MATSO Yönetimi

"Kariyer Sohbetleri"ne katıldı

Akdeniz Haber - - llk Sayfa -

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, YURTKUR Manavgat Öğrenci Yurdu "Kariyer Sohbetleri"ne katılarak öğrencilere iş dünyası ile ilgili bilgiler verdi.

Y üksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Manavgat Öğrenci Yurdu "Kariyer Sohbetleri" kapsamında toplantı düzenlendi. Toplantıya MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Güneş, KOSGEB Temsilcisi Ali El katıldı. MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Oda çalışmaları ve Manavgat ekonomisiyle ilgili bilgiler vererek başladığı konuşmasına öğrencilere iş dünyasıyla tecrübelerini aktardı. Manavgat ekonomisinde başat sektörün turizm olduğunun altını çizen Boztaş, ilçe ekonomisinin çeşitlendirilmesi ve farklı sektörlerinde ön plana çıkması gerektiğini söyledi. Kış aylarında turizmde durgunluk yaşanması nedeniyle ilçede sosyo-ekonomik bazı sıkıntılar yaşandığını kaydeden Boztaş, “Turizmin 7 ay yapılıp 5 ay yapılamaması ilçemizin ekonomik hayatını olumsuz etkilemektedir. Gelecek açısından bunun ciddi risk oluşturduğunu düşünüyoruz. Turizmin 12 aya yayılması için devletin ve sivil toplum kuruluşlarının çeşitli çalışmalar yürütüyor” dedi. Kurum olarak inşaatını yapacakları MATSO Turizm Fakültesi'ne de değinen Boztaş, yapılacak olan fakültede yetişecek gençlerin ilçe ve bölge turizmine katkılar sağlayacağını söyledi.

“İLÇEMİZDE GİRİŞİMCİ SAYISININ ARTMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Kurum olarak ilçe girişimci sayısının artması için çaba gösterdiklerini kaydeden Boztaş, “Bölgede en çok Girişimcilik Eğitimi açan kurumuz. Açtığımız eğitimler ile ilçemizde girişimci sayısını artması çaba gösteriyoruz. İlçemizde bulunan mevcut işletmeler yanı sıra yeni işletmelerin kurulması da elzemdir. Yeni açılan iş imkânları ile istihdama katkı sağlamayı hedefliyoruz. İlçemizde ne kadar çok girişimci adayı olursa, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması da o kadar hızlı olacak ve işsizlik sorunu o kadar kolay çözülecektir.” dedi.

“GENÇLERİMİZE KARİYER YAPMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Öğrencilere Manavgat Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra mutlaka lisans, hatta yüksek lisansla eğitimlerini tamamlamalarını tavsiye eden Boztaş, eğitimin ardından nasıl kariyer planı yapmaları gerektiği konularında fikirler verdi. Boztaş. “İçinizde bir firmanın alt kademesinden başlayarak ilerde genel müdür olabilecek arkadaşlarımız da olacaktır. İş dünyamızın eğitimlerini tamamlayan gençlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizin girişimci olmanın yanı sıra bir girişimci yanında kariyer yapmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Boztaş, öğrencilere önce hayal etmelerini, hayallerini hedef olarak belirlemelerini ve bu hedef gitmek için çok çalışmalarını tavsiye etti

GÜNEŞ, “YAPTIĞINIZ İŞTE, EN İYİSİ OLUN”

MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Güneş ise turizmle ilgili bilgeler vererek öğrencilere yaptıkları işte başarılı olmalarını ve en iyisini yapmak için gayret göstermelerini tavsiye etti. Başarının anahtarının, işini önemseyerek çalışmaktan geçtiğinin altını çizen Güneş, “Bildiklerinizi en iyi şekilde uygulayın. Çalışacağınız işte bilgilerini daima güncelleyin ve öz güveniniz yüksek olsun. Her işte olduğu gibi turizmde de eğitimin yanı sıra işinizi de çok iyi bilmeniz gerekiyor” dedi. Öğrencilere, İngilizceyi mutlaka bilmeleri gerektiğini söyleyen Güneş, İngilizcenin yanı sıra Almanca ve Rusçanın da en çok bilinmesi gereken diller arasında olduğunu kaydetti. KOSGEB Temsilcisi Ali El, kurum ve girişimcilik eğitimi ile ilgili ve destekler hakkında kısaca bilgiler verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.