27 yıldır süren titremeleri beyin pili ile sona erdi

Akdeniz Haber - - llk Sayfa -

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ameliyatla 27 yıldır hareketlerini kontrol edemeyen ve yürümekte zorlanan 61 yaşındaki hasta beyin pili takılarak normal hayatını geri döndü.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ameliyatla 27 yıldır hareketlerini kontrol edemeyen ve yürümekte zorlanan 61 yaşındaki hasta beyin pili takılarak normal hayatını geri döndü.

Muğla'nın Ortaca ilçesinde yaşayan iki çocuk annesi Hamide Okur'a, 27 yıldır önce distoni (vücudun tamamında ya da bir kısmında gerçekleşen istemsiz kasılmalara ve seğirmelere sebep olan nörolojik hareket bozukluğu) teşhisi konuldu. Evlendikten sonra rahatsızlığı artan Okur, bu nedenle vücudunun dengesini kaybetmeye ve yürümekte zorlanmaya başladı. Uzun yıllar çeşitli tedavi yöntemlerine başvuran ve sonuç alamayan Okur, bundan bir hafta önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Okur'un tedavisini yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar ve Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Özkaynak'a 'beyin pili' takma kararı aldı. Beş gün önce ameliyata alınan Okur'un, yaklaşık 10 saat süren ameliyatla vücuduna beyin pili takıldı, beynine de hareketlerini olumsuz yönde etkileyen bölgelerine ince elektrotlar yerleştirildi. Kısa süre ameliyatın etkisini gören Okur, aynı gün hareketlerinde yüzde 80 oranında iyileşme kaydetti. Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar, Hamide Okur'un uzun süre hareket bozukluğuna neden olan 'distoni' nedeniyle hayatının olumsuz yönde etkilendiğini söyledi. Hastanın ilaç tedavisine yanıt vermemesi nedeniyle Türkiye'de az sayıda merkezde uygulanan ve dünyada popüler bir uygulama olan beyin pili takma ameliyatını gerçekleştirdiklerini anlatan Uçar, ameliyatın çok ciddi hareket ve denge bozukluğu yaşayan hastalarda uygulandığını ifade etti. Uzun ve hassas bir ameliyat olduğunu belirten Uçar, “Hastanın vücuduna beyin pili takıldı ve beynine de hareket bozukluğuna neden olan bölgelere ince elektrotlar yerleştirildi. Hasta ameliyatın ilk gecesinde şikayetlerini yüzde 80'inin geçtiğini söyledi. Bazı hastalarda ise ameliyat sırasında anında etkilerini görebiliyoruz.” dedi. Bu tür hastaların ameliyatın üzerinden geçen iki haftalık süreçte daha çok iyileşme kaydettiğini belirten Uçar, vücuda yerleştirilen pilin ise 7 yıl ömrü olduğunu söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.