Android için 10 Faydalı İpucu

Android kullanıcıları için birbirinden yararlı ipuçlarını bir araya getirdik…

App Users - - NEWS -

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletler Türkiye’de bir hayli popüler. Kimi araştırmalar yüzde 70’lere varan oranlarla Android’li akıllı telefonların tercih edilmekte olduğunu ortaya koyuyor. Peki bu kadar geniş bir kullanıcı kesimi, cihazları hakkında ne ölçüde bilgi sahibi? Kullanımlarına hız kazandıracak hangi bilgilere sahipler? Cihazlarının performansını birkaç basit yöntemle yükseltebileceklerinden haberdarlar mı? Yanıtlar genel olarak negatif; işte bu konuda Android kullanıcılarına ihtiyaç duyacakları ve çok basit bir şekilde uygulayabilecekleri faydalı ipuçlarını aktarıyoruz. İlk olarak sistemle başlayacağız…

1-Sistem Güncellemelerinin takibi

Kim ne derse desin, güncellemeler kritik önem taşır. Sadece daha iyi arayüz ya da yeni ikonlar değil, güvenlik açıklarından tuhaf bug’lara kadar çok sayıda sorunun çözümüdür güncellemeler. Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için sistem güncellemelerinin takibi önem taşır. Bunun için metot da oldukça basittir.

Ayarlar > Telefon Bilgisi yolu izlenerek Yazılım Güncelleme’ye dokunduğunuzda size o anda akıllı cihazınız için geliştirilmiş bir güncellemenin olup olmadığı bilgisi verilir. Eğer yeni bir sistem güncel-

lemesi varsa onu yüklemeyi sonraya bırakmayın.

2-Task Killer’ı rafa kaldırın

Task Killer uygulamaları işlemleri topluca kapatmaya yarar. Android’li cihazlar için hızı artıran bu pratik uygulamaların birçoğu ‘çalışması gerekli olan’ uygulamaları da kapattığı için hızlandırmayı bırakın, siz fark etmeden cihazınızı daha yavaş kullanmanıza neden olurlar. Oldukça can sıkıcı. Dolayısıyla Task killer uygulamalarından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

3- Clean Master kullanın

Akıllı telefon veya tabletinizi aylardır kullanmaktasınız, yavaşlamaya başladığına da tanıklık ediyorsunuz. Peki sorun nerde? Emin olun, cihazınızda kullanmadığınız hatta haberiniz bile olmadan depolama alanınızda konumlanmış sayısız veriler varolabilir. Clean Master adlı uygulamayı Google Play’den rahatlıkla bulabilir, arama geçmişinden gereksiz APK’lara kadar cihazınızı gereksiz yere yoran sayısız şeyi silmesini sağlayabilirsiniz. Güvenli ve kullanımı da son derece kolay.

4- Android Assistant ile hızlanın

Android Assistant, ücretsiz bir uygulama. Sistemin optimizasyon işlevleri ile ilgileniyor ve bunu faydalı araçları sayesinde sağlıyor. Örneğin Startup Manager sizi hızlandırıyor. Ayrıca belleği tüketen uygulamaları devre dışı bırakarak da ek bir ateşleyici güc kazandırıyor cihazınıza. Onunla tanışın, pişman olmanız pek mümkün değil.

5- Bellek harcayan uygulamaları bulun

Android kullanıcıları, kimi uygulamaları yükledikten sonra bazı şeylerin değiştiğine tanıklık edebilirler; ör- neğin, cihazın şarjı daha çabuk biter ya da performansına sanki sihirsiz bir değnek temas etmiştir ve tepetaklak olmuştur Android’li dostunuz. System Panel Lite Task Manager adlı uygulama, kaynakları yok yere tüketen her şeyi bulmayı sağlar.

Bellek harcayan uygulamaları size gösteren System Panel Lite Task Manager’ın beklediği şey ise onu ‘yok etmeniz.’ Eğer bunun yerine ‘aman kalsın ne olacak, kullanmam olur biter’ derseniz emin olun performans dezerformasyonundan kurtulamazsınız. Eğer çok kritik değillerse bellek harcayan her şeyi silmenizi öneriririz.

