Android Kullanıcıları Bezdi!

Android cihazlar yoğun şekilde kullanımda. Bu büyük pazardan nemalanmak isteyen sayısız oyun ise adeta birer ‘dijital dolandırıcılık’ örneği.

App Users - - MAKALE -

Android tüm dünyada 2 milyara yaklaşan kullanıcı sayısı ile başlı başına bir teknoloji gurusu. Samsung’undan Huawei’sine, Sony’sinden LG’sine kadar sayısız markanın bu işletim sistemi ile beraber sunduğu modeller kullanımda. Büyük bir keyifle deneyimlenen cihazlarda öne çıkan sorun ise ne işletim sistemi en de donanım; sorun çöp uygulamalar…

Google’ın mobil uygulama mağazasından uygulama indiren kullanıcılar, özellikle ‘ilk 100’ gibi sıralamalar haricinde tercih yaptıklarında büyük hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Tamamen kandırmaca ve reklam odaklı oyunlar, bir süre sonra silinirken, kullanıcı deneyimine olumsuz şekilde etki ediyorlar.

Google Play’deki oyunların büyük kısmının sadece ‘tıklanıp’ reklam açılması, ya da ekrana aniden beliren uygulama reklamlarından ibaret olduğu, konu oyunun kendisine geldiğinde ise adeta ‘çöp’ maiyetinde yapımlarla karşılaşıldığı görülüyor. Bu şekilde kullanıcıları kandırarak on binlerce dolar gelir elde eden sayısız geliştiricinin olması ise konunun bir diğer boyutu. Peki ama neden?

Para hırsı

Para hırsı kendini mobil uygulama platformlarında da gösteriyor. Özellikle Uzak Doğu kökenli geliştiricilerin apaçık kandırmacadan ibaret oyunla- rını Android uygulama mağazasında artan bir ivme paralelinde indirilmeye sundukları görülüyor.

Google’ın ‘pek de iyi olmayan’ süzgecinden geçen çoğu uygulama, çeşitli şekillerde kullanıcıların cihazlarında kendisine yer buluyor. Çünkü en ‘kötü’ uygulama için bile mağazalarda bir şans var. Bazen bu şans tahmin edilenden daha yüksek de olabiliyor.

Arama sonuçlarına sıklıkla bel bağlayan geliştiricilerin, popüler oyunlardan sıklıkla nemalandığına tanıklık edildi. Örneğin Pokemon GO ile ilgili olarak sayısız ‘fake’ uygulama boy gösterdi. Kullanıcıların bazısı meraktan, bazısı ise bilinçli olmadıkları için bu sahte

Sadece Android cephesinde değil, iOS cephesinde de benzer sorunlar söz konusu.

yazılımları indirdiler. Karşılarına çıkan şey ise çoğunlukla aynıydı…

Açılan uygulamalar, genellikle reklam gösterimi ile para kazanılması şeklindeki işleyişin örneklerini teşkil ediyorlar. Zor bela oyuna başlamayı başaran kullanıcılar ise kısa sürelerle ya da çok kötü grafiklerle gelen, ikinci hatta üçüncü sınıf yapımlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu son derece kaotik durumun kimilerinin kazanç kapısı olduğu biliniyor.

Oyun meraklıları ise bıkkın durumda. Birçok oyun sitesinde konuyla ilgili makaleler yer alıyor, fazlasıyla dikkat çeken bazı fake uygulamaların afişe edilmesi gibi faaliyetler de göze çarpıyor. Ancak olan çoğu zaman oluyor ve maalesef bu berbat oyunlar bir şekilde akıllı cihazlardaki yerlerini işgal ediyorlar.

İşin ilginç yanı kullanıcı alışkanlıkla- rının temel örneklerinden biri olarak çoğu kötü oyun, gereğinden daha uzun süre cihazlarda yüklü olarak kalıyor. Çünkü kullanıcı beğenmediği uygulamayı silme değil genellikle kullanmama eğiliminde. Yüksek GB kapasiteli cihazlarda bunun çok daha uç örnekleri ile karşılaşlabiliyor.

Kaygıyla izleniyor

Apple’ın ‘uygulama kalitesi’ konusundaki sıkı yaptırımlarının Google cephesinde görülmemesi ise bir diğer öne çıkan nokta. Eleştiriler Android işletim sistemi uyumlu uygulama ve oyunlarda daha yoğun kalite kontrolünün olmaması üzerinde yoğunlaşıyor. Bu bir gerçek ama soru şu Apple cephesi çok mu iyi? Hayır…

Apple cephesinde de benzer sorunlarla karşı karşıya kalınıyor. Çünkü en nihayetinde bir yolunu bulan geliştiriciler, yaptıkları oyunları sunmayı biliyorlar. Dolayısıyla sadece Android cephesinde değil, iOS cephesinde de benzer sorunlar söz konusu.

Her gün binlerce yeni oyunun eklendiği Android arenası ise en nihayetinde büyük bir ‘uygulama çöplüğü’ olma yolunda ilerliyor. Kaygıyla izlenenen gelişmelerin nasıl sonlanacağı merak konusu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.