İhracatta Temmuz rekoru kırıldı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Temmuz ayı hracat rakamları T caret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsma l Gülle tarafından Ankara’da ortak b r açıklamayla duyuruldu. Temmuz ayında hracat, b r öncek yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 14 m lyar 106 m lyon dolar olarak gerçekleşt .

Türkiye’nin ihracatı soluksuz artışını Temmuz ayında da sürdürdü. Temmuz ayı ihracat rakamları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından Ankara’da açıklandı. Buna göre, Temmuz ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 14 milyar 106 milyon dolar oldu.

24 Haziran seçimleri ile başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kamu hizmetlerine ilişkin aldığı reform niteliğindeki kararlar hızla hayata geçmeye devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın birleştirilmesi ile oluşturulan Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile güç birliğine giderek aylık ihracat rakamlarının açıklanmasına ilişkin çalışmaları ortaklaşa yapma kararı aldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın talimatı ile başlayan süreçte daha önce TİM tarafından ayın 1'inde, eski Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ayın 2'sinde açıklanan bir önceki aya ilişkin geçici ihracat rakamları, artık iki kurumun ortaklaşa çalışması sonucu yine ayın 1'inde açıklanacak.

Resm n bütününe bakma fırsatımız var artık

9 Temmuz'da Ticaret Bakanlığı görevine gelen Ruhsar Pekcan, 30 Haziran'daki Genel Kurul'da TİM Başkanlığına seçilen İsmail Gülle ile birlikte, ilk ortak rakam açıklamasını Ankara'da gerçekleştirdi. İki kurumun birlikte açıkladığı ilk ihracat rakamlarına da rekor damgasını vurdu.

Temmuz ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 14 milyar 106 milyon dolar oldu. Bu sayede 2018 yılı Temmuz ayı, bugüne kadar en çok ihracat gerçekleştirilen Temmuz ayı olarak kayıtlara geçti. Aylık ihracat rakamlarını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatımız ne kadar güçlü ise ekonomimiz de o kadar güçlüdür. İç piyasada, ekonominin dinamikleri ne kadar etkin işlerse; küresel pazarlarda o kadar güçlüyüz. Yeni dönemde, resmin bütününe bakma fırsatımız var artık” dedi.

İhracat arttı, thalat düştü

Yılın ilk 7 ayında ihracatın yüzde 7 artışla 96,3 milyar dolara eriştiğini kaydeden Pekcan son 12 aylık ihracatın da yüzde 8,1 artışla 163,3 milyar dolarla tüm zamanların zirvesine ulaştığını kaydetti. Pekcan, Türkiye, 2018 yılının başında iddialı büyüme hedefleri koyup gerçekleştirdiğini kaydederek, “Dünyadaki 'korumacılık ve ticaret rüzgârlarına' rağmen, ihracat her ay rekor kırıyor. Bizleri memnun eden bir gelişme de Temmuz ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 58,7'den yüzde 70,1'e yükselmesi ve ithalatımızın yüzde 6,4 düşüşle 20,1 milyar dolar olarak gerçekleşmesi” şeklinde konuştu.

Türk ye hracatla kalkınmak zorunda

Şu sıralar yeni bir Orta Vadeli Program çalışması yapıldığını hatırlatan Pekcan, mevcut OVP'ye göre ihracat hedefinin 169 milyar dolar olduğunu vurguladı. Pekcan, “Biz bu hedefi yakalayacağız. Hatta analizlerimiz bir miktar geçeceğimizi gösteriyor. Bir gerçeğimiz var: Türkiye, ihracata dayalı olarak yatırım yapmak ve ihracatla kalkınmak zorunda olan bir ülkedir” diye konuştu. Dünyanın durmaksızın dönüştüğünü ifade eden Bakan Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gezegenimizin kişi başına düşen geliri 10 bin 400 dolar. Türkiye'nin de kişi başına düşen geliri 10 bin 600 dolar. Mademki, hedef 'Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmaktır'. Bu hedefe ulaşmak için, gelirimizi birkaç misline çıkarmak zorundayız. Bunun ihracattan başka yolu yoktur. İhracatla gelirimizi yükseltmenin yolu da '21. yüzyılın yükselen sektörlerinde' daha fazla teknoloji, daha fazla tasarım ve daha fazla marka üretmektir. Küresel ekonomide cesur ve yeni bir dünya kurulurken; Türkiye olarak bu dünyanın önemli bir aktörü olmaya kararlıyız.”

