IPhone 6s & iPhone 6s Plus

Fiyatlarının hakkını veriyorlar mı?

App Users - - NEWS -

iPhone 6s serisi gerçeklik payı olan ama öbür taraftan da son derece düşündürücü bir fiyat skalası ile geldi…

Geçtiğimiz sayıda iPhone 6s ve 6s Plus hakkında her şeyi sonraki sayımızda aktaracağımızı yazmıştık. Hatta bu iki modele dair tahminlerimizi de sizlere sunmuştuk. Neredeyse 0 hatayla iki modelin de tüm özelliklerini tanıtılmadan önce bildik. Elbette çoğu otoritenin görüşlerini kendi görüşlerimizle aynı potada eritip bu başarıyla ulaştık. Ve yeni iPhone’lar artık Türkiye’deler. Şimdi her iki cihaza çok daha yakından bakacağız…

Kadınlar daha mutlu

5.5 inç ekranlı (1920 x 1080 piksel) iPhone 6s Plus ve 4.7 inç ekranlı (1334 x 750 piksel) iPhone 6s, tasarım olarak öncül modellerden çok fazla ayrılmadılar. Arka kamera lens çıkıntısı biraz daha büyük, kalınlık mm seviyesinde arttı. Ayrıca ağırlık da her iki modelde çok az artmış durumda. Bunların haricinde ise şüphesiz önemli yenilik Rose Gold adını alan pembeye yakın renk alternatifi. Bu rengi ile iPhone 6s ve 6s Plus’ın kadınların ilgisini daha fazla çekmesi olası.

İşlemci, RAM ve kameralar geliştirildi

12 MP arka/5 MP ön kamera, 64 bit mimarili yeni A9 işlemci, M9 grafik, 14 saate varan şarj dayanıklılığı, iki kat daha hızlı Touch ID, LTE Advanced, Bluetooth 4.2, VolTE, NFC öne çıkan özellikler. Geliştirilen ön ve arka kameralar ise ayırt edici özelliklerin başında. 12 megapiksel arka/5 megapiksel ön kamerası ile her iki model de en gelişmiş iPhone kameralarına sahipler. Ayrıca arka kamera ile 4K video kaydı da gerçekleştirilebiliyor. Ön kamerayla ise 720p video kaydı yapılıyor. Şarj dayanıklılıkları iPhone 6s için 11, 6s Plus için 12 saat (ortalama).

Hafifçe bastırın, yeni olanaklarla tanışın

En çok dikkat çeken teknolojik yenilik ise kamuoyunda daha önce Force Touch adıyla geleceği yönünde iddiaların da olduğu 3D Touch özelliği. Ekrana hafif bir baskı uygulandığı taktirde bazı işlemlerin gerçekleştirilebilmesi şeklinde özetlenebilen bu yenilik, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus kullanımında fark yaratacak özellik durumunda. Bu özelliği biraz daha detaylandırmak gerekirse örneğin Facebook uygulama ikonuna tıklamak yerine baskı uyguluyorsunuz diyelim.

Karşınıza fotoğraf paylaşımı ya da gönderi yazma gibi seçeneklerin Facebook uygulamasına girilmeden gerçekleştirilmesini sağlayan seçenekler çıkıyor. 3D Touch, özetle zamandan kazandırıyor, ayrıca kullanıma ayrı bir renk getiriyor. Apple, geçtiğimiz yıllarda çoğu modelde parmak izi okuyucusu yokken 5s modelinde bu özelliği sunmuş, kullanıcılar şifre girmek gibi meşakkatli bir koşul yerine sadece parmaklarını ‘home’ butonuna basarak cihazlarına giriş yapmaya başlamışlardı. 3D Touch da benzer bir fenomen olmaya aday.

Apple, depolama seçeneklerini değiştirmezken fiyatların da 2014 yılındaki iPhone 6 ve 6 Plus’tan daha pahalı olduğu görüldü.

Fiyatlar arttı

Altın, gümüş, uzay grisi ve yeni roze altın metalik renk seçenekleriyle sunulacak olan yeni iPhone modellerinin satış fiyatları 3,099 TL’den başlayıp 4,299 TL’ye kadar çıkıyor. iPhone 6s 16 GB modeli 3.099 TL, 64 GB modeli 3.499 TL, 128 GB modeli ise 3.899 TL’den satışa çıkacak. iPhone 6S Plus’ın 16 GB modeli 3.499 TL, 64 GB modeli 3.899 TL, 128 GB modeli 4.299 TL olacak.

Fiyatlarının hakkını veriyorlar mı?

Öncelikle iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın önceki seriyle kıyaslandığında tüm dünyada fiyatlarında artışlar görüldüğünü belirtelim. Dolar kurundaki artış da elbette fiyatlandırmada etken konular arasında yer aldı. En nihayetinde 2,6K civarındaki giriş seviyesi iPhone 6, yerini 3,1K seviyesindeki iPhone 6s formuna bıraktı. Yani 500 TL gibi bir fark söz konusu. 3D Touch özelliği, yeni işlemci, RAM, her iki tarafta geliştirilen kameralar, daha dayanıklı kasa malzemesi (6s modelleri 7000 serisi alüminyum ile geldi) önemli farklıklar. Bununla birlikte parmak izi okuyucusunun daha hızlı çalışması gibi kullanımda pek de fark yaratmayacak küçük artılar da söz konusu. Son olarak kadınların gözdesi olmaya aday yeni renk seçeneğini unutmayalım.

Tüm bu farklar düşünüldüğünde, dolar kurundaki artış da hesaba katıldığında Apple’ın fiyat politikasını anlayışla karşılamaya yatkınız. En nihayetinde daha gelişmiş bir akıllı telefon sunulduğu kesin. Bununla birlikte iPhone serisinin iyiden iyiye ‘pahalılık’ sınırlarını da aşmaya, farklı bir boyuta geçmeye başladığı da aşikar. Tutkunlar iPhone 6s ve 6s Plus’ı tercih edecektir, iPhone 5s’ten iPhone 6s’e geçişlerin yoğun olduğu da Türkiye pazarına ilişkin öne çıkan ilk detaylar arasında. Öte yandan iPhone 6 kullanıcısı, iPhone 6s’e pek de kolay geçmiyor. Bu alanda elbette ilgi var, ancak oransal olarak ele alındığında çok sansasyonel bir boyutun, oranın söz konusu olması beklenmiyor.

iPhone 6s ve daha büyük ekranlısı iPhone 6s Plus’ın akıllı telefon pazarına getirdiği renk olağanüstü. Apple, bu cihazları ile Android’li güçlü rakipleri ile rekabete devam edecek gibi görünüyor. Bu arada iPhone 6s Plus ve Galaxy Note 5 arasında kalan kullanıcılar için ilerleyen sayfalarımızda bir karşılaştırmanın yer aldığını hatırlatalım.

Hızlar aynı iPhone 6s ve 6s Plus’ın kameraları daha iyi ama daha hızlı değil. Yapılan bir araştırmaya göre iPhone 6 ve iPhone 6s’in kameralarının ‘hız’ açısından en ufak bir farkı yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.