Bir tarih adeta…

App Users - - DOSYA -

Apple`ın tablet bilgisayar konusunda gelişimi Newton MessagePad 100 ile 1993 yılında başladı. Bu çaba, Acorn bilgisayarlar ile ARM6 işlemci çekirdeğinin yaratıcısı oldu. Apple aynı zamanda Penlite adındaki prototip PowerBook Duo-based tablet bilgisayarı geliştirdi. Daha sonra bu projeyi Newton serisine çok benzer olduğu için iptal etti. Apple birkaç model daha Newton-based PDA üretti ve bu serinin üretimine 1998 yılında MessagePad 2100 ile son verdi.

Apple, 2000`li yılların başlarında tablet bilgisayar geliştirme çabalarına geri döndü. Apple`ın CEO`su Steve Jobs yetersiz pil ömründen ve yetersiz hafızadan dolayı projeyi iki kere iptal etti. Medikal izninden döndükten sonra Jobs, ürünün ilanından önce basın/medya şirketleri ile anlaşmalar yaparak, dikkatini Apple`ın bu cihazı tamamlamasına adadı.

Ürün 27 Ocak 2010`da, San Francisco`daki Yerba Buena Center`da Apple`ın basın konferansı esnasında ilan edildi. Cihazın yakın zamanda iSlate ve iTablet isimleri ile piyasaya sunulacağı spekülasyonları ortalıkta dolaşmakta. 52nci Grammy Ödüllerinden 3 gün sonra, Stephen Colbert, iPad adını kullanarak bunu ilk aday olarak ilan etti. (Kaynak: Vikipedi)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.