6- Fazlalıkları imha edin

Uygulama ve oyun indirmek kolay, zaten artık Wi-fi ağları da her yerde. Üstelik internet kotanız da eskisi gibi düşük download imkanı sunmuyor. Ne yapıyoruz, bolca yeni uygulama ve oyuna merhaba diyoruz. Bu harika! Ama farkında mısınız? Eskilerle vedalaşmamız da hiç kolay değil, hele ki 64 ya da 128 GB depolama alanlarına sahipsek. Şunu unutmayın, onlardan ne kadar kurtulursanız cihazınız o kadar hızlanacaktır.

Kullanmadığınız uygulamaları Easy Uninstaller gibi uygulamalarla da elden çıkarabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde gereksiz yazılımlarınız çok kolay bir şekilde imha ediliyor. Ama siz yine de ne olur ne olmaz kendiniz silin.

7- Animasyonlar ile vedalaşın

Biraz uçuşan ikon, birkaç gösterişli geçiş… Animasyonlar eğlencelidir evet, ama size bununla birlikte tuhaf bir handikapı da getirirler. ‘Biz güzeliz ama yavaşlatırız da’ derler özetle. Akıllı telefon ve tabletleri en fazla yavaşlatan faktörlerden biri de animasyon kullanımıdır. Kapatmanızda fayda olduğunu söylemeliyiz. Bunun için Ayarlar > Geliştirici Ayarları > Pencere Animasyonu Ayarı yolunu izleyin…

8- Tarayıcınızı değiştirmeye ne dersiniz?

Android kullanıcısı olarak hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? Arama kısmına örneğin ‘App Users’ yazdığınızda gerçekten fazlasıyla çok beklediğinizi mi düşünüyorsunuz. İnternet bağlantı hızınızı sorgulamanız önemli, ancak belki de tarayıcınız aslında düşündüğünüz kadar yetenekli değildir.

Chrome, Firefox ve Dolphin Browser’ı öneririz. Emin olun, size diğer birçok tarayıcıdan daha yüksek bir gezinme hızı sunacaklar. Kemerlerinizi bağlamayı unutmayın!

9- Daha hızlı yazın

Android’le birlikte gelen klavyenin hızı hakkında şikayet derecesinde bir konu asla gündeme gelmedi, ancak daha hızlı yazabilmenizi sağlayacak alternatiflerin olduğunu da bilmelisizniz.

SwiftKey bu alanda en iyliler arasında. Google Play’den indirebileceğiniz klavye uygulaması, çabucak cihazınıza entegre oluyor ve size alışılmışın dışında bir deneyim vaat ediyor.

Hızlı ve pratik yazım metotları sunan uygulama tüm dünyada çok popüler. Ayrıca Swype’ı ve Go Keyboard’u da deneyebilirsiniz. Son olarak Türkçe harfleri gösteren Hacker’s Keyboard’a da göz atmanızda fayda var.

İpucu: Android’in standart klavyesinde noktadan sonra boşluk için ‘space’ tuşuna iki kez basabilirsiniz.

10- İşlemci performansını artırın

Artık 1,X GHz ‘lik maksimum saat hızları bile amiral gemisi telefonlar için yetersiz görülüyor. Artık 2.X GHz saat hızları ile tanışıyor ve sürat karşısında hayretimizi gizlemiyoruz. Işık hızında açılan uygulamalar, işlemler ve kullanıma hız kazandıran hemen her şey için işlemcilere teşekkür ediyoruz. Öte yandan söz konusu işlemci performansını overclock etmek yani yükseltmek de mümkün.

SetCPU adlı uygulamayı kullanarak işlemci frekanslarının değiştirilebilmesi mümkün olabilmektedir. Genellikle tecrübeli ve ‘hıza cidden kritik seviyede ihtiyacı olan’ kullanıcılara tavsiye ettiğimizi belirtelim. Günlük kullanıcı açısından pek doğru bir adım olmayacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.