Dokunmatik Çocuklar

Etrafına bakıp görmüyor önündeki iPad’e dokunarak görüyor, hissediyorlar…

App Users - - NEWS -

Etrafına bakıp görmüyor önündeki iPad’e dokunarak görüyor, hissediyorlar…

Bir bebek görüyorum. Çok küçük yalnızca 48 aylık ve küçük parmakları. Etrafına bakıp görmüyor önündeki iPad’e dokunarak görüyor, hissediyor. Çevresinde olup bitenden bağımsız bir halde iPad’in parlak ve inanılmaz düzeydeki sezgisel teknolojisine ekranına dokunma hareketleri yapıyor, ekranda oyun oynuyor, oyunun senaryosundaki nesneleri çimdikliyor, örneğin bir bebeğin kıyafetlerini büyütüp küçültüyor.

Giydiriyor, renklerini bir tür skala üzerinde değiştiriyor, parmakları o denli hızlı ve değişken hareketler sergiliyor ki sanki beyni tam olarak dünyadan soyutlanmış ve bir teknoloji aygıtının bünyesine katılmış. Hayal dünyasında söz konusu ne varsa ekranda yaşamaya başlıyor o 4 yaşındaki bebek.

Modern çağın modern ailelerinde tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlar yaşam alanlarının olmazsa olmazı durumunda. Bankacılık işlemlerinden, TV izlemeye, dergi okumaktan alışverişe kadar sayısız kategoride sayısız farklı alt dala ayrılıyor yapılabilecekler.

Android ve iOS platformları sürekli la- rak insanoğluna yeni zamansal avantalar (birkaç dakikada kredi kartının ödenmesi ya da saatlerce mağazalarda gezinmeden kısa sürede alışveriş yapılması gibi)j ya da tam tersi şekilde daha hızlı zaman geçirme(oyunlar ile) seçenekler sunuyor.

Konu ekonomi düzeyiyle de yakınen ilişkili ancak akıllı telefonda olduğu gibi tabletlerde de fiyat skalasının oldukça makul düzeylerden başlıyor oluşu nedeniyle her evde bu fiziksel hamlenin ekrana dokunma konulu aygıtlarına rastlanabiliyor. Ailelerin çocukları da çok küçük yaşlardan itibaren bu dokunmatik ekranlarla haşır neşir olmaya başlıyor.

Hayat döngüsünün gerektirdiği fiziki yorgunluğun bir sonucu olarak ebeveynler, çocuklarının vakit geçirmesi için kendi enerjilerini alıp götürmesi yerine bir akıllı telefonla oyun oynayıp onun enerjisini tüketmesini yeğliyorlar. Kolay kavramı insan zihni için kritik bir konuyu temsil eder. Kolay, sıklıkla tercih edilen seçenek durumundadır. İnsanoğlu şanslı bir tür ve teknolojiyi her zaman kendi fiziki, psikolojik yapısın düşürmeyecek şekilde hatta geliştirecek şekilde kullanmayı başarıyor. Çocukları ile ilgilenen tablet bilgisayar, ne büyük mucize!

Akıllı telefonlarda ya da tablet bilgisayarlardaki oyunlar çok küçük yaştaki çocukların oynayabileceği seviyeye indirgenmiş vaziyette ve büyük ilgi görüyor. Ailelerin yeni gözdesi kızlar için bebeklerin giydirilmesi konulu oyun ya da erkekler içinde yarış oyunları şeklinde.

Tıpkı akıllı aygıtlardan önce bir gerçekten dokusuna dokunulabilir bebekle ya da minik oyuncak arabayla oyun oynaması gibi bu dünyayı dokunmatik ekrana entegre emiş durumda modern teknoloji döngüsünün son sahnesi.

Bebeğin bir iPhone’da yarış arabasını yönetmesi bir bebekle oynaması, hatta bir dondurmayı dokunarak yemesi gibi oyun senaryoları hangi noktaya varacak bilmiyoruz ama daha fazla oyun daha fazla elektronik ve daha modern bir yaşam derken sanırım yakın zamanda gerçek bir şeylere dokunmayı tamamen unutacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.