Yerl oyun sektörü hracat rekoru kırdı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Ekonom Bakanı N hat Zeybekc , Türk ye Oyun Gel şt r c ler Derneğ ver ler ne dayanarak, yerl oyun sektörünün 700 m lyon dolarlık hracat yaptığını açıkladı. Bakan Zeybekc , oyun yazılım sektörüne destekler n süreceğ n aktardı.

Türkiye ekonomisine katkısını her geçen gün arttırmaya devam eden yerli oyun sektörü ihracat rekoru kırdı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği verilerine dayanarak, yerli oyun sektörünün 700 milyon dolarlık ihracat yaptığını açıkladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında büyüyen oyun sektörünün, toplamda 700 milyon liralık ihracat yaptığını söyleyerek, 2018 yılındaki beklentilerin 1 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Türkiye’nin dış ticaret hacmi için önemli bir gelir kalemi olmaya başlayan oyun sektörüne dair açıklamalarını sürdüren Zeybekci, “Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) verilerine göre, sektör, 2016’da bir önceki yılki ihracatını yüzde 25 artırarak 500 milyon dolar rakamına ulaştı. Bu, sektörün ihracat rekoru olarak kayıtlara geçti. Türk oyun geliştiricilerin oyunlarına artan ilgi, mevcut oyunlara yenilerinin eklenmesiyle geçen yıl yeni ihracat rekoruna imza atıldı. Sektörün ihracatı 2017’de bu kez yüzde 40 artarak 700 milyon dolara ulaştı” ifadelerini kullandı. Yerli oyunların her yıl kendi ihracat rekorunu kırdığını hatırlatan Bakan Zeybekci, “Türk oyun geliştiricileri 2023 yılına yönelik 2,5 ile 10 milyar dolar arası ihracat hedefini de koruyor. Türkiye’den çıTürkiye’de kan oyunlar yakaladıkları ihracat başarısının yanında geçen yıl birçok prestijli uluslararası yarışmadan ödülle döndü. Art arda ihracat rekorları kıran sektör, bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Bizler de Ekonomi Bakanlığı olarak oyun yazılım sektörüne yönelik desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Ülkeye döv z kazandırıyor

TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin de Türkiye’de geliştirilen oyunlara uluslararası alanda gösterilen ilginin artarak sürdüğünü söyledi. Erkin, mevcut oyunların yeni sürümlerinin, bunun yanında ciddi bir takipçi kitlesine ulaşan bireysel geliştirici ve oyun şirketlerinin yeni oyunlarının tüm dünyada merakla beklendiğini ifade etti. Uluslararası alandaki bu ilgiyi ülkeye döviz kazandıran bir faaliyete dönüştürmekten mutlu olduklarını dile getiren Er- hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini belirtti.

Sektörün son dönemde ciddi bir ivme kazandığına işaret eden Erkin, bunda oyun geliştirme sektörüne yönelik desteklerin önemli katkısı olduğunu vurguladı. Bu süreçte başta Ekonomi Bakanlığı olmak üzere çeşitli kurumlardan destek gördüklerini ifade eden Erkin, "Bu desteklerden söz ederken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreteri Halil Bader Arslan’a özel teşekkür etmemiz gerekiyor. Kendileri her ihtiyaç duyduğumuzda kapılarını açtılar, karşı karşıya kaldığımız güçlüklerin aşılmasında hep yanımızda oldular” dedi.

N hat Zeybekc Ekonom Bakanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.