“Metal sektörler n n buluştuğu fuarın katılımcı ve z yaretç prof l gen şl yor”

Özel Ekler - - ANASAYFA - ARAŞTIRMA SERVİSİ

tek bir çatı altında topladığını söyledi. Ekinci, “Turkcast fuarının ise otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, çimento, inşaat, savunma ve havacılık, gemi yapımı, demiryolu ve taşımacılık, petrokimya, enerji, her türlü ağır sanayi, tarım makinaları, iş ve inşaat makinaları başta olmak üzere pek çok sektörden firmalar ziyaret edecek. Fuar yerli ve yabancı döküm alıcılarıyla, Türkiye’nin sektöründe lider döküm üreticilerini bir araya getiriyor” dedi. Bu bağlamda, küresel ticaretin merkezlerinden biri olan İstanbul’da firmalar, ürünlerini sergilediğini ve yeni pazarlarda bulduğunu dile getiren Ekinci, aynı zamanda bu ürünlere ihtiyacı olan firmalar da yeni temin kaynakları bulduğunu söyledi.

Çel k hracatı lk dokuz ayda 10.9 m lyar dolara ulaştı

Öte yandan Türkiye’de çelik ihracatı bu yılın ilk dokuz ayında 2017 yılının aynı dönemine göre miktarda yüzde 12.5 artış ile 14.7 milyon tona ulaştığını ileten Mustafa Ekinci, değer bazında ise ihracatın yüzde 34.1 artış ile 10.9 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini verdi. Ekinci, “İhracatta inşaat çeliği, yassı sıcak, dikişli boru, profil ve filmaşin başı çeken ürünler oldu. Bu yılın Ocak-Eylül döneminde Türkiye çelik sektörünün ana ihracat ürünü olan inşaat çeliği ihracatı yüzde 2.9 artarak 4.24 milyon tona ulaştı” dedi. Türkiye çelik sektörü, ticaret savaşlarına ve son dönemde globalde yaşanan hukuka aykırı kota, ek vergi uygulamalarına rağmen üretim ve ihracat kapasitesini artırdığını belirten Ekinci, Ankiros Fuarı’nın da Türkiye’nin büyüyen çelik sektörüyle birlikte her geçen yıl potansiyelini artırarak global pazarda yerini koruyacağını altını çizdi.

Metalurj sektörünün Avrasya’dak büyük ölçekl fuarı konumunda bulunan Ank ros/ Annofer/Turkcast; döküm, alüm nyum ve dem r g b metal sektörler n b r araya get r yor. Fuarın sektörün önde gelen ulusal ve uluslararası ş rketler ve dernekler nden yoğun lg gördüğünü bel rten Türk ye Alüm nyum Sanay c ler Derneğ (TALSAD) Genel Sekreter Erol Met n, “Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen fuar hem ulusal hem de uluslararası anlamda katılımcı ve z yaretç prof l n gen şlet yor. 2016 yılındak fuara 45 ülkeden b ne yakın yerl ve yabancı katılımcı le 70 farklı ülkeden 15 b ne yakın yerl ve yabancı z yaretç katıldı. Bu yıl fuara daha fazla katılım öngörüyoruz” ded .

Fuarın, ürün ve sektörel olarak Türkiye ve globalde sektörün lider üreticilerini bir araya getirdiğini bildiren Erol Metin, ayrıca gelişmiş teknolojilerin ürünlerini ziyaretçilere ve alıcılara tanıtarak, önemli bir fırsat sunduğunu vurguladı. Fuar, demir-çelik, alüminyum, seramik, cam, haddehane malzemelerinin yanı sıra kumlama ve kalıplama makineleri, demir-çelik tesisleri için makine ve ekipmanlar, endüstriyel fırınlar gibi metalurji sektörü ile ilgili tüm ürünleri tek çatı altında topladığını söyleyen Metin, “Fuar otomotiv ve yan sanayii, beyaz eşya, çimento, inşaat, savunma ve havacılık, gemi inşa, demiryolu ve taşımacılık, petrokimya, enerji, her türlü ağır sanayi, tarım makineleri, iş ve inşaat makineleri başta olmak üzere birçok sektörü aynı çatı altında topluyor” diye konuştu.

Ayrıca, TMMOB-Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası’nın da desteği ile gerçekleştirilecek 10’uncu Uluslararası Döküm Kongresi ve 19’uncu Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi’nde, malzeme ve metalürji alanındaki bilimsel gelişmelerin ele alınacağı bilgisini veren Erol Metin, TALSAD olarak uzun süredir bu fuarda yer aldıklarını söyledi. Malzeme endüstrisindeki bilimsel gelişmeleri yakından izleyip, desteklediklerini belirten Metin, derneklerinin fiili katılımının yanı sıra üye şirketlerinin de bu önemli fuara katılım göstereceğini ifade etti. Metin; fuarın, TALSAD için işbirlikleri açısından

önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

“Alüm nyum öneml mühend sl k ürünler nden b r hal ne geld ”

Öte yandan alüminyumun küresel ölçekte çelikten sonra en çok üretilen endüstriyel malzeme olarak dikkat çektiğini söyleyen Erol Metin; hafif, dayanıklı, yüzde 100 geri dönüştürülebilir olması nedeniyle alüminyum kullanımının daha da yaygınlaşacağını vurguladı. Metin, “Alüminyum, günümüzün en önemli mühendislik malzemelerinden biri haline geldi. İnşaat, otomotiv, ulaşım gibi başta olmak üzere oldukça yaygın kullanım alanı var.

Havacılık ve savunma sanayii, elektrik ve elektronik endüstrileri ve ileri kimya ve seramik sektörleride alüminyumun gelişen yeni uygulama sahaları olarak öne çıkıyor” dedi. Geniş kullanım alanına sahip alüminyumun Türkiye ve globalde tüketiminin her geçen gün arttığını ifade eden Metin, yüksek teknolojiye dayalı uygulamaların artmasıyla kullanımının daha da yaygınlaşacağını söyledi.

“Alüm nyum pazarı Türk ye’de son 10 yılda yüzde 10 büyüdü”

Globalde alüminyum tüketiminin son on yılda yıllık ortalama yüzde 4.5 arttığını dile getiren Erol Metin, toplam tüketim miktarının ise yıllık yaklaşık 80 milyon ton düzeyine ulaştığı bilgisini verdi. Global alüminyum pazar büyüklüğünün ise 160 milyar dolar olduğunu ifade eden Metin, “Türkiye alüminyum pazarı ise son 10 yılda ortalama yüzde 10 ile globaldeki ortalamanın üzerinde büyüyerek, Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörlerinden biri oldu. Alüminyum kullanımının ve ileri teknoloji uygulama alanlarının her geçen gün arttığı günümüzde, savunma sanayi, havacılık, uzay sanayi ve otomotiv gibi sektörlerde alüminyumun hızla büyüdüğünü görüyoruz” dedi.

Haddeleme, ekstrüzyon, ambalaj, mimari ve endüstriyel uygulamalar ve geri dönüşümün alüminyum için önemli endüstriyel uygulama arasında olduğunu belirten Erol Metin, bunun dışında dökümün, alüminyum için önemli gelişme alanlarından biri olup fuarda geniş bir şekilde yer aldığını söyledi. Endüstrilerinin geliştiğini ve yayıldığının altını çizen Metin şunları kaydetti: “TALSAD olarak öncelikli hedefimiz; yarım asırlık deneyim ve birikimimizle, Türkiye alüminyum sektörünün tüm alanlarını kapsayarak geri dönüştürülebilir, sürdürülebilir, çevre ve insan sağlığına duyarlı, yüksek teknolojiye dayalı uygulamaların çoğaltılmasını sağlamak olacak. Bu doğrultuda, sektörel bilgi ve veri kalitesinin geliştirilmesi, Türkiye alüminyum sektörünün küresel pazarlarda gücünün daha da artması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.