Karışıklık artık son buldu

Toplantıda ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle ihracat rakamlarının kamuoyuna duyurulmasında bir sadeleşmeye gidildiğini anlattı. Hem genel seçimler, hem de TİM seçimlerinden sonra başlayan yeni sürecin tüm ihracat camiasına ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Gülle “Cumhur- başkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte artık bürokratik işlemlerin hız kazanması, karar alma mekanizmalarının daha hızlı ve etkin bir şekilde işlemesi en önemli avantajlar. Bu sayede ülkemizin ekonomik kalkınma süreci de güçlü bir şekilde devam edecek. Yeni sistemimizin ilk kabinesinde yer alan tüm Bakanlarımıza tüm ihracatçılarımız adına başarılar diliyorum. Bugünkü ihracat rakamlarında eriştiğimiz rekor seviye, hem bizler, hem de Bakanlığımız için çok önemli. Daha nice rekorlara hep birlikte imza atacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Aylık ihracata ilişkin detaylara değinen TİM Başkanı şunları kaydetti: “Temmuz ayında sektörel bazda en fazla ihracatı, 2,8 milyar dolarla yine otomotiv sektörü yaptı. Otomotivi 1,6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ve 1,5 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Temmuz ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise, yüzde 77 ile savunma ve havacılık sanayii, yüzde 64 ile gemi ve yat, yüzde 60 ile çelik oldu.

En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, ABD, İtalya ve Irak oldu. Bunların yanında, ihracat artışında dikkat çeken ülkeler var; Umman'a ihracatımız 4, Libya'ya 3, Kolombiya, Güney Kore ve Hindistan'a ihracatımız ise 2,5 katına çıktı. AB'nin ihracatımızdaki payı yüzde 48,7 oldu. Diğer taraftan, bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımız ile birlikte Afrika'daydık. Çok verimli temaslarda, görüşmelerde bulunduk. Bu çalışmalarımız kısa vadede sonuç vermeye başlayacaktır. Temmuz ayında Afrika'ya ihracatımızın yüzde 42,6 artarak 1,2 milyar dolara ulaşması bu anlamda bizler için de çok önemli bir motivasyon.

M ll para le t caret ortak arzumuz

Temmuz'da TL ile ihracata da önemli bir ilgi var. Temmuz ayında 169 ülkeye ihracatta TL kullanıldı. Toplam 3,9 milyar TL tutarında ihracatın Türk Lirası ile yapıldığını görüyoruz. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız bu konuya özel bir önem veriyor. Milli paramızın ticarette daha fazla kullanımı hepimizin ortak arzusu."

Son dönemde açıklanan makroekonomik verileri de özetleyen TİM Başkanı “Bildiğiniz gibi dış ticaret açığımızda yüzde 9,1'lik bir azalma söz konusu. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70'in üzerine çıktı. 2. çeyrekte turizm gelirlerimiz yüzde 30, turist sayısında da yüzde 24,9'luk bir artış söz konusu. Diğer taraftan, Nisan ve Mayıs aylarının her ikisinde de sanayi üretim endeksi yüzde 6'nin üzerinde. Bugün açıkladığımız ihracat verisi de tüm zamanların en yüksek Temmuz ayı verisi olarak öne çıkıyor. Tüm bu gelişmeler, ekonomimizin ne denli güçlü olduğunun en önemli göstergesi. İnşallah ikinci çeyrekte yüzde 5'in üzerinde bir büyüme ile yine en hızlı büyüyen ülkeler arasına gireceğiz” dedi.

Ruhsar PEKCAN T caret Bakanı

İsma l GÜLLE TİM Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.