“Bölgede doğalgazı sıkıştırılmış gaz olarak yaymayı amaçlıyoruz”

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Yılmazlar Grup çatısı altında 2016 yılında kurulan ERD CNG Endüstr yel Gazlar, sına ve tıbb gazların dolum, dağıtım ve satışıyla b rl kte CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) dolum, dağıtım ve satışı konusunda faal yet göster yor. Yatağan’da 7 b n 200 metrekarel k alan üzer nde çalışmalarını sürdürdükler n söyleyen ERD CNG Endüstr yel Gazlar Genel Müdürü Tamer Severcan, yıl sonuna kadar tam kapas teye ulaşmayı ve ardından ek yatırım yapmayı planladıklarını fade ett .

Başta sanayi, gıda ve sağlık olmak üzere pek çok sektörün ihtiyacını karşıladıklarını kaydeden Tamer Severcan, bu anlamda oksijen, karbondioksit, azot, protoksit, asetilen, argan, koruyucu karışım, yüksek saflıkta gazlar ve buna benzer sanayi ve tıbbi gazların depolama, dağıtım ve satış hizmetlerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bunların yanı sıra kuru buz, yangın söndürme tüpü dolum, bakım ve satışı da yaptıklarını ifade eden Severcan, bulundukları bölgede doğalgazı sıkıştırılmış gaz olarak yayabilmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Severcan, “Sadece turizm sektörüne değil; maden, gıda ve enerji gibi her sektöre ve her noktaya ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz. Muğla’da sınırlı miktarda doğalgaz boru hattı var. Muğla, Antalya’dan sonra en büyük turizm bölgesi. Turizmin önemli bir ayağı olan oteller enerji kullanımında yüksek maliyetler ödüyor. Biz bu bölgede potansiyelin olduğunu düşünerek söz konusu alana yatırım yaptık” dedi.

CNG ve sanayi gazlarını entegre bir tesiste buluşturduklarını bildiren Severcan, “Bölgede iki alanı bir arada uygulayan başka bir firma bulunmuyor. Yüksek basınçlı kompresörler yardımı ile yurtdışından getirilen doğalgazın, Türkiye’nin coğrafi şartları gereği boru hatları ile her noktaya götürülmesi

mümkün değil. doğalgaz; ekonomik, verimli ve çevre dostu olması sayesinde günümüzün en stratejik enerji kaynaklarından biri. Biz de bunu tüketiciye sıkıştırılmış gaz olarak özel tüplerde sunuyoruz” diyerek Denizli, Aydın, Muğla bölgesini kapsayan 200 kilometrelik bir alanda hizmet verdiklerini söyledi.

“Tes s yatırımımız 7 m lyon TL”

Tamamen beton platform üzerinde 7 bin 200 metrekarelik bir alanda hizmet verdiklerini ifade eden Severcan, tesis için 7 milyon TL yatırım yaptıklarını söyledi. Severcan, “Sektörde genellikle toprak zemin üzerine konteynır şeklinde düşük maliyetlerle tesis kuruluyor. Biz ise tercihimizi beton platformdan yana kullanarak, temellerimizi daha sağlam bir zemin üzerine kurduk. Elimizde bulunan ekipmanlara ek, yeni ekipmanlar aldık. Tanıtım sürecimiz hızlandıktan ve üretimi artırdıktan sonra yatırımlarımız devam edecek. Sanayi gazlarının satışına da geçtiğimiz Mayıs ayında başladık” diye konuştu.

İki yıl içinde 7 milyon liralık bir ekipman yatırımı daha yapacaklarını ifade eden Severcan, “Hali hazırda saatte 7 bin metreküp kapasiteye sahip olan üç kompresörümüz bulunuyor. Üç ayda ciddi bir kullanım oranını yakalarken, yıl sonuna kadar tam kapasiteye ulaşacağımızı öngörüyoruz. 2019 yılında ekipman yatırımlarına ek olarak kapasite artırımına giderken üç vardiya çalışmayı düşünüyoruz” dedi.

“CNG l sansını da B l m, Sanay ve Teknoloj Bakanlığı denetlemel ”

Sekt +örün 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese (GSM) sınıfına girdiği bilgisini paylaşan Severcan, geçmiş dönemlerde bu sektörde ciddi kazalar yaşandığını söyledi. Severcan, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde ciddi denetimler geçiriyoruz. Biz hem EPDK, hem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hem de Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen tek işkolu durumundayız. Basınçlı kapların denetimini Sanayi Bakanlığı yaparken CNG lisansını ise EPDK veriyor. Burada bir sıkıntı yaşandığından CNG’yi de Sanayi Bakanlığı’nın denetlemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Standartlara ht yacımız var”

Gazın taşındığı kasaların çok önemli olduğunu söyleyen Severcan, bazı firmaların bu kasaları standart demircilerde yaptırdığını ifade etti. Severcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “CNG sektörünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetlemediği için az maliyetle işi çözmek istiyorlar. Halbuki demir kasaların özel olarak yaptırılan vinçle kaldırılması gerekiyor. Aksi halde kasanın devrilmesi ile gazın patlaması ve karayolunda ciddi faciaların yaşanmasına neden olunabilir.Bu nedenle ekipmanların belirli standartlar çerçevesinde olması gerekiyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.