Kullanılmış Telefon Satın Almanın Püfleri

App Users - - IÇINDEKILER -

En iyi akıllı telefonlar, cazip özellikleri şık bir şekilde sunarlar, ancak ucuza gelmezler. Yeni bir akıllı telefonda 3,000 TL’nın üzerine rahatlıkla çıkabilirsiniz - örneğin Samsung Galaxy S8 3,200 TL’den başlıyor - ancak şık bir akıllı telefonu yakalamak için tüm paranızı yatırmanız gerekmez. Kullanılmış bir cihazı satın almak da, satın alımda tasarruf yapmak için denenmiş ve doğru bir yöntemdir.Burada, seçeneklerinizi belirleyeceğiz ve kullanılmış bir akıllı telefon satın almanız için bazı ipuçlarını inceleyeceğiz ve bazı şeylere aldanmamanıza yardımcı olacağız. Tüm ikinci el akıllı telefonlar eşit değildir, bu nedenle bunları kategorilere ayırarak bakmak lazım.

Yenilenmiş akıllı telefonları satın almak

Alınabilecek en iyi kullanılmış akıllı telefon, yenilenmiş bir telefondur. Bunlar, bir nedenden ötürü üreticiye geri dönen telefonlardır. Tamamen test edilmiş, fabrika ayarlarına sıfırlanmış ve sertifikalandırılmışlardır. Genellikle bir çeşit garanti ile gelirler. Yenilenmiş bir telefon satın aldığınızda, yeni satın alınmış bir telefon deneyiminize yakın olmalıdır.Yenilenmiş akıllı telefonlardan çok etkilenmeden önce, en pahalı akıllı telefon türü olduklarını belirtmek gerekir. Az miktarda riskle önemli miktarda tasarruf edersiniz, ancak gerçek kelepirleri de göz ardı etmeyin.

Sertifikalı ikinci el akıllı telefon satın almak

Yenilenmiş telefonlardan bir kademe aşağı gidersek, sertifikalı ikinci el kendi kategorisini bulursunuz. Bu telefonlar da birtakım testlerden geçmeli, fabrika ayarlarına sıfırlanmalı ve sınırlı bir garanti ile gelmeli. Yenilenmiş telefonlara kıyasla biraz daha ucuz olurlar, ancak muhtemelen daha iyi durumda olmayacaklardır. İkinci el telefonlar, düzgün çalıştıklarından emin olunması için test edilmiştir, ancak yeni gibi değildirler - bunlar akıllı telefonlardır ve kozmetik hasar veya iç aşınma ve yıpranma görülebilir. Ayrıca mutlaka yeniden kutulama yapılmayacak veya yeni telefon olarak sunulmayacaklardır ve bazı aksesuarları da eksik olabilir. Satın almadan önce her zaman ayrıntıları kontrol edin, çünkü perakendeciden perakendeciye sertifikanın tanımı konusunda farklılıklar olabilir. Sundukları garantide de farklılıklar olacaktır.

Kullanılmış telefon satın almak

En büyük pazarlık kullanılmış akıllı telefon kategorisinde bulunmakla birlikte, kullanılmış bir akıllı telefon satın alırken daha büyük riskler de bulunmaktadır. Bir önceki yılın amiral gemisi bir ürününü ekstra aksesuarlarla birlikte ucuz fiyatla elde edebilmek mümkün olabilir, ancak aynı zamanda kötü bir ürünü iadesi olmadan almak da söz konusu olabilir.

Satıcının açıklamasını dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz, Internette yalnızca fotoğraflı ürünleri göz önünde bulundurmanız ve satın almadan önce soru sormanız gerekir. Mümkünse olumlu değerlendirmelere sahip olan satıcıları deneyin. Bazı satıcılar, bir şeyler ters giderse ödeme koruması sağlayabiliyorlar; bunu hepsinin yapmaz.

Bir iade politikası aramalısınız, PayPal gibi bir hizmet kullanmalısınız, yeni telefonunuz hasar görüp çalınırsa paranızı geri alma ihtimaliniz olur. Bir telefon satın almak üzere satıcı ile bizzat görüşecekseniz, daima birisini yanınıza alın ve görüşmek için iyi aydınlatılmış halka açık bir yer seçin. Satıcıya, almayı tercih etmeden önce test etmek istediğinizi belirtin ve bunu yapmak için bir SIM kartı getireceğinizi belirtin. Bu, dolandırıcıları caydırabilir.

Doğru fiyat önemli

Ne kadar harcamanız gerektiğine dair bir fikir edinmek için biraz araştırma yapmalısınız. Bunun için müzayede sitelerini ve ikinci el sitelerini dolaşabilirsiniz. İnsanlar yeni cihaz satın almak için eski cihazlarını satma eğilimindeyken, eski akıllı telefon modellerinin fiyatları da her zaman yeni bir cihaz

piyasaya sürüldüğünde düşer. Bir hedef fiyat belirlediğinizde sabırlı olmaya çalışın. Ortalama fiyattan daha iyi bir fiyat elde etmeye çalışıyorsanız, o zaman bir teklif savaşına girmekten kaçınmanız gerekir.

Müzayede sitelerde pek çok farklılıklar vardır, bu nedenle son anda ürünlere teklif vermek için beklemek akıllıca olabilir. Hafta ortası sona erecek açık artırmaları seçin, çünkü cumartesi ya da pazar günleri sonlanacak açık artırmalar çekici olmayabilir.

Telefonunuzu test edin

Yeni telefonunuz geldiğinde, derhal deneyin ve iyice test ettiğinizden emin olun. SIM’i takın ve çalıştığından emin olun, MicroSD kartınızı takın (varsa), telefonu şarj etmeyi deneyin ve kulaklık bağlantı noktasını test edin. Ayrıca, özellikle eski telefonlarda pil sorunlarına dikkat etmelisiniz. Sonuçta, piller zamanla bozulur ve sonunda şarj etmekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca bir arıza teşhisi uygulaması denemek veya servis kodlarını da kullanmak isteyebilirsiniz. Çoğu telefon için bunları hızlı bir online arama ile bulabilirsiniz ve pil, ekran ve birkaç diğer parçayı test etmenize izin verirler.

Bir sorun bulacaksanız, onu daha sonra değil, hemen izole etmek daha iyi.

Bir garantiniz varsa, hızlıca bir talepte bulunabilirsiniz. Değilse, telefonunuzu iade etmeyi deneyebilir veya PayPal yoluyla geri ödeme talep edebilirsiniz. Satıcı ile şahsen görüşecek ve nakit ödeyecekseniz, buluşmaya bir SIM kart, kablo, dizüstü bilgisayar ve kulaklıkla donanmış olarak gidin ve satın almadan önce testleri yapın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.