İhracatçı tek tıkla dünya pazarında

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türk ye İhracatçılar Mecl s , hracatçılar ve g r ş mc ler ç n İhracat Pusulası b lg lend rme portalını hayata geç rd . Ekonom Bakanı N hat Zeybekc

TİM' n y ne b r lke mza attığını, hazırlanan portalın hracata ve hracatçıya büyük katkı sağlayacağını bel rtt . TİM Başkanı Mehmet Büyükekş de portalda yer alan ver ler sayes nde hracatçıların her türlü pazar anal z n yapab leceğ n söyled .

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması doğrultusunda ihracatı ivmeli bir performansla artırmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Türkiye'de 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 71 bin ihracatçının temsilcisi olan TİM, bu kapsamda İhracat Pusulası bilgilendirme portalını hayata geçirdi. İhracatını artırmak isteyen veya ilk kez ihracat yapacak firma ve girişimciler için tasarlanan portal, ihracatpusulasi.org.tr adresi üzerinden hizmet verecek.

6'lı Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodları üzerinden kurgulanan portal sayesinde ihracatçılar hem Türkiye'nin hem de dünyanın dış ticaret verilerini aynı ekranda karşılaştırabilecek. Portalda; Türkiye'nin herhangi bir üründeki yıllık ihracatı ve değişimi, ihracatçı firma sayısı, ihracat birim fiyatları, dünyadaki ülkelerin bu üründeki ithalatları ile Türkiye'nin bu pazarlardaki payı, ülkeler bazında birim fiyatlar ile dünyada bu ürünü en çok alan ve satan ülkelerin bilgileri yer alacak.

İhtracatçıya büyük katkı sağlayacak

İhracat Pusulası Portalı Tanıtımı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla Ankara Sheraton Hotel'de yapıldı. ihracatpusulasi.org.tr portalının tanıtım toplantısında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyada milletlerin bilgiyi üreten ve tüketen olarak ikiye ayrıldığını, Türkiye'nin bilgiyi tüketen değil üreten bir ülke olması gerektiğini söyledi. TİM'in yine bir ilke imza attığını, hazırlanan porta- lın ihracata ve ihracatçıya büyük katkı sağlayacağını belirten Zeybekci, portaldaki tüm verilerin doğru, sağlıklı ve devamlı yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.

İhracatçıya sunulan bilginin, sağlıklı, doğru, güncel ve isabetli olması gerektiğini bildiren Zeybekci, "Ekonomiyle ilgili karar verirken, 'Mehmet bu işe girdi, evini arabasını değiştirdi, ben de yapayım' diye bakıyorduk. Karar vermekle ilgili uyguladığımız yöntem bu idi. Böyle zincirleme gidiyoruz. Sonra bakıyoruz ki ürünün birinde, bunu ev tekstilcileri iyi bilir, adını da söyleyeyim perde, dünyanın ihtiyacından daha fazla kapasitemizin olduğunu gördük bir ara. Onun için üreteceğimiz bilgiler çok önemli" dedi.

B lg y üreten b r toplum olmak zorundayız

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ülkenin çok önemli bir süreçten geçtiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Türkiye asla üretilen bilgileri tüketen bir ülke olamaz. Biz, bilgiyi üreten bir ülke olmak zorundayız. İnanın bana üretilen bilgileri tüketen, tüketici bir ülke edilgen bir ülke olduğumuz sürece bu coğrafya bizi sırtında tutmaz. Anadolu coğrafyası vahşi ama çok güzel bir at gibidir. Binicisi sağlam, güçlü, sıkı olmak zorunda."

İhracatçıların, ülkenin en önemli kahramanları olarak destan yazdığını aktaran Nihat Zeybekci, "Geçen sene bugünlerde ihracatımız 144-145 milyar dolar civarındaydı, şimdi 161,5 milyar dolar. Yılsonu itibarıyla 172 milyar doları geçeceğiz inşallah. Doğru yoldayız, doğru işler yapıyoruz, iyi şeyler başarıyoruz. Hükümet olarak yatırım ve ihracat destekleriyle ilgili olarak çok radikal, cesur destekler veriyoruz" diye konuştu. Zeybekci, elektronik ticaret ve ihracatçı sayısının artırılması konusundaki adımları da atacaklarını belirtti.

Yen hedef ülkeler bel rlenecek

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de portalda yer alan veriler sayesinde ihracatçıların her türlü pazar analizini yapabileceğini söyledi. Analizlerin ardından firmaların kendilerine yeni hedef ülkeler belirleyebileceğinin altını çizen Büyükekşi, böylece ihracatçıların belirledikleri hedef ülkelerin ilgili üründe dünyadan ve Türkiye'den ithalatını, en çok ithalat yaptığı ülkeler ile ithalat birim fiyatlarını Türkiye ile karşılaştırabileceklerini belirtti. Portalda hedef ülkelerle ilgili faydalı bilgilerin de olacağını kaydeden TİM Başkanı, bu bilgileri de ülkedeki önemli kuruluşlar ve firma kaynakları, karşılıklı diplomatik temsilcilikler, vize uygulamaları, Türkiye'den ilgili ülkeye yapılan uçuşlar, bu ülkede milli katılım sağlanan fuarlar, Türkiye'ye uygulanan gümrük vergisi oranları olarak sıraladı.

G r ş mc lere yol gösterecek

Portal sayesinde ihracat yapılması planlanan ülkeye ilişkin temel bilgilere kolay erişimin sağlandığını vurgulayan Büyükekşi, girişimcilere de önce ihracata nasıl başlayabileceklerini göstereceklerini dile getirdi. TİM Başkanı, “Nasıl firma kurulur, ihracatçı birliklerine nasıl kayıt yapılır, gümrük müşavirliği nasıl yetkilendirilir bilgilerini bu portalla girişimcilerimize sunuyoruz. Yani, portal sayesinde ihracat yapsın yapmasın, herkes için çok önemli bilgilere ve verilere ulaşım imkanı sağlıyoruz” diye konuştu. İhracatçılara “Bu bilgileri kullanın” çağrısı yapan Büyükekşi, “Hedef pazarlarınız hakkında bilgi edinin. Rakip ülkeler hakkında verilere ulaşın. Bu sayede, doğru hedef pazarlarla kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanın” ifadelerini kullandı.

Tasarımı yerl f rmaya a t

Çalışmanın firmalara sunulmasının bir ekip işi olduğunu ve bu konuda 3 ayrı kişi ve kuruma teşekkür ettiklerini vurgulayan Büyükekşi, “Öncelikle Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'ye bu projeye sahip çıktığı için teşekkür ederiz. Bakanlığımız, projenin firmalarımıza ulaşmasında çok önemli destekler sundu. İkinci olarak, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na teşekkür ederim. Üçüncü olarak, tüm bu projede yerli bir iş zekası firması ile çalıştık. Yerli firmalarımızın, Türk girişimcilerimizin de bu tip iş zekası terminalleri tasarlayabileceklerini herkese göstermiş olduk. ODTÜ Teknokent'te yer alan E-Kalite firmamızın başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca, projenin altyapısını ve kurgusunu yürüten TİM Ar-Ge Şubesi çalışanlarına proje boyunca yaptığı çalışmalar için teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

Sayfa çer kler Türk ye İhracatçılar Mecl s tarafından hazırlanmıştır

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.