Orta Doğu’ya Açılmayı Düşünen Geliştiricilere Tavsiyeler

Orta Doğu, hem skalanın büyümesi, hem de gelirlerin gelişimi açısından ilginç bir pazar olabilir…

App Users - - MAKALE -

Suudi Arabistan, 29 milyonluk nüfusuyla mobil oyun odaklı girişimciler için ilgi çekici pazarlar arasında. Başka ülkeler de söz konusu. Ancak Suudi Arabistan gibi Orta Doğu ülkelerinde oyun yayınlamak hiç de kolay değil. Bu makalede Orta Doğu’ya açılmayı düşünen Türk oyun geliştiricilere bazı tavsiyelerde bulunacağız…

Örneğin Suudi Arabistan App Store, belli başlı kurallara uyularak sahne alınabilen bir platform. En temel nokta olarak lokal düşünülmeyi gerekli kılıyor. Suudiler, Kanada ya da Finlandiya’daki bir kimseyle aynı eğlenceleri arıyorlar, ancak bu tam anlamıyla mümkün değil…

Cinsellik

Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerde bir şeyin doğru ya da yanlış olduğunu belirleyen şey İslam. Bu bağlamda cinsellik en hassas konular arasında. Geliştiricilerin şunu iyi bilmesi gerekiyor, bu ülkede oyun yayınlayacaksa seksi karakterlerle bunun olması pek olası değil.

Daha nötr karakterlere ihtiyaç var. İşte bu konuda kodlama devreye giriyor; kıyafet ya da görünüşler düzenlenebilir. Saçlar örtülebilir, vücut hatları sadeleştirilebilir. Karakterler üzerinde abartının olmaması şansınızı artıracaktır. Bu arada Suudi Arabistan oyun pazarı hakkında küçük bir ipucuna ne dersiniz?

ABD’de gitar ya da bateri çalınan uygulamalar tercih edilirken, Suudi Arabistan’da ud ve saz devreye giriyor. Spesifik örnekler çoğaltılabilir…

İpucu: Kadın karakterleri erkeğe dönüştürebilirsiniz.

Din

Din ile ilgili herhangi bir içerik konusunda çok dikkatli olunması gerekli. Yeniden adlandırma gibi yöntemlerle din öğelerini azaltabilirsiniz. Strateji türü oyunlarda görülebilen dini yapılar, vb için planlamalarını buna göre yapabilirsiniz.

Kısa videolar

Arap kıyafetleri, Arabistan silüeti ve sanat öğeleri ile hazırlanan kısa giriş videoları etkiyi artıracaktır.

Tanıtım

Bir YouTube kanalı olan Saudi Gamer, 1 milyondan fazla takipçi ve 160 milyonu aşkın görüntülenme sayısı ile ilgi çekici. Buradaki takipçi sayısı/ görüntülenme sayısı oranı gayet iyi ve kullanıcı aktifliğine işaret ediyor. Belli açılardan ele alınması gereken bir örnek olarak PewDiePie’ın 52 milyon takipçiye karşılık 5 milyon civarındaki ortalama görüntüleme sayısından bile iyi. Güzel bir tanıtım kapısı. Burası üzerinden gerçekleştirilebilecek viral pazarlama çalışmaları, daha fazla Suudi’ye erişmek adına etkili olacaktır.

Orta Doğu’ya ziyaret şart mı?

Kendi ofisinizden her şeyi yapabilirsiniz öncelikle. Yani Orta Doğu’ya ziyaret etmek zorunda değilsiniz. Ama metin yazarlığı, halkla ilişkiler çalışanları ve destek elemanları konusunda doğru insanları bulmak gerekir. Lingo gibi Arapça öğretici basit uygulamalar da bu noktada ‘belli bir seviyede dil’ açısından tercih edilebilir.kanun-app

Hangi kategoriler?

Suudiler sporla, özellikle de futbolla ilgililer. Ayrıca moda ve haber siteleri de ülkedeki internet kullanımında öne çıkıyor. Bunlar da baz alınarak dünyanın geri kalanındaki trendlerin (eğitim, e-ticaret de sahil olmak üzere) geçerli olduğunu belirtebiliriz.

Birkaç ayrıntı ise burada önemli. Örneğin ABD’de gitar ya da bateri çalınan uygulamalar tercih edilirken, Suudi Arabistan’da ud ve saz devreye giriyor. Spesifik örnekler çoğaltılabilir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Gameguise yöneticisi Emir-Esmaeil Bozorgzadeh, Orta Doğu’daki online oyunlar ve yapımlarla ilgili önemli isimler arasında. Küresel oyun geliştiricileri için iletişim kurulması gereken biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.