10 milyon Android risk altında

App Users - - UYGULAMA -

Geçtiğimiz günlerde Play Store’daki yüzlerce uygulamada güvenlik açığı olduğunu belirten bir araştırma yayınladı. Özellikle Android kullanıcılarının çok sık kullandıkları dosya transferi uygulamaları, telefonunuz için büyük bir risk oluşturuyor.

Yayınlanan araştırmaya göre bu açığın ortaya çıkmasındaki temel sebep, uygulama tarafından cep telefonunda açılan portlar. Michigan Üniversitesi’nden bir ekip, özel bir yazılımla taradıkları 24 bin uygulamanın 410 tanesinde potansiyel açık tespit etti.

Bu 410 uygulamadan 57’sinin kesinlikle güvenli olmadığını, hacker’lar tarafından ataklar gerçekleştirildiğinde uygulamaların otomatik olarak portu açtığını ve hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını belirtti.

Asıl sorun, Wi-Fi üzerinden dosya transferine olanak sağlayan Wi-Fi File Transfer gibi uygulamalar. Bunlar kullanıcılarının Wi-Fi üzerinden telefonlarındaki bir porta bağlanmalarını, telefonun tüm içeriğine ulaşmalarını ve bilgisayarlarına kopyalamalarını sağlıyor. Ancak yetersiz güvenlik önlemleri yüzünden hacker’lar, bu uygulamaları kullanarak telefonunuza kolayca ulaşabiliyor.

Bu araştırmada “Yeni ortaya çıkarılan bu açık çok sayıda güvenlik ve gizlilik ihlaline yol açıyor. Örneğin kişi listesi, fotoğraflar gibi hassas veriler bu açık yüzünden dünyanın herhangi bir yerinden kolayca çalınabilir” ifadesi yer alıyor.

Bu büyük güvenlik açığından Google’ın da haberi olmasına rağmen şirketten henüz bu konuda açıklama ya da bir önlem gelmedi. Bu yüzden eğer Wi-Fi File Transfer benzeri bir uygulamanız varsa hack’lenmeden bu uygulamayı silmenizi öneriyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.