Muğlalılar’ın hedef nde H nd stan pazarı var

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Ağırlıklı olarak yurtiçine ve Çin’e yönelik üretim gerçekleştiren Muğlalılar, 2017 yılında ilk satışını gerçekleştirdiği Hindistan pazarına ihracatını artırmayı hedefliyor. Pazarda ender görünen açık ve koyu gri renkli mermerleriyle talep gördüklerini söyleyen Muğlalılar Satış Müdürü Barış Uslu, “Çin pazarına uzun yıllardır satış yaptığımızdan, bu pazarda sorunsuz bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedef pazarımız olan Hindistan ise son derece umutluyuz” dedi.

Üç farklı renkte mermer üret m

Muğlalılar’ın temelinin 1976 yılında Halil İbrahim Boz tarafından bakır sanayi ve levha bakır imalatı işleriyle atıldığını dile getiren Barış Uslu, “Sac işlerimiz 1984’te Kestane Pazarı’nda açılan 30 metrekarelik işyeri ile sürdü. 1990 yılında Halil İbrahim Boz, Nusret Boz ve Necdet Boz ortaklığı ile Muğlalılar Sac Mermer Maden İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanını alan şirketimiz, Kavaklıdere Döşemebaşı ve Derebağ mevkiindekindeki mermer ocağını 1993 yılında faaliyete geçirdi” dedi. Halen 208 hektar alanda üç farklı renk mermer üretimi yaptıklarını ifade eden Uslu, “Halihazırda devreden mümkün rezerv miktarımız 4 milyon metreküpün üstünde. Mermer sektöründeki çeyrek asırlık deneyimimizle, ocağımızdan çıkan taşları yüksek kaliteli ürünlere dönüştürerek müşterilerimize sunuyoruz. Müşteri ve çalışan memnuniyetini en üst düzeyde tutarak sektörün önde gelen kuruluşlarının tercih ettiği bir marka olma misyonumuzla çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

diye konuştu.

“2 m lyon l ralık ek yatırım yapacağız”

2017 yılını başarılı bir tablo ile tamamladıklarını vurgulayan Uslu, “Ocağımızdan çıkardığımız blok mermerleri Çin’e ihraç ediyoruz. Bir miktar da yurtiçine satışımız var. 2017 yılında Hindistan pazarına da adım atarken söz konusu dönemde toplam ihracat miktarımız 700 ton oldu. Çin pazarına uzun yıllardır satış yaptığımızdan, bu pazarda sorunsuz bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedef pazarımız ise Hindistan. Bu pazardan oldukça umutluyuz. Hintliler koyu gri, Çinliler açık gri mermere daha çok ilgi gösteriyor. Bizim ocağımızdan ikisi de çıkıyor. Bu şekilde ürün gamımızı da daha efektif değerlendirmiş olacağız” dedi.

2018 yılında üretimi artırmayı hedeflediklerini belirten Uslu sözlerini şöyle sürdürdü: “Çıkardığımız taş büyük rağbet görüyor ve müşterilerimizden gelen talebe yetişemiyoruz. Artan bu talep karşısında 2 milyon lirayı bulan bir bütçe ile halihazırdaki makine parkurumuzu yenilerken, kaya kamyonları ve kepçelere de yatırım yapmayı planlıyoruz. Üretimin artması demek, daha çok ihracat yapmamız anlamına geliyor. Bu sene mevcut makine parkurumuzla bin tonluk üretim rakamına ulaşacağız. Şu an alt kesim, sondaj makinesi gibi daha küçük yatırımlar yaptık. Asıl kapasite artışını sağlayacak makineleri İzmir Mermer Fuarı’ndan sonra planlıyoruz. Bunların meyvelerini ise 2019 yılında toplamaya başlayacağız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.