap eden stratejik bir bölgesel merkezdir. Hedefimiz bu konumumuzu en iyi şekilde değerlendirerek Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu'da yetişen girişimcilerin dünyanın her tarafında faaliyette bulunmaya başladığını ifade ederek, Türkiye'nin müteşebbislere desteğini sürdürdüğünü kaydetti. Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Girişimcilerin ortaya çıkardığı o fırsatlarla geçen hafta saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın elinden verdiği dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemiyle 23 ayrı projeye 135 milyar liralık yatırım teşvik belgesi bir anda, bir elden verildi.

N hat Zeybekc

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.