'2023'e 5 kala: Dünya ve Türk ye'

Özel Ekler - - ANASAYFA -

'2023'e 5 kala: Dünya ve Türkiye' ana temasıyla, 3-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Swissotel The Bosphorus'da 17'ncisi düzenlenen Forum İstanbul'un açılış konuşmalarını Forum İstanbul Başkanı Haluk Sur, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Finans Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Özlem Özgencil Orhon gerçekleştirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bugün başlayan Forum 2018'in özellikle ekonomimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Az önce de bahsedildiği gibi 17 yıldan beri bu oluşuma destek veriyoruz ve bu Forum'un stratejik ortağı olmaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ülkemizin geleceğini tartıştığımız bu etkinliğimizde TİM olarak biz her zaman var olduk. Bugün burada dünyanın nereye gittiğini, ülkemizin konumunu, bizleri bekleyen tehdit ve fırsatları konuşacağız” dedi. “Dünyanın hızı baş döndürücü. Bugün milyarlarca insan sosyal ağlarla, blog'larla haberleşiyor. Artık toplumsal etkinlikler internetten organize ediliyor. Fikirleri paylaşmanın altını çizmek isterim. TİM olarak sadece ihracatımızın artmasını değil, artmasının sürdürülebilir olmasını önemsiyoruz” diyen Büyükekşi, “Uzun vadede gerçekleşecek” denilen bazı hususların çoktan geride kaldığını, “Çok yakında” denilen bazı olaylar ise hala beklemede olduğunu anımsattı.

TİM Başkanı Büyükekşi konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, Hedefimiz sadece ihracatımızın artması değil. Artışın sürdürülebilir olması. Büyümeye, istihdama, yani kısaca kalkınmaya destek olan bir ihracat yapısına ulaşmak. Bu hedefe ilerlerken, ülkemizde ve dünyada yaşanan olayları göz ardı edemeyiz. (Bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın) felsefesi geride kaldı. Güncel gelişmeleri yakından takip eden, küresel trendleri yakalayan, hatta kendi sektörlerinde trend belirleyen firmalara ihtiyacımız var. Ancak bu sayede, hedeflerimize ulaşabiliriz. Katma değerli üretim bizler için son derece önemli. Ar-Ge, inovasyon, tasarım, markalaşma ve girişimcilik konusunda çok büyük etkinliklerimiz var. Bu çalışmalarımızda, bizler için çok önemli kriter var: Ortaklık… Biz başarıya, başka ülkelere rağmen değil, tüm ülkelerle birlikte ulaşmaya çabalıyoruz. Aynı sektördeki firmalarımız bir araya gelse, ortaklıklarla daha büyük şirketler ortaya çıksa, çok daha güçlü bir yapıya kavuşabiliriz ama maale- sef Türkiye’de ortaklık kültürü gelişmiş ülkelerdeki gibi düzgün bir şekilde işlemiyor. Hatta aynı aileden kardeşlerin kurdukları şirketler bile anlaşmazlıklardan ötürü bölünebiliyor. Bu durumu tersine çevirmemiz gerekiyor. Bu konuda, ortaklığı teşvik edici uygulamalara da gidilebilir. Zira, mikro bazda firmalarımız ne kadar güçlü olursa, ülke olarak çok daha güçlü üretim yapar, çok daha hızlı büyür, çok daha fazla ihracat yapabiliriz.” Moderatörlüğünü TİM Genel Sekreter Yardımcısı Erkan Kaplan'ın yaptığı; 'Eski Kıta, Büyük Potansiyel: Afrika'ya İhracat' panelinde ise; Arzum YK Başkanı Murat Kolbaşı, Arçelik Satın Alma Direktörü Hakan Kozan, Meta Dış Ticaret GM Yardımcısı Yekta Küçüköztürk ve Coface GM Emre Özer katılımıyla küresel mal ticareti, yatırım projeleri, e-ticaret ile ihracatta sağlanacak sürekli ve kalıcı artış, e-ticaret, e-ihracat, e-dönüşüm gibi konular gündeme alındı.

Sayfa çer kler Türk ye İhracatçılar Mecl s tarafından hazırlanmıştır

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.