Kaza bahane oldu

Akdeniz Haber - - llk Sayfa -

Bu olayların ardından Suriyelilerin, işçileri yaraladığı iddiası üzerine sığınmacıların kaldığı mahalleye giden yaklaşık 200 kişi ile Suriyeliler arasında arbede yaşandı. Yaşanan olayda 4 ev ve 2 minibüste maddi zarar oluştu. Olay yerine gelen jandarma ekiplerinin müdahalesi ve güvenlik önlemleri sonucu olaylar kontrol altına alındı.

Dün akşam saat 18.00 sıralarında Taşağıl Mahallesi'nde işlerinden evlerine dönen içlerinde tarım işçilerinin de bulunduğu 2 minibüs yolda art arda ilerlerken arkadaki minibüs kaza atlattı. Bunun üzerine işçiler arasında çıkan tartışma kavgaya döndü ve 5 kişi yaralandı.

“PRENSİP OLARAK SURİYELİLERİN ANTALYA'DA KALICI OLMAMASI PLANLANIYOR”

Dün akşam saat 18.00 sıralarında Taşağıl Mahallesi'nde işlerinden evlerine dönen içlerinde tarım işçilerinin de bulunduğu 2 minibüs yolda art arda ilerlerken arkadaki minibüs kaza atlattı. Bunun üzerine işçiler arasında çıkan tartışma kavgaya döndü ve 5 kişi yaralandı. Bu olayların ardından Suriyelilerin, işçileri yaraladığı iddiası üzerine sığınmacıların kaldığı mahalleye giden yaklaşık 200 kişi ile Suriyeliler arasında arbede yaşandı. Yaşanan olayda 4 ev ve 2 minibüste maddi zarar oluştu. Olay yerine gelen jandarma ekiplerinin müdahalesi ve güvenlik önlemleri sonucu olaylar kontrol altına alındı.

Yaşanan tartışmanın kavgaya dönüşmesinin ardından 2'si kadın 5 kişi yaralandı. Yaralananlar, Serik Devlet Hastanesi ve Manavgat Devlet Hastanesi'nde yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi. Olayların haberini alan başta İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ufuk Aruk ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MHP Manavgat İlçe eski Başkanı Av. Yener Çiviler olmak üzere çok sayıda vatandaş bölgeye geldi. Bölgeye gelenler olaylar hakkında bilgi alarak, olayı yaşayanları yatıştırmaya çalıştı. Yaşanan olaylardan Suriyeliler mahalleyi terk etti. Geçtiğimiz gün Antalya Valisi Muammer Türker, Uygulama Oteli'nde verdiği kahvaltıda gazetecilerle bir araya geldi. Vali Türker, kendisine yönetilen bir soru üzerine Antalya'da 10 bin dolayında Suriyeli bulunduğunu söyledi. Suriyelilerin kenti terk etmeleri noktasında tebligat yapıldığını belirten Vali Türker, "Tebligatlar yapılıyor buradan çıkmaları notasında ama bizim üreticilerimizden de çok ciddi talepler geliyor. Yani ucuz işgücü, dürüst namuslu çalışan insanlar falan diye. Biz açıkçası böyle infiala yol açacak, hatta bizim de Türkiye'nin genel makro politikalarına Suriyelilerle ilgili politikalarına ters düşecek bir uygulama içerisine fiiliyatta çok girmek istemiyoruz. Yeter ki düzgün dursunlar, işlerini yapsınlar. Yani dilencilik gibi, çeşitli asayişi ilgilendiren olaylara karışmasınlar. Biz elimizden geldiği kadar onlarla da birlikte yaşamanın yollarını arıyoruz ama prensip olarak Suriyeliler'in Antalya'da kalıcı olmaması planlanıyor. Antalya'nın özelliğinden dolayı sadece Antalya'ya sağlanmış bir imtiyaz bu" diye konuştu. İl genelindeki Suriyeli sayısını şu anda kimsenin bilmediğini de anlatan Vali Türker, "Fakat Suriyeli sayısının 10 bine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Biz yaptığımız tebligatlarda açıkçası biraz da Suriyelilerin Antalya'daki potansiyellerini, varlıklarını, ne iş yaptıklarını da tespit etmiş oluyoruz. Emniyet ve jandarmanın şu ana kadar yaptığı tespitlerde resmi kayıtlara giren 1500'ün üzerinde Suriyeliye tebligat yapıldı. Ama rakamın bunun çok üzerinde olduğunu biliyoruz" dedi. Antalya'daki Suriyeliler'in ağırlıklı olarak tarım ve inşaat sektöründe çalıştığını belirten Vali Türker, bunların kaldığı kampları daha önceki görevinden dolayı çok iyi bildiğini söyledi. Suriyelilerin kayıt dışı çalıştırılmasının da ülkenin genel bir sorunu olduğunu anlatan Türker, sosyal güvenlik ve eğitimleriyle ilgili ülke genelinde geçici tedbirlerin uygulandığını kaydetti. Suriyeliler'in tarım ve inşaat sektörlerinde asgari ücretin altında çalıştırıldığını bildiklerini anlatan Türker, "Yapılan tebligatla 'Antalya'yı terk edin mi' deniliyor" şeklindeki soruya, "Evet, bu tebligatla Antalya'yı terk edin deniyor" cevabını verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.