ANDROID Oreo Hangi Özellikler, Hangi Telefona, Ne Zaman Gelecek

Telefonunuzda yeni Android sürümünü ne zaman kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, burada kendi kullandığınız marka için kullanım tarihini bulabilirsiniz.

App Users - - IÇINDEKILER -

Android 8.0 güncellemesi (Android Oreo da deniyor) büyük olasılıkla Ağustos ayında Android’in bir sonraki ana sürümünü cihazlarımıza getirecek. Önce Google cihazlarına, yani Pixel, Pixel XL ve desteklenen Nexus cihazlarına, daha sonra da Samsung, LG ve benzeri cihazlar tarafından üretilen diğer Android telefonlara gelecek. Telefonunuzun ne kadar sürede güncellemeye sahip olacağı çeşitli etkenlere bağlı: telefon üreticinizin güncelleme geçmişine, telefonunuzun ne kadar yeni (ve pahalı) olduğuna, telefonunuzun kilidinin açık olup olmadığına veya taşıyıcı markalı olup olmadığına, bölgenize vs.’ye bağlı. Ancak, geçmiş performans göz önüne alındığında, telefonunuzda Android O güncellemesine ne zaman sahip olacağınız konusunda oldukça doğru tahminler yapabiliriz. Aşağıda Nougat ve Marshmallow’a ne kadar hızlı sahip oldukları temel alınarak Android OEM’ler ele alınmıştır, bu nedenle ilk Android 8 güncellemesinin cihazınıza ne zaman geleceğini görmek için ilgili marka bölümüne bakabilirsiniz. Google, Android O’nun son halinin Ağustos’ta piyasaya çıkacağını resmi olarak duyurmadı, ancak Ağustos ayının sonlarında gelmesi bekleniyor, bazıları da ilk iki haftada çıkabileceğini söylüyorlar. Her iki durumda da, Ağustos ayı Android 8.0’ın beklendiği bir ay olacak gibi görünüyor şu anda. Hangi cihazda ne zaman yer alacağı konusunda ise, üreticiye ve modele bağlı olarak Android 8’in çıkışından sonraki üç ay ile bir yıl arasında bir süre olacağını söyleyebiliriz. Şimdi hangi üreticilerin hangi modellerde ne zaman yeni işletim sistemine geçeceğine bir göz atalım.

Samsung’da Android 8’e geçiş

Samsung, Android güncellemeleri açısından pek hızlı değil, bunun Android 8.0 güncellemesi ile önemli ölçüde değişmesi de beklenmiyor. Bu yavaşlıkta en önemli etkenler şirketin dünyanın en geniş ürün yelpazesine sahip olması ve dünya çapında sayısız telekom taşıyıcı firma ile anlaşmasının olmasıdır. Güncellenme listesinin başında amiral gemileri olacak, Ağustos’da resmen duyurulacak olan Galaxy Note 8’in yanı sıra Galaxy S8 ve S8 Plus yer alacaklar. Samsung’un Android 8.0 güncellemesini, Google çıkar- dıktan 5-6 ay sonra gerçekleştirmesi bekleniyor. Android 8.0 Ağustos’da sunulduğu taktirde güncellemeler 2018’in Ocak-Şubat aylarında gerçekleşebilir. Güncellemenin 2017’de yapılması, şirketin önceki sürümlerde izlediği politikaya bakıldığında pek mümkün görünmüyor.

LG’de Android 8’e geçiş

LG geçen sene V20’yi Android Nougat önyüklü olarak piyasaya sunmuştu - Android’in en yeni sürümüyle kutudan çıkan ilk telefondu. Galaxy Note 8’den sadece birkaç gün sonra, 31 Ağustos’ta çıkacak olan LG V30 ile bu yıl benzer bir şey yaşanabilir. LG diğer telefonlarda ise Google yeni sürümü çıkardıktan 2.5-3 ay sonra güncelleme yapmıştı. Android 8 için de aynı sürenin geçeceğini düşünürsek, bunların güncellenmesi Ekim/Kasım 2017’yi bulabilir.

Sony’de Android 8’e geçiş

Sony’nin Android için Konsept programını iptal etme kararı hayal kırıklığı yaratıyor ancak Sony, cihazlarını Android’in yeni sürümlerine güncellemekte başarılı bir şirket. Sony Android 8.0 güncellemesi

için Xperia XZ Premium’un listenin başında olması bekleniyor. Sony’nin LG ve Samsung gibi IFA’da yeni bir amiral gemisi ürün sunması gerçek bir olasılık, ancak ürünün Android O ile birlikte sunulma ihtimali oldukça düşük. Ancak Sony’nin önceki sürümleri çıktıktan 3-3.5 ay sonra kullandığını düşündüğümüzde, telefonlarını Android 8.0’a 2017 Kasım/Aralık aylarında yükseltmesi beklenebilir.

Motorola’da Android 8’e geçiş

Motorola, efsanevi şöhretinin ardından tekrar eski durumuna gelmeye çalışıyor ve gelip gelmeyeceği pek bilinmemekle birlikte, marka Google ile Lenovo arasında el değiştirerek oldukça heyecanlı bir dönem geçirdi. Başta şirketin güncellemeleri hızla sunma becerisi olmak üzere, bazı iyi özellikleri yerinde kalmayı başardı. Motorola’nın işletim sistemini güncelleme geçmişine baktığımızda, yeni sürümleri çıktıktan 2-3 ay sonra kullandığı görülüyor. Android 8 için de aynı şey geçerli olduğunda, yeni sürümü Motorola telefonlarda 2017’nin Ekim/Kasım aylarında görmeyi bekleyebiliriz.

HTC’de Android 8’e geçiş

HTC’nin bugünün ince çerçevesiz görünümündeki büyük boyut ve geniş çerçeveleri olsa bile, U11 oldukça iyi bir geri dönüş telefonu. Şirket, çekirdek özellikleri Google Play’e aktarmaya başlayan ilk şirketlerden biri, böylece önemli bir firmware güncellemesi bağımsız olarak gerçekleşebiliyor. HTC, güncellemelerle ilgili daha ileriye dönük düşünen Android üreticilerinden biri olduğunu kanıtladı, ancak maceracı olmak bazen sorunlara da neden olabiliyor. HTC, piyasaya sürüldükten sonra açıkça görülen sorunlar nedeniyle Nougat güncellemelerini geçici olarak kapatan birkaç OEM’den biriydi. Şirketin işletim sistemi güncelleme geçmişine bakıldığında, yeni sürüm çıktığında bunu 4-5 ay sonra kullanan bir şirket olduğu görünüyor. Yani Android 8, HTC telefonlarında 2017 Aralık veya 2018 Ocak aylarında görülebilecek.

Huawei’de Android 8’e geçiş

LG gibi Huawei de, şirketin normalde yıl sonunda Android’in önyüklü en son sürümüyle bir cihaz çıkarması nedeniyle normal Android güncellemelerinin dışında kalıyor. Huawei Mate 8, Marshmallow ile Mate 9 da Nougat ile sunulmuştu. Şirket yeni sürümleri çıktıktan 3.5-5 ay kadar sonra kullanıyor. Android 8’i de 2017 Kasım’ı ve 2018 Ocak’ı arasında, muhtemelen Huawei Mate 10 ile birlikte sunacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.