İhracatta yen rota Peru oldu

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türkiye İhracatçılar Meclisi, ihracatçı firmaları hedef pazarlar ile buluşturmak amacıyla başlattığı “İhracat Pusulası” etkinliğinde bu kez rotasını Peru’ya çevirdi. TİM’in 14-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Güney Amerika ülkelerinden Peru’ya gerçekleştireceği ticari ziyaret öncesinde düzenlenen seminerde tüm yönleriyle Peru pazarı ele alındı. Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen ve ihracatçı firmaların yoğun ilgi gösterdiği toplantının açılışında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, dünyada bir değişim ve dönüşümün yaşandığını söyledi.

T carette her k taraf da kazanmalı

Artık serbest ticaret anlaşmalarının ABD tarafından iptal edildiği, ticaretin önüne yeni bariyerler konulduğu, vergiler artırılarak ticaret savaşların başladığı bir dönem yaşandığını belirten Gülle, bu tür hareketlerin dünya ticaretine olumsuz etkilerin olacağını dile getirdi. Gülle, Türk ihracatçıları olarak her iki tarafın da kazandığı bir ticaretten yana olduklarını dile getirerek, “Biz ne kadar ürün satıyorsak o kadar da almaktan yanayız. Her iki tarafın da kazandığı sistem olmalı” dedi. Amaçlarının daha çok pazarlara giderek yeni ülkeler keşfetmek, daha çok üreterek daha çok satmak olduğunun altını çizen Gülle, TİM olarak hem ihracatçı sayısını hem de ihracat yapılan ülke sayısını artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Türk ye’y Türk d z ler nden b l yoruz

Peru Cumhuriyeti Ticaret Ateşesi Fernando Albareda da Peru’da kişi başına gelirin 6 bin 570 dolar, enflasyonun ise yüzde 3.2 olduğunu söyledi. Son 18 yılda Peru’nun ortalama yüzde 5.1 büyüdüğünü belirten Albareda, “Bu özel sektör yatırımları ile gerçekleştirildi. 2017 yılında ülkeye 7 milyar dolar yabancı sermaye girişi yaşandı” ifadelerini kullandı. Düzenlenen toplantıların iki ülke arasındaki ticaretin artırılması için önemli olduğuna değinen Albareda, “Peru olarak biz de Türkiye pazarını tanımaya çalışıyoruz. Perulular Türkiye’yi Türk dizilerinden biliyor. Türk dizileri Peru’da seviliyor. Ama bunun haricinde uzak ülkeymiş gibi düşünülüyor. Bu tür toplantılarla bunun değişeceğini düşünüyorum” dedi.

Peru’da büyük fırsatlar var

Toplantıda ayrıca Moderatörlüğünü TİM Genel Sekreter Yardımcısı Erkan Kaplan’ın yaptığı seminerde Coface Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Emre Özer, Ak-Kim Kimya Sanayi ve Tic. A.Ş İhracat Bölüm Yöneticisi Orçun Gören ve Aksa Akrilik Kimya Sanayi Bölge Satış ve Pazarlama Müdürü Atakan Koru Peru’daki tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Emre Özer, Peru’nun ekonomik olarak kuvvetli bir ülke olduğunu belirterek, özellikle zengin maden kaynaklarının bulunduğunu kaydetti.

Sayfa çer kler Türk ye İhracatçılar Mecl s tarafından hazırlanmıştır

İsma l GÜLLE TİM Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.