Muğla, sosyo-ekonom k gel şm şl kte 8’ nc sıraya yükseld

Özel Ekler - - ANASAYFA - ESENGÜL CİVELEK ALİ ACAR

Muğla da tüm Türkiye’de olduğu gibi son yıllarda kapsamlı bir dönüşüm geçiriyor. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan sosyal hizmetlere, tarımdan turizme tüm hizmet ve üretim sektörlerinde görülen iyileşmeler, başta turizm olmak üzere tarım, madencilik ve enerji sektörlerinde kendini hissettiriyor. Tüm bu gelişmeler kenti, Türkiye’de sosyo-ekonomik gelişmişlik bakımından 8’inci sıraya yükseltti.

Sürdürüleb l r projeler tur zme yen değerler kazandırıyor

Doğal zenginlikleri, bin 483 kilometre uzunluğuna sahip kıyı şeridi, uygun iklimi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile kent sadece yurtiçinde değil yurtdışından da büyük ilgi görüyor. Biz de alternatif turizm modellerini uyguluyor, turizm çeşitliliğimizi artırıyoruz. Deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra kentin kültür, sanat ve spor turizminde önemli bir potansiyeli olduğunu biliyor, akılcı ve sürdürülebilir projelerle turizme yeni değerler kazandırıyoruz.

Tarımda da güçlü bir potansiyele sahip olan kent, Narenciye üretiminde Ege Bölgesi’nde birinci sırada yer alıyor. Milas zeytini coğrafi işaretleme alarak zeytinin ve zeytinyağının kalitesini ortaya koydu. Çam balı denilince dünyada akla Muğla geliyor. Global ölçekte bal üreticisi ülkeler sıralamasında Türkiye’nin ikinci sırada bulunmasında Muğla’nın katkısı büyük. İl yağlık zeytin, sofralık domates, nar, badem ve susam gibi birçok ürünün üretiminde Türkiye’de ilk beş arasında. Modern balık üretim tesisleriyle Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine sahip ve kültür balıkçılığında lider konumda. 95 bin ton üretim, 310 milyon dolar ihracat ve yarattığı 10 bin kişilik istihdamla, deniz kültür balıkçılığı kente ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunuyor.

Bölge ekonomisinde önemli kalemlerden biri olan madencilikte en büyük katkıyı ise mermercilik sektörü yapıyor. Küresel ölçekte mermer rezervinin yüzde 40’ı Türkiye’de, Türkiye rezervlerinin de yaklaşık yüzde 20’si Muğla’da bulunuyor. “Muğla Beyazı” olarak bilinen mermerimiz artık küresel çapta marka haline geldi. Muğla ve ilçelerinde 100’den fazla mermer ocağı ve 140 civarındaki fabrikada yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Kent Türkiye çapında başlatılan istihdam seferberliğinde istihdamı en çok artıran ilk beş il arasına girdi.

Enerj üret m ne yüzde 3,6’lık katkı

Enerji alanında da önemli bir konumda olan Muğla, güneşlenme süresinin uzunluğu ve yaz-kış rüzgâr alan tepeleri sayesinde yenilenebilir enerji üreticilerin odak noktası haline geldi. Son yıllarda Bodrum, Milas, Menteşe ve Datça ilçelerinden kurulan rüzgâr türbini sayısı arttı. 2002-2017 yıllarında 426 MW kurulu güce sahip yenilenebilir enerji tesisleri devreye girdi. Ayrıca Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy santralleri ile kent, Türkiye enerji üretimine yüzde 3,6’lık katkı yapıyor.

Turizm sektörünün hızla değişen, gelişen dinamik bir sektör olduğunun bilinciyle Muğla’nın geleceğini yaratacak ve planlayacak olan tüm tarafların uyum, ahenk içerisinde, iş birliği, güç birliği oluşturarak günümüz turizm tercihleri doğrultusunda stratejik hedefler belirlenmesi ve var olan 4-5 aylık deniz turizminin yanı sıra alternatif turizmde açılım yaratacak, turizmi çeşitlendirecek, 12 aya, dört mevsime yayacak çalışmalara ağırlık verildi.

Muğla, yüzölçümümün yüzde 68’ini oluşturan ormanlık alanları sayesinde endemik bitkiler bakımdan zengin bir floraya sahip. Kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılan tüm bu bitkilere talep her geçen gün artıyor. Çoğunlukla doğadan toplanarak pazarlanan bu bitkilerin bakanlık desteğiyle tanıtımlarının yanı sıra üretimi ve pazarlanmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu sayede ilimiz tıbbi ve aromatik bitki sektöründe önemli bir yere sahip olacak.

Yatağan, Kavaklıdere ve Menteşe ilçelerinde faaliyet gösteren mermer fabrikaları, sanayi ve ticari işletmelerin yoğunlaştığı bölgelerin/alanların Islah OSB ilan edilmesi amacıyla kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile koordinasyon sağlanarak, gerekli çalışmalara başlandı. yat merkezlerinden biri olduğu için bölgede bulunan üç büyük marina ve küçük çekek yerleri bu sektördeki yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Bunların dışında spor tesisleri, yollar, altyapı, temizlik altyapısı, park ve bahçeler, yeşil alanlar hızla yenilenerek geliştiriliyor. 1980- 90’lı yıllarda hızlı ve plansız büyümeyle arz talep dengesinin bozulduğu Marmaris, son 5-6 yıldır yeni ve nitelikli yatırımlarla yeniden bir cazibe merkezi haline getirildi. 2016’da başlayan kriz döneminin etkileri halen sürse de butik tarzda işletmelerle hem kalite yükseliyor, hem de 12 ay turizme yönelik bir yol haritası çıkıyor.

Tur zme yönel k yol har tası çıkarılıyor

Biz artık yalnızca deniz-kum-güneş ‘istemeyen’ turistlerin peşindeyiz. Bu amaçla şu anda en fazla üzerinde durduğumuz projeler; Marmaris’in bir bisiklet şehri olması, trafik yoğunluğunun azaltılması, yeşil alanların ve spor tesislerinin artırılması ve turizmin çeşitlendirilmesi. Yani Marmaris’te kırsal turizm ve aktif tatil diye adlandırdığımız yeni trendler yükseliyor.. Her şey dahil oteller yerine oda-kahvaltı sistemindeki otellerde konaklayan ve gün içinde hareket eden, kırsal bölgeleri keşfeden, doğa sporlarıyla uğraşan, mavi yolculuğu deneyimleyen daha çok kaliteli turisti ağırlamayı hedefliyoruz.

Marmaris Belediye Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.