Shell Eco-marathon novasyon v zyonunu zeng nleşt recek

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türk ye İhracatçılar Mecl s , Uludağ Otomot v Endüstr s İhracatçıları B rl ğ ve Shell Türk ye ş b rl ğ yle dördüncü kez düzenlenen ‘Shell Eco-marathon Türk ye’ yarışması, İstanbul’da gerçekleşt . TİM Başkanı İsma l Gülle, "İnovasyon açısından çok öneml olan bu etk nl ğ m z her yıl daha da büyütmey arzuluyoruz" açıklamasını yaptı.

Mühendislik, tasarım, inovasyon alanlarında gençlerin ufkunu açmak ve alternatif enerji kaynakları alanında bilgilerinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Shell Eco-marathon Türkiye, bu yıl dördüncü kez yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ortaklığıyla, 21-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Shell Eco-marathon’a bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, İsveç ve Tunus’tan da öğrenciler katıldı. 19’u üniversite, 4’ü lise olmak üzere toplam 23 takım ve 350 öğrenci, en az enerji ile en fazla mesafeyi kat etmek için yarıştı. Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasında şehir konsepti elektrikli bataryalı araçlar kategorisinde birinciliği kazanan Çukurova Üniversitesi Electromobile takımının 1,5 Adana isimli aracı, 1 TL’lik yakıtla 320 kilometre yol gidebiliyor. Bu Adana’dan Kayseri’ye 1 TL’lik yakıt ile seyahat edilebileceği anlamına geliyor.

Türk ye, dünyada Shell-Eco Maratonu’nun düzenlend ğ 4 ülkeden b r

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, gençleri yenilikçi fikirler üretmeye teşvik eden Shell Eco-marathon Türkiye’ye destek vermekten mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye, dünyada Shell-Eco-marathon’un düzenlendiği 4 ülkeden biri. 71 bin ihracatçının temsilcisi olarak, bu maratonda ‘iş birliği kuruluşu’ olarak yer almak bizler için gurur ve heyecan kaynağı. İnovasyon açısından çok önemli olan bu etkinliğimizi her yıl daha da büyütme- yi arzuluyoruz.

Bu yıl kendi aracını tasarlayıp üreten ve yarışmaya katılan bü- tün gençlerimizi kutluyorum. Shell Eco-marathon tecrübesinin inovasyon alanındaki vizyonlarınızı zenginleştireceğine inanıyoruz.”

Yarışma sektörün hedefler b reb r örtüşüyor

le

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik, yarışmaya katılan gençlere otomotiv endüstrisindeki yenilikleri aktararak destek olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Shell Eco-marathon, gençleri enerji verimliliğine ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmaya teşvik eden yapısıyla bizim hedeflerimizle örtüşüyor. Bu sene Shell Eco-marathon’da yarışan bütün gençlerimizi kutlu- yorum. Bu yarışmanın Türk otomotiv endüstrisinin gelişimine önemli katkı sunacağına inanıyoruz.”

Geleceğ n mühend sler ne kend ler n gel şt rme mkânı sunuyoruz

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, sektörün dinamiklerini değiştiren yenilikleri tüketicilerle buluştururken, gençleri de geleceğin enerji teknolojilerini tasarlamaya ve üretmeye teşvik ettiklerini belirtti: “Shell Eco-marathon Türkiye’yi, TİM ve OİB iş birliği ve birbirinden önemli kuruluşların desteği ile her yıl daha da ileriye taşıyoruz.

Bugün Türkiye’nin yanı sıra Bul- garistan, İspanya, İsveç, Yunanis- tan ve Tunus’tan katılan takımlar da dahil olmak üzere toplam 23 öğrenci takımını, 350 öğrenciyi Shell Eco-marathon Türkiye’de ağırladık. Katılan ve destek sunan herkese teşekkür ediyorum." Shell Eco-marathon Türkiye’de yarışan takımlara 5’i pist içi ve 3’ü pist dışı olmak üzere 8 farklı kategoride ödüller verildi. Kazanan takımlar kupalarını Shell&Turcas CEO’su Felix Faber ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Kutlu Karavelioğlu’nun elinden aldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.