İhracatta her ay rekora devam

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türk ye'de 71 b n hracatçının tems lc s olan ve 3,1 m lyon k ş ye st hdam sağlayan TİM, ülke hracatını vmel performansla artırmak ç n tüm gücüyle çalışmaya devam ed yor. TİM ver ler ne göre Türk ye hracatı Mayıs'ta yüzde 12,2 artışla 14 m lyar dolar olurken 2018' n lk 5 ayında 69 m lyar dolara yükseld .

Türkiye’nin ihracatı 2018’deki rekor artışlar performansını Mayıs ayında da sürdürdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından , “Rekorlar Yılı” ilan edilen 2018’de Mayıs ayı Türkiye ihracatında rekor tazelenmesine sahne oldu ve aylık bazda tarihin en yüksek mayıs ayı ihracat rakamına ulaşıldı.

Türkiye'nin Mayıs ayı ihracat rakamları, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Denizli'deki Menderes Tekstil tesislerinde açıklandı. İhracat rakamları basın toplantısına İhracatçı Birlik başkanları da yer aldı. İhracatçı Mayıs ayında 154 ülke ve bölgeye ihracatını artırdı. Mayıs ayında TİM verilerine göre ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 artışla 14 milyar dolara yükseldi. Miktar bazında ihracat ise Mayıs’ta yüzde 3,8 artarak 10,5 milyon ton oldu. İhracatta artış Kasım 2016 tarihinden itibaren, son bir buçuk yıldır kesintisiz sürerken, son 8 aydan bu yana da çift haneli olarak gerçekleşti. Yılın ilk 5 ayında ihracat yüzde 9,3 artışla 69 milyar dolara çıkarken, son 12 ayda ise bir önceki yıla göre yüzde 10,1 artışla 161,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Artık yen şeyler söyleme zamanı

Toplantıda Bakan Zeybekci, ihracat ve büyümede 2017 yılını rekorlarla kapattıklarını hatırlatarak aynı başarının 2018’de de devam ettiğini vurguladı. Bakan Zeybekci, "Yılsonunda dedik ki 2018’de her ay ihracatta rekor kıracağız. Bu ay da ihracatçılarımızın yüksek performansı, çalışan kardeşlerimizin katkısıyla. TÜİK Nisan ayı rakamlarını açıkladı ve yıllık ihracatımız 162,4 milyar dolara ulaştı. TİM’in Mayıs istatistiklerine göre geçen yıl mayıs ayına göre ihracatımız yüzde 12,2 arttı. Her ay rekor sözü vermiştik, her ay rekora devam. Durmak yok ihracata devam. Tasarımı, markası başkasına ait ürünlerin üreticisi olarak buralara kadar geldik fakat artık yeni şeyler söyleme zamanı. 2018 yılı son çeyreğinde daha da güzel rakamlar açıklayacağız, ihracatçılarımıza her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Tur zmde büyük artış

Türkiye’nin bu yılki turizm gelirleri beklentisini de açıklayan ve bu yıl ekonomik anlamda turizmden 52 milyar dolarlık bir gelir beklediklerini dile getiren bakan Zeybekci "Türkiye’nin 2017 yılı ile ilgili beklentilerini söylerken geçen yıl hizmet ihracatımızın toplamı 40 milyar dolar seviyesindeyken bu sene itibarı ile beklenti ve tahminlerimiz 52 milyar dolar seviyesinde olacak. İlk çeyrekte, ilk 3 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 25,5 seviyesinde bir artış var. 6 milyon 122 bin turist Türkiye’ye girdi dünyanın bütün ülkelerinden. Ama başta Rusya, Almanya, İngiltere ve İran olmak üzere Türkiye’ye gelmek için bu seneki rezervasyonlara baktığımız zaman yılsonu itibarı ile Türkiye’nin turizm gelirlerinde ve turist sayısında yüzde 35’ler seviyesinde bir artış bekliyoruz. Diğer bir sevindirici husus yüzde 26,5 turist sayısında artış varken turizm gelirlerinde de yüzde 31,3’lük bir artış var" diye konuştu.

İhracat rakamlarını Başkan sıfatıyla son kez açıklayan Mehmet Büyükekşi'yi 4 yıllık süreçte iyi bir yol arkadaşı olması ve mevzu bahis memleket olduğunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmaması sebebiyle tebrik eden Bakan Zeybekci, “TİM'de 2 dönem kuralı var ve sektörün önünü açmak, yenilenmek lazım. Mehmet Büyükekşi'ye de bu konudaki hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyor, Türkiye'de bu konuda ilk ve tek olmaları sebebiyle de tebrik ediyorum” dedi.

Son açıklamamızın da rekor olması gururlandırıyor

TİM Genel Kurulu nedeniyle ihracat rakamlarını Başkan sıfatıyla son kez açıklayan Mehmet Büyükekşi, yaptığı değerlendirmede “Türkiye'de 71 bin ihracatçının temsilcisi olan ve 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan TİM olarak ihracatımızı ivmeli bir performansla artırmaya çalışıyoruz. Ülkemiz için ter dökerek bayrağımızı tüm dünyada gururla dalgalandırıyoruz.

Genel Kurul ile 10 yıldır ülkem adına ve ihracatçılarımız adına onur ve şerefle yürütmüş olduğum TİM Başkanlığı görevimi devredeceğim. Son açıklamamızın da bir rekor açıklaması olması bizleri hem sevindiriyor hem de gururlandırıyor. Umuyorum ki, yeni seçilecek TİM Başkanımız da önümüzdeki aylarda nice rekorları açıklamaya devam edecek” değerlendirmesini yaptı. Mehmet Büyükekşi, Mayıs ayı ihracatına paritenin etkisinin pozitif yönlü olarak 346 milyon dolar olduğunu, bunda özellikle euro/dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olmasının etkili olduğunu söyledi. Son dönemde döviz kurları üzerinde ciddi bir spekülatif ortam oluştuğuna da değinen Büyükekşi, “Türk Lirası çok hızlı bir değer kaybı süreci yaşadı. İhracatçılar olarak döviz kurlarında bu denli yüksek oynaklığın olmamasını arzuluyoruz. İnanıyoruz ki, seçimlerin ardından yeni Hükümetimiz kurulacak. Merkez Bankamızın alacağı önlemlerle birlikte, kurlarda yaşanan bu yüksek oynaklık sona erecek. Türkiye olarak ihracatta rekorlar kırdığımız, açıklanan yeni yatırım teşvikleriyle ülkemizin geleceğine yatırım yaptığımız bir ortamdayız. Büyümede de benzer şekilde birçok ülkeyi geride bıraktık. Tam da bu dönemde döviz kurlarında yaşanan bu gelişmeler son derece manidar. Türkiye'nin ekonomik gerçekleriyle asla bağdaşmıyor. Beklentimiz ekonomimiz üzerinde bu denli spekülatif hareketlere girenlere bu fırsatın bir daha verilmemesi yönünde” açıklamasını yaptı.

Mehmet Büyükekş TİM Başkanı

N hat Zeybekc Ekonom Bakanